Magda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak v Seredi (Pozdrav z Malého Dobrofestu)

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

V piatok 26. augusta 2022 sa v Trnave s veľkým úspechom uskutočnil open-air hudobný festival Malý Dobrofest. Príťažlivý mix hudobných žánrov, pekné počasie a skvelé publikum. Čo viac si možno priať?

A hneď na druhý deň sme si niečo z dobrofestovej atmosféry mohli vychutnať aj u nás v Seredi na satelitnom koncerte tohto festivalu s názvom Mellow Down Easy. Predstavili sa na ňom účinkujúci z Poľska – Magda „MAGIC“ Piskorczyk & Jędrzej Kubiak.

Magda „MAGIC“ Piskorczyk zasvätila svoj život hudbe s africkými a afroamerickými koreňmi. Je nielen speváčkou a multiinštrumentalistkou, ale aj hudobnou aranžérkou a autorkou skladieb. Účinkovala na mnohých medzinárodných hudobných festivaloch v Európe a tiež na Taiwane. V ankete Blues Top poľského časopisu Twój Blues ju čitatelia osemkrát zvolili za speváčku roka. Môže sa tiež pochváliť tým, že sa dvakrát prebojovala až do semifinále najväčšej bluesovej súťaže na svete – International Blues Challenge v Memphise v USA. Gitarista Jędrzej Kubiak ovláda všetky techniky hry na všetkých typoch rezofonických gitár. Podieľa sa na albumoch rozličných hudobných žánrov. Je učiteľom hry na rezofonických gitarách a tiež ich opravárom a výrobcom.

V Seredi sa, ako aj deň predtým v Trnave, prezentovali so svojím akustickým projektom. V príjemnej komornej atmosfére zazneli skladby s príchuťou blues, jazzu či gospelu. Magda „MAGIC“ Piskorczyk má vynikajúci hlas na tieto hudobné žánre – neobyčajne hlboký, tmavý a tvárny. Okrem spevu hrala v niektorých pesničkách na akustickej gitare, v niektorých na basovej gitare a rytmus udávala stompboxom. Jędrzej Kubiak ju sprevádzal na celokovovej rezofonickej gitare, na dobre alebo na akustickej gitare.

Setlist pozostával jednak z prevzatých pesničiek ako napríklad Oh, Cumberland (Matraca Berg), Avila (The Wailin´ Jennys) či Don´t Ever Let Nobody Drag Your Spirit Down (Eric Bibb), jednak z vlastných pesničiek. Okrem angličtiny znela aj poľština, a to v pesničkách Rzeźb mnie (hudba: Magda, text: Bogdan Loebl) a Nie będę grzeczną dziewczynką (autor: Jarosław Jaromi Drażewski). Dobre nám však padla aj rezká pesnička s anglickým textom Walking z Magdinej autorskej dielne. Z Jędrzejovej tvorby sme si vypočuli inštrumentálnu skladbu Birds, ktorú zahral sám na celokovovej rezofonickej gitare. Pesnička Hellhound On My Trail od Roberta Johnsona mala zaujímavé stvárnenie: Magda ju spievala sediac pri stolíku medzi poslucháčmi a Jędrzej hral na gitare pred pódiom na zemi pokľačiačky, posediačky i poležiačky. Aj takáto show sa môže odohrávať na bluesovom koncerte. Záver vystúpenia patril pesničke Kokomo Blues (Mississippi Fred McDowell).

Ľudia, ktorí prišli, neoľutovali. Sereď si pripísala k dobru ďalšie pozoruhodné hudobné podujatie. Ako inak, veď to bol pozdrav z trnavského Malého Dobrofestu. A na záver treba dodať, že prostredníctvom hudobníkov nemalého významu.

 

Ružena Šípková

Foto: autorka

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img