ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

„Od šteniatka k ochrancovi stád“ – WWF Slovensko prináša film, ktorý ukazuje cestu k efektívnej ochrane stád pred šelmami

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

WWF Slovensko |MM|  Ako chrániť ovce pred vlkmi či medveďom? Stačí mať psa? Jedného či viacerých? A aké má mať vlastnosti? Na tieto i ďalšie otázky ponúka odpoveď film „Od šteniatka k ochrancovi stád“. Sleduje cestu pastierskeho psa od jeho narodenia k sebavedomému strážcovi a sprostredkúva skúsenosti farmárov s ochranou oviec pred útokmi šeliem. Film získal cenu na medzinárodnom filmovom festivale AGROFILM 2022. WWF Slovensko ho teraz na „Demetera“, kedy sa tradične končí pastierska sezóna, sprístupňuje širokej verejnosti na svojich sieťach.

V maštali Poľnohospodárskeho družstva Bukovina pod Poľanou sa práve narodili štyri šteniatka. Od prvých dní na svete sú v neustálom kontakte s ovcami. Tie ich považujú za súčasť svojho stáda a šteňatá zase ovce vnímajú ako súčasť svojej svorky. Po pár týždňoch je jasné, že najlepšie vlohy na stráženie oviec má zo štyroch súrodencov pes Grim. Film sleduje jeho prvý rok s ovcami – od vyhnania na jarnú pašu v apríli na Ďura, až po ukončenie ovčiarskej sezóny v októbri na Demetera. Príbeh Grima dopĺňajú skúsenosti pastierov a farmárov. Bača Štefan pasie ovce od 15 rokov, stalo sa, že sa staral aj o tisíc kusov, pomáhajú mu dva „zavraciaky“ – malí psí kríženci, ktorí sa starajú o to, aby stádo šlo tam, kde chce pastier a šesť strážnych psov. „Na Poľane bych si nedal rady bez takýchto psov,“ hovorí. Ani na salaši na Hladkej nedajú bačovia dopustiť na pomoc pastierskych psov, v noci im navyše pomáhajú elektrické ohradníky. Grim je stredoázijský ovčiak, no ako pastiersky strážny pes sa tradične využíva tiež naše národné plemeno slovenský čuvač, alebo aj kaukazský ovčiak.

Pastierstvo oviec má v našej krajine tradíciu. Od počiatkov však pastieri museli hľadať efektívne cesty k ochrane stád a k spolužitiu so šelmami, ktoré sú prirodzenými obyvateľmi Karpát. Na mnohé z týchto riešení sme časom zabudli. WWF sa dlhodobo snaží podporiť efektívnu ochranu stád a hľadať cesty k vzájomnému spolunažívaniu ľudí a šeliem v krajine. Využívanie pastierskych strážnych psov pri ochrane stád sa aj v minulosti ukázalo ako efektívne riešenie. Film ukazuje, aký dôležitý je výber a výchova toho najlepšieho ochrancu stáda. Veríme, že podporí diskusiu o riešeniach, ktoré sú na prospech ľuďom aj prírode,“ hovorí riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Prvé kroky týmto smerom sa už dejú. Od januára 2023 platí vyhláška, ktorá zavádza povinnosť preventívnych opatrení pri ochrane stád a upravená bola aj poľnohospodárska politika, ktorá má farmárom umožniť prostredníctvom výziev žiadať o dotácie na tieto opatrenia. Prvá výzva zameraná na opatrenia proti škodám spôsobených medveďom bola vypísaná v lete. „Teraz je dôležité, aby boli zverejňované ďalšie výzvy, ktoré uľahčia farmárom ochranu stád pred šelmami, a to nielen pred medveďom, ale aj vlkom. Dostupnejší systém preventívnych opatrení znamená viac ochránených stád a úsporu na kompenzáciách za ulovené zvieratá,“ upozorňuje Romana Uhrinová, ktorá sa vo WWF Slovensko venuje ochrane šeliem.

Film od Šteniatka k ochrancovi stád získal pred dvoma týždňami na medzinárodnom festivale Agrofilm 2022 v konkurencií 91 filmov Cenu poľnohospodárskej  a potravinárske komory za slovenský film. O ocenenie má ambíciu sa uchádzať aj na festivaloch Ekotopfilm 2022 či HoryZonty 2022.

Dnes ho WWF Slovensko sprístupnila aj širokej verejnosti na svojom youtube. Deje sa tak pri príležitosti sviatku Demetera, po starom „na Mitra, kedy na Slovensku tradične zábavou a oslavami končila ovčiarska sezóna a ovce sa zháňali späť ku gazdom. „Na Demetra vietor duje, bača s ovcami sa sťahuje,“ zvyklo sa hovoriť.

Prípravu a realizáciu filmu zastrešilo WWF Slovensko v rámci projektu Eurolargecarnivores, réžiu a scenár mali v rukách Katka Tekeľová a Jerguš Tesák a kameru a strih Jakub Krška.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img