ISSN 1337-8481

pondelok, 22. júla, 2024

Nastalo pravé leto – vonkajšie teploty sa vyšplhajú k 35 st. C. Čo robiť pri extrémnych horúčavách?

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Pravé leto nenastalo len v kalendári ale napovedajú tomu aj vonkajšie teploty. Meteorológvia hlásia na najbližšie dni teploty, ktoré sa vyšplhajú k 35 st. C. SHMÚ v súvislosti s horúčavami už vydal pre okres Galanta výstrahu I. stupňa, no počas leta nejde o nič výnimočné. Výstrahy majú upozorniť obyvateľov na zvýšenie opatrnosti napríklad na prehriatie organizmu, ktorý môže spôsobiť celkový kolaps. Ten u starších obyvateľov môže vo výnimočných prípadoch viesť až k úmrtiu. Prehriatie organizmu sprevádzajú zvýšená teplota, únava, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty.

Čo robiť a ako sa správať pri extrémnych teplách? Tu je niekoľko rád:

– dodržiavajte pitný režim. Pite po malých dávkach a často, najlepšie nesladené vody, minerálky alebo čaje. Pozor : káva, čierny čaj, mlieko, polievky sa do pitného režimu nezahŕňajú. Káva dokonca odvodňuje.

– oblečenie noste vzdušné a ľahké, najlepšie z látky, ktorá saje pot. Deťom dávajte na hlavu šiltovky alebo klobúčiky.

– nezdržujte sa vonku v čase od 11:00 do 15:00 hodiny. Starší občania ak potrebujú nakúpiť, treba to urobiť skoro ráno.

– vetrajte vždy na tej strane, kde nesvieti slnko, najlepšie ráno a večer. Žalúzie treba mať zatiahnuté, aby sa zabránilo prieniku slnečných lúčov.

– opatrne aj s klimatizáciou a ventilátorom. Obe zariadenia vedia byť dobrý sluha ale zlý pán. Príjemny chlad môže veľmi rýchlo vystriedať zápal stredného ucha, očí, krčnej chrbtice alebo ramena.

– v extrémych teplách sa vyhýbajte ťažkým a vyprážaným jedlám. Najlepšie sú polievky, šaláty, zelenina, ovocie, ryby a hydina.

– ak má niekto z vašich blízkych pocíti závrate a mdloby z tepla, treba mu podložiť vyššie nohy a ochladzovať ho. Pozor tekutiny nepodávať vo veľkom množstve a naraz, ale postupne. Môžete do vody pridať aj trošku soli.

– nezabúdajte aj na svojich domácich miláčikov. Aj im je teplo. So psíkmi choďte na dlhšie prechádzky len skoro ráno alebo neskoro večer. Pozor – rozhorúčený asfalt im môže popáliť labky, A aj oni musia mať k dispozícii dostatok čerstvej vody.

– misky alebo malé nádoby s vodou položte aj vo svojich záhradkách alebo predzáhradkách pri obytných domoch. Smäd pociťuje aj hmyz, vtáky a iné voľne žijúce zvieratká.

– aj rastliny majú počas horúčav svoje špecifiká, v lete je potrebná výdatnejšia alebo častejšia zálievka než v zime

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img