ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

Erasmus+ na OA v Seredi

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ing. Ľubica Mrvová /   OA v Seredi po dvoch rokoch nútenej „covidovej“ prestávky znova pokračuje v programe Erasmus+ . Po prvej mobilite v roku 2019, ktorá sa konala v Rakúsku, sme sa v prvej polovici októbra stali tentoraz hostiteľskou krajinou pre partnerské školy z Rakúska, Bulharska a Severného Macedónska. Projekt pod názvom „Training Firms boost your success“ je určený pre študentov stredných odborných škôl, ktorí majú vo svojom študijnom programe voliteľný predmet „Praktikum v cvičnej firme“.

Pre študentov z partnerských škôl  sme pripravili bohatý a zaujímavý program. Najskôr sme našich zahraničných priateľov oboznámili s naším mestom, s jeho históriou a kultúrnymi zaujímavosťami. Navštívili sme i Múzeum Holokaustu, ktoré je jedinečné na Slovensku. V rámci spoznávania nášho regiónu sme partnerom zo zahraničia ukázali naše krajské mesto Trnava, ktoré sa im veľmi páčilo. Tu si cez GPS zahrali hru „Mocný opasok“, kde sa oboznámili s históriou Trnavy.

Najviac však našich zahraničných partnerov určite zaujala exkurzia vo firme Hubert. J. E. v Seredi, kde si prezreli podnik a oboznámili sa s výrobou šumivého vína a koňaku „Karpatské brandy“. Nemenej zaujímavá bola aj exkurzia v manufaktúre PETRUS papier, s. r. o. v Prietrži neďaleko Senice, ktorá sa zaoberá ručnou výrobou papiera. Študenti sa zúčastnili prednášky o histórii výroby papiera. Avšak najväčším zážitkom pre všetkých bola určite možnosť vlastnoručne si vyrobiť papier. Tejto úlohy sa všetci chopili s veľkou chuťou a domov si odnášali vlastnoručne vyrobený papier ozdobený lúčnymi kvetmi.

V rámci vzájomného spoznávania sa sme zorganizovali medzinárodný turnaj v bowlingu a v hode šípkami na terč. Študenti si športové zápolenie veľmi užívali, súťažili medzi sebou a výborne sa zabávali. Víťazom bola dobrá nálada a nové priateľstvá.

Nakoľko náš projekt je zameraný predovšetkým na spoluprácu študentov pracujúcich v cvičných firmách, hlavným bodom týždňového programu bol Veľtrh cvičných firiem. Najskôr nás zúčastnené cvičné firmy oboznámili formou prezentácie s činnosťou svojich firiem. Dozvedeli sme sa, ako jednotlivé firmy pracujú, akú majú organizačnú štruktúru, predstavili nám svojich zamestnancov ako aj svoje výrobky alebo služby, ktoré ponúkajú. Firmy si pripravovali svoje veľtržné stánky a tiež hlasovacie schránky. Podmienkou bolo, aby hlasovacia schránka súvisela s dizajnom stánku alebo výrobkom, či činnosťou firmy. Všetci študenti usilovne pracovali a svoju prácu nám predviedli na Veľtrhu cvičných firiem. Na Veľtrhu bolo ako v úli, panoval tu čulý obchodný ruch – študenti ale aj učitelia OA nakupovali (hoci len fiktívne) výrobky alebo služby vystavujúcich firiem, hlasovali za najlepší stánok a za najkreatívnejšiu schránku na hlasy. Prvé miesto u študentov získala cvičná firma z Rakúska – Schönheitsoase, učiteľov najviac zaujala slovenská firma Boxies, s. r. o.. Za najkreatívnejšiu hlasovaciu schránku bola odmenená taktiež cvičná firma Boxies, s. r. o.. Po slávnostnom vyhodnotení a odovzdaní diplomov, všetci zúčastnení získali aj certifikáty o účasti na mobilite.

V závere týždňa sa študenti z partnerských škôl zúčastnili imatrikulácie prvákov, ktorá sa konala na Obchodnej akadémii v Seredi. Panovala tu skvelá nálada. Ako pamiatku na seba nám tu zanechali krásne vyrezané tekvice so symbolmi svojich krajín.

Týždeň ubehol ako voda a zrazu nastal čas rozlúčky. Ale nie na dlho. Už teraz sa tešíme na ďalšiu mobilitu, ktorá prebehne na prelome novembra a decembra. Dvaja učitelia a desať študentov  OA vycestujú so svojimi cvičnými firmami do mesta Prilep v Severnom Macedónsku.

zdroj: Mesto Sereď

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img