ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

Výlet na štúrovský jarmok Šimona a Júdu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ondrej Urban / Štúrovský jarmok Šimona a Júdu svojou pestrosťou a atmosférou vždy priláka mnoho návštevníkov. Niekto sem príde za kultúrou, iný za dobrým jedlom, zábavou alebo nákupmi. V každom prípade, kto na jarmok príde, neoľutuje. Štúrovo počas štyroch dní ponúka bohatý sortiment jarmočného tovaru, atrakcií a remeselníckych výrobkov. Celá hlavná ulica býva zaplnená predajnými stánkami s rôznym tovarom. Keďže neďaleko je hranica s Maďarskom, predajcovia ponúkajú aj tovar, ktorý inde na Slovensku nemajú. Lákadlom sú najmä stánky s občerstvením, v ktorých sa pulty prehýbajú pod množstvom pečených klobás, mäsa, vysmážaných rýb a plnými taniermi guláša s dobrým burčiakom alebo vínom. Miestna tradícia počíta históriu štúrovských jarmokov od roku 1546. Donačná listina panovníka Karola III. v roku 1724 aj oficiálne potvrdila Štúrovo ako jarmočné miesto a povoľovala 4 veľké krajinské jarmoky do roka, pričom tretí z nich sa konal na Deň svätých apoštolov Šimona a Júdu. Za prvej Československej republiky sa však termín posunul, pretože 28. októbra bol štátny sviatok, a jarmok sa dodnes koná na začiatku októbra. Tento rok pripadol na 6. – 9. októbra.

Viac ako 40 členov Zväzu vojakov SR, Centra pre seniorov v Seredi a Slovenského zväzu telesne postihnutých sa v sobotu 8. októbra 2022 zúčastnilo autobusového zájazdu, ktorý zorganizoval Klub Zväzu vojakov SR v Seredi. Výletníci si v krásnom počasí vychutnali pravú jarmočnú atmosféru, ktorú spestril aj kultúrny program s vystúpením súboru stredovekej jarmočnej hudby Hollóének Hungarica a po príjemne strávenom dni sa spokojní bezpečne vrátili domov. Bývalí vojaci z klubu Sereď už teraz pozývajú záujemcov na podobný zájazd na budúci rok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img