ISSN 1337-8481

pondelok, 6. mája, 2024

B. Gröhling: Zavádzame systémové opatrenia na podporu detí zo sociálne znevýhodneného prostredia

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MŠVVŠ SR |MM|  Zavedenie pojmu školská segregácia, redefinícia dieťaťa/žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, zadefinovanie podporných opatrení a povinnosť ich zabezpečenia, obmedzenie opakovania ročníka na jednotlivých stupňoch vzdelávania v rámci systematických zmien eliminácie predčasného ukončenia povinnej školskej dochádzky. Všetky tieto opatrenia obsahuje novela zákona, ktorú rezort školstva predložil do medzirezortného pripomienkovacieho konania. Jej cieľom je podpora pre všetky  deti z vylúčených komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Ministerstvo školstva od nástupu súčasného vedenia pripravilo sériu opatrení, ktorých cieľom je odstránenie segregácie a segregačných praktík. „Pred problémom segregácie si nezatvárame oči, ale za posledný rok sme pripravili legislatívne, personálne, materiálne, metodické aj implementačné riešenia. Nedá sa to vyriešiť jedným opatrením. Preto postupne robíme kroky, aby tí, ktorí sa nenarodili do dobrého prostredia, mohli dostať čo najlepšie vzdelanie a vymaniť sa z cyklu generačnej chudoby,“ priblížil minister školstva Branislav Gröhling.

Ministerstvo školstva minulý rok po prvý raz v histórii predstavilo manuál a prvú stratégiu na minimalizovanie opakovania ročníka. Novelou zákona na toto opatrenie nadväzuje. „Opakovať ročník bude možné len jedenkrát na prvom stupni a jedenkrát na druhom stupni. Podstatné je, že opakovanie ročníka sa nezapočítava do trvania povinnej školskej dochádzky,“ vysvetľuje štátna tajomníčka pre inklúziu, národnostné školstvo a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová. Tým sa zníži pravdepodobnosť, že k ukončeniu školskej dochádzky príde skôr, ako po absolvovaní posledného ročníka základnej školy. V návrhu zákona je tiež po prvý raz zadefinovaný pojem školská segregácia.

Jedným z najvypuklejších problémov pri riešení vzdelávania žiakov z marginalizovaných rómskych komunít je ich nesprávne zaraďovanie do špeciálnych škôl. „Aby k takémuto konaniu nedochádzalo, pripravili sme transformáciu poradenského systému tak, aby bol dostupnejší potrebám detí, žiakov a škôl,“ priblížila Síthová. Od januára 2023 budú stanovené obsahové štandardy, ktoré zabezpečia pre všetky deti, vrátane tých z marginalizovaných rómskych komunít, že budú poskytované odborné činnosti presne šité na ich potreby po vykonaní diagnostiky. Tieto štandardy sú pilierom na zabránenie chybného alebo cieleného zaraďovania žiakov bez mentálneho znevýhodnenia do prúdu špeciálneho školstva.

Na prekonanie jazykovej bariéry, ktorú majú žiaci z marginalizovaných rómskych komunít, ktorí často ovládajú len rómsky jazyk a slovenčina pre nich nie je taká známa, je pripravené vzdelávanie pedagógov. Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM) od októbra bude poskytovať rozširujúce štúdium rómskeho jazyka pre učiteľov základných škôl. Realizovať ich budú krajské pracoviská, najmä v Prešove, Košiciach a Banskej Bystrici.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. No, keď si takéto niečo vymysleli, nech oni idú učiť do takých tried. Ani sa nečudujem, že chýbajú učitelia. Nikto nechce ubližovať rómskym deťom, lebo nikto z nás si nevyberie rodinu do ktorej sa narodí. Sú aj tam šikovné deti. Tak nech takéto sa zaradia do bežnej školy, ale ostatné prečo tam majú byť? Komu sa má učiteľka venovať, im, alebo ostatným? Potom budeme mať takých vzdelaných, ako máme teraz, ktorí nejakým záhadným spôsobom dostali diplom. Tieto deti tam nezmúdrejú, ale ostatné zaostanú. No, a ešte keď nemôže opakovať ročník, tak to je už niečo, čo sa rozum pozastavuje. Asi je to z vlastných skúseností.

  2. Toľko starostlivosti o beznádejné prípady? To je plytvanie ľudskými zdrojmi. Dajte teda do každej triedy 10 učiteľov, aby sa zabrzdeným mohli lepšie venovať.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img