ISSN 1337-8481

piatok, 24. mája, 2024

V utorok nás čaká čiastočné zatmenie Slnka

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ide o astronomické divadlo, ktoré poteší najmä milovníkov vesmíru. Za predpokladu priaznivého počasia bude čiastočné zatmenie Slnka viditeľné z celého územia Slovenska.

Kedy a ako ho sledovať?

K udalosti dôjde v utorok 25. októbra od približne 11:15 hod. Maximálne štádium by na Slovensku malo nastať medzi 12:20 až 12:23 hod, kedy Mesiac pokryje od 31 do 37% z vrchnej časti slnečného disku. Platiť bude, že čím severovýchodnejšie sa budete nachádzať, tak tým bude čiastočné zatmenie Slnka výraznejšie. Koniec celého vesmírneho divadla bude okolo 13:30 hod.

Čo je zatmenie Slnka?

Ide o jav, kedy medzi Slnkom a Zemou prechádza Mesiac a ten vrhá na našu planétu tieň.

Kedy bude ďalšie zatmenie?

Na ďalšiu obdobnú vesmírnu udalosť  si budeme musieť pár rokov počkať. Prebehne 12. augusta 2026, kedy sa v Európe  očakáva dokonca úplne zatmenie Slnka. Tento jav by mal byť dobre viditeľný aj na Slovensku. (zdroj:imeteo.sk)

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img