ISSN 1337-8481

nedeľa, 3. marca, 2024

Vicepremiérka Remišová: Do boja s hoaxami a dezinformáciami zapojíme študentov, IT expertov aj firmy – spúšťame hackathony z Plánu obnovy

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MIRRI SR pripravilo projekt financovaný z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR, MIRRI |MM|  Pomáhame Slovensku v boji s dezinformáciami a nepriateľskou propagandou. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) organizuje v októbri hackathon zameraný na boj s dezinformáciami a hoaxami. Formou inovatívneho podujatia bude hľadať spolu s talentovanými tímami digitálne riešenia, ktoré Slovensku pomôžu úspešne čeliť jednému z najnaliehavejších problémov súčasnosti.

„Žijeme dobu, keď sme denno-denne vystavení dezinformáciám, hoaxom a klamstvám, ktoré majú jediný cieľ – vnášať do spoločnosti chaos, neistotu a polarizovať ju. Ostatné dva roky naplno ukázali nebezpečenstvo tohto fenoménu. Stačí si spomenúť, aké absurdné teórie dokázali rôzni konšpirátori šíriť, keď vypukla pandémia koronavírusu. Situácia sa ešte viac vyhrotila po bezprecedentnom ruskom útoku na Ukrajinu, keď sme z každej strany atakovaní ruskou propagandou a účelovými klamstvami a výmyslami,“ vyhlásila vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.

„Na ministerstve informatizácie sa dlhodobo venujeme aktivitám a projektom, ktoré podporujú kritické myslenie a zvyšujú digitálnu gramotnosť. Tentoraz sme stavili na inovatívnu formu – prostredníctvom hackathonu zapojíme do boja s dezinformáciami talentovaných ľudí z IT sektora, startupistov, študentov či firmy, aby spolu hľadali účinné digitálne riešenia. Verím, že ich šikovné tímy prinesú množstvo dobrých nápadov, ktoré im potom pomôžeme zrealizovať,“ doplnila ministerka.

Hackathon s príznačným názvom Hacknime dezinformácie organizuje ministerstvo informatizácie v dňoch 7. – 8. októbra a prihlásiť sa naň môžu profesionáli i nadšenci z rôznych odborov, pričom výhodou sú skúsenosti z IT odvetvia, technológií, digitálneho dizajnu, ekonomiky či biznisu. Šancu majú aj stredoškoláci vo veku nad 15 rokov či študenti vysokých škôl. Podrobné informácie o projekte, najčastejšie otázky a odpovede aj prihlasovací formulár nájdu na stránke: https://www.hacknime.to

Podľa prieskumu, ktorý si nechalo vypracovať MIRRI SR, sa každý piaty respondent vo veku 65 – 88 rokov nikdy nestretol s pojmom dezinformácia, hoax či propaganda a nevie ich rozlíšiť. Polícia SR na svojej špecializovanej stránke Hoaxy a podvody vyvrátila v roku 2021 spolu 189 rôznych hoaxov, z toho 151 sa týkalo pandémie.

„Je to pre nás varovný signál, aby sme tému dezinformácií brali naozaj vážne a hľadali spolu účinné riešenia, ako ľudí pred klamstvami, ktoré majú čoraz rafinovanejšiu podobu, chrániť. Verím, že aj náš hackathon k tomu prispeje,“ dodala Remišová.

MIRRI SR plánuje do roku 2026 zrealizovať sériu niekoľkých tematických hackathonov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci Komponentu 17: Digitálne Slovensko. Spolupracuje na nich so spoločnosťou Campus Cowork, ktorá má v portfóliu množstvo úspešných hackathonov a inovačných podujatí.

„Jedným z najväčších kapitálov, aký vôbec Slovensko má, sú ľudia. Vedci, programátori, IT architekti, študenti, startupisti s dobrými nápadmi – tí všetci tvoria  silnú základňu, na ktorej sa dá postaviť hrdá a konkurencieschopná krajina. Na ministerstve sme presvedčení, že každá príležitosť pre talentovaných ľudí, ktorá pomôže Slovensku posunúť sa vpred, je dobrým krokom. Vďaka inovatívnemu projektu, akým sú hackathony, dostane šancu široká skupina expertov i nadšencov, ktorých dobré nápady môžu prispieť k úspešnej digitalizácii Slovenska,“ uzavrela vicepremiérka.

ČO JE HACKATHON?

  • Inovatívne podujatie, na ktorom v rámci intenzívnej spolupráce na špecifickom digitálnom riešení pracujú tímy softwérových nadšencov, programátorov, IT architektov a UX dizajnérov, testerov a kreatívcov v tzv. šprinte, ktorý trvá zvyčajne 24 – 48 hodín. Cieľom je priniesť digitálne riešenia, ako zrealizovať rôzne spoločensky prínosné projekty.
  • MIRRI SR v porovnaní s inými organizátormi hackathonov plánuje podporiť aj samotnú implementáciu riešení.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Takže Kral Kazisvet I. ide z našich spoločných peňazí robiť propagandu…

    Alebo je to len ďalšie divadielko od studovanej babkoherecky.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img