ISSN 1337-8481

nedeľa, 14. júla, 2024

Prázdninový Výletný vlak Mária Terézia prináša celodenný výlet aj jazdu parným vlakom

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Trnavský kraj zážitkov |MM|  Výletné vlaky Trnavského kraja zážitkov sú späť. Historické mašinky s divadelným príbehom budú jazdiť každú prázdninovú sobotu od 2. júla do 27. augusta a privezú niekoľko noviniek.

Tohtoročnou témou výletných vlakov je Mária Terézia, ktorú budú môcť cestujúci stretnúť na dvoch nových trasách. Prvou trasou je Bratislava – Malacky – Kúty – Holíč a druhou je trasa Nové Mesto nad Váhom – Piešťany – Leopoldov – Trnava – Galanta. Ďalšou novinkou je celodenný výlet s balíkom služieb, ktorý zahŕňa dopravu historickým vlakom, vstupy na prehliadky, dopravu autobusmi, cestovateľský denník či sprievodcu, ktorý bude koordinovať program. To všetko v cene jedného lístka na vlak.

Sezónu Výletného vlaku Mária Terézia odštartuje špeciálnou prvou jazdou parný rušeň Mazutka. Stovky nadšených cestovateľov a fanúšikov historických vláčikov odviezli minuloročné Výletné vlaky Pálffy a Štefánik do Smoleníc a Brezovej pod Bradlom. Tieto prázdniny preberá štafetu Výletný vlak Mária Terézia, ktorý na dvoch nových trasách odkryje vždy nové tajomstvá. Nasadnúť môžu cestujúci v Bratislave alebo v Malackách a odviezť sa do Holíča.

 

Historická mašinka z Nového Mesta nad Váhom cez Piešťany a Trnavu zase zoberie malých aj veľkých dobrodruhov na výlet do Galanty.

„Vypočuli sme želania cestujúcich z minuloročnej sezóny a pripravili sme jeden výhodný premium lístok na vlak, ktorý v sebe zahŕňa okrem spiatočnej jazdy vlakom s divadelným predstavením aj celodenný program. Rodiny s deťmi si tak budú môcť vychutnať výlet bez starostí so sprievodcom, ktorý cestujúcim nielen spríjemní výlet, ale počas celého dňa aj pomôže alebo poradí. V cene lístka sú už aj vstupy na prehliadky, autobusová doprava priamo v cieľovej destinácii či cestovateľský denník,“ povedala Agáta Mikulová, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj.

Už samotná cesta historickou mašinkou je zážitkom, o to viac, keď do vlaku pristúpia herci z Divadla Jána Palárika v Trnave v historických kostýmoch. Cestujúci sa môžu tešiť na známe tváre a fantastické herecké výkony. Stanú sa súčasťou divadelného predstavenia, ktoré sa bude odohrávať počas jazdy priamo vo vlaku, a ktoré bude živým dôkazom toho, že dejepis nemusí byť nuda.

„Počas jazdy vlakom budú mať cestujúci zrazu pocit, že sa ocitli v nesprávnom čase. Priamo pred ich očami sa vynoria postavy z histórie a budú sa správať, akoby sa všetci spoločne nachádzali v osemnástom storočí a vlak ich viezol územím Uhorského kráľovstva, kedy sa na tejto trase bežne pohybovala najslávnejšia uhorská panovníčka so svojim manželom. Okrem zaujímavých informácií si tak návštevníci odnesú aj nevšedný zážitok, aký nemôžete zažiť hocikde,“ uviedla riaditeľka Divadla Jána Palárika v Trnave Zuzana Hekel.

Cisársky manželský pár Habsburgovcov, Mária Terézia a jej manžel František Štefan Lotrinský spolu so svojimi deťmi a kráľovským dvorom navštevovali mesto na Záhorí pomerne často. František Štefan prestaval Holíčsky zámok aj žrebčín v Kopčanoch a rád sa na tieto miesta pravidelne vracal. Čo si však o jeho výletoch myslela pani manželka sa cestujúci dozvedia priamo na výlete.

Cestujúci Výletného vlaku Mária Terézia budú mať príležitosť poprechádzať sa po miestach, kde to dýcha históriou na každom kroku a nájsť odpovede na otázky, ktoré nájdu v cestovateľskom denníku. Navštívia aj bylinkovú záhradu a budú sa člnkovať v zámockej vodnej priekope.

Určite sa zastavia aj pri neďalekom slovenskom „Stonehenge“. Tamojšie megality predstavujú unikátny komplex monumentálnych opracovaných kultových balvanov s prastarými rytinami.

Mária Terézia má svoje plány aj na návšteve mesta ležiaceho v srdci Matúšovej zeme na južnom Slovensku. Mesto Galanta bolo totiž v minulosti rodným panstvom grófskeho rodu Esterházyovcov. Cestovateľský denník, ktorý dostanú cestujúci pri nastupovaní do vlaku, im pomôže odkryť spojenie medzi členmi tohto rodu a rakúsko-uhorskou panovníčkou Máriou Teréziou.

Cestujúci navštívia v Galante Neogotický kaštieľ, Renesančný kaštieľ aj Vlastivedné múzeum. Prehliadky budú šité na mieru detským bádateľom, ktorí si budú môcť vyskúšať napríklad netradičné pokusy v historickej lekárni a zažiť mnoho ďalších prekvapení.

Zaspomínať si, aké malo cestovanie vlakom v minulosti čaro, si budú môcť cestujúci jazdou v živých muzeálnych exponátoch. Stačí si len vybrať, čím sa nechajú zlákať. Môže to byť jazda v motorovom vozni vyrobenom v roku 1967, ktorý dostal prezývku Túlavá, pretože sa túlal po železničných tratiach a slúžil ako merací vlak.

Alebo nasadnú do dreveného zrekonštruovaného vozňa menom Krásavec z roku 1911, ktorý je ťahaný motorovým rušňom Veľký Hektor.

Na prvú jazdu v sezóne, 2. júla, si Trnavský kraj zážitkov pripravil skutočnú lahôdku. Jazdu historickým vlakom s parným rušňom Mazutka. A pre tých, ktorí by si chceli spraviť vlastný program po vystúpení z vlaku je pripravený aj výhodný lístok štandard, ktorý zahŕňa spiatočnú cestu historickou mašinkou s divadelným predstavením bez celodenného programu.

Stačí len kliknúť na www.krajzazitkov.sk a prázdninové dobrodružstvo vo vlaku sa môže začať.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Bratislava, Trnava, Sereď, prvá konská železnica vlak v Seredi nemá zastávku, somári plánujú trasu a nepoznajú hystoriu. Nechcem nikoho uraziť.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img