ISSN 1337-8481

pondelok, 22. júla, 2024

Slováci v pití za volantom lámu sedemročné rekordy

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezídium PZ SR |MM| Počas siedmich mesiacov tohto roka vodiči na slovenských cestách dosiahli viacero neslávnych rekordov. Policajné štatistiky odkryli zodpovednosť šoférov v jednotlivých krajoch, kritické dni v týždni i mieru nebezpečenstva opitých motoristov. Dopravná akcia „Zodpovednosť“, ktorú organizuje Policajný zbor s podporou Slovenského združenia výrobcov piva a sladu, má verejnosti opäť pripomenúť, že alkohol za volant nepatrí.

ZODPOVEDNOSŤ každý deň

Od pondelka (22. 8. 2022) do piatku (26. 8. 2022) bude na slovenských cestách prebiehať celoslovenská policajná akcia s cieľom upozorniť na nebezpečenstvo alkoholu za volantom. Účastníci cestnej premávky by mali mať na pamäti, že každý deň v roku je DŇOM ZODPOVEDNOSTI. Preventívna akcia sa každoročne uskutočňuje vďaka spolupráci Slovenského združenia výrobcov piva a sladu a Policajného zboru. „S možnosťou riadiť motorové vozidlo prichádza aj zodpovednosť a rešpekt voči ostatným účastníkom cestnej premávky. Je pre nás zásadné, aby verejnosť vnímala našu výzvu, že alkohol za volant nepatrí. Prevencia je dôležitá, lebo konkrétna skúsenosť by mohla byť fatálna,zdôrazňuje Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

Počas celoslovenskej akcie „Zodpovednosť“ budú zodpovední vodiči motorových vozidiel, ktorým nebude zistený žiadny alkohol v dychu, vo vybraných časoch a mestách odmenení nealkoholickým pivom.

POČET DOPRAVNÝCH NEHÔD VZRÁSTOL, KRITICKÉ SÚ STREDY A PIATKY

V roku 2022 sa za prvých sedem mesiacov (od januára do konca júla) na slovenských cestách stalo 7 035 dopravných nehôd. Oproti minulému roku vzrástol tento počet o 10 % (641). Najkritickejšími dňami v týždni boli piatok s 1 099 a streda s 1 096 dopravnými nehodami. Nedeľa si síce udržala pomyselné posledné miesto v počte kolízií, no počas posledného dňa v týždni vzrástol počet dopravných nehôd o 27,4 % (838) v porovnaní s rokom 2021. Z dopravných nehôd, ktoré sa stali počas siedmich mesiacov tohto roka bolo 12 % zavinených pod vplyvom alkoholu (829). Policajné hliadky zaznamenali pokles o 18 dopravných nehôd, oproti minulému roku.

„Nezodpovednosť a ľahkovážnosť niektorých vodičov ohrozuje okrem nich samých aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Chceme ochrániť zodpovedných a slušných účastníkov cestnej premávky, ktorí by nemali platiť za chyby vodičov nedodržiavajúcich pravidlá. Počas dopravných akcií sa zameriavame na kontrolu dodržiavania predovšetkým tých dopravných predpisov, ktorých porušenie patrí medzi najčastejšie príčiny nehôd. Pri kolíziách napríklad často zohrá veľkú rolu alkohol v krvi vodiča. Preto sa nielen represiami, ale aj prevenciou snažíme zdôrazňovať vodičom, že alkohol za volant nepatrí a jeho tolerancia je nulová,“ hovorí plukovník Tomáš Vrábel, riaditeľ dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.

SLOVÁCI PIJÚ ZA VOLANTOM VIAC AKO MINULÝ ROK

V období od januára do konca júla 2022 bolo pri cestných kontrolách zistené požitie alkoholu u 6 250 vodičov motorových vozidiel. Oproti rovnakému obdobiu v minulom roku došlo k nárastu o 12,4 %.

Prvý polrok 2022 (január až júl) priniesol niekoľko smutných rekordov. Policajné hliadky zistili u 3 486 vodičov motorových vozidiel požitie alkoholu do jedného promile, čo je najviac od roku 2015. Najkritickejším mesiacom, kedy vodiči v rekordnom množstve, oproti predchádzajúcim siedmim rokom, sadali za volant pod vplyvom alkoholu, bol január. Takmer polovica (46 %) z 831 osôb mala dokonca jedno promile a viac.

Smutné prvenstvo v počte nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol u vinníka, si už druhý rok za sebou drží Žilinský kraj (142 nehôd). Za ním nasleduje Košický kraj (118) a Prešovský kraj (114). Naopak šoféri v Trnavskom kraji sa dostali na chvost tohto rebríčka s počtom 84 dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol u vinníka.

STÚPA POČET CYKLISTOV S VIAC AKO JEDNÝM PROMILE V KRVI

Zodpovedné dodržiavanie pravidiel cestnej premávky platí pre všetkých účastníkov, nevynímajúc cyklistov. Pre nich, rovnako ako pre vodiča motorového vozidla, platí zákaz požívania alkoholu. Podľa zákona však platí výnimka pre cyklistov, ktorí jazdia v zastavanom území obce alebo po cestičke pre cyklistov. Množstvo alkoholu v ich organizme nesmie prekročiť hodnotu 0,5 promile. Policajné štatistiky však ukázali, že nezodpovedných cyklistov pribúda.

Za sedem mesiacov tohto roka policajti skontrolovali a odhalili 4 370 cyklistov pod vplyvom alkoholu, čo je takmer o 1 300 viac ako minulý rok v rovnakom čase. Až takmer 62 % z nich prekročilo hranicu jedného promile.

Rekordy láme aj prebiehajúca letná sezóna. Viac cyklistov pod vplyvom ako počas tohtoročného júla bolo nameraných naposledy v roku 2016 (1 154). Prvý prázdninový mesiac priniesol 890 záznamov o alkohole zistenom u cyklistov, pričom viac ako polovici z nich (555) bolo namerané jedno promile a viac.

 

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (SZVPS) združuje výrobcov piva a sladu na Slovensku produkujúcich 96% trhu so slovenským pivom a 98% trhu so slovenským sladom. Vzniklo v roku 1991 a je členom európskeho združenia výrobcov piva Brewers of Europe.

 

výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Vladimír Machalík
výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Vladimír Machalík

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Prečo by nelámali, keď vedia, že sa im nič nestane? Nad 1 promile je to trestný čin, napriek tomu nemajú problém piť ako prasce. Pokiaľ budú za to dávať podmienky, slopať za volantom sa neprestane. Ale očividne to nikomu nevadí. Reforma súdnictva je len fráza.

  2. Je to jednoduchšie dať len pokutu ako odsúdiť. Predsa sudca mal by s tým prácu, ale toto je jednoduchšie riešenie. Od roboty aj kone kapú. Však celé súdnictvo je jednoducho veľká ostuda a hanba. Vlastne mnohí z nich by mali ísť do basy.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img