Otvorenie výstavy Židovský kódex – temný príbeh histórie

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Múzeum holokaustu v Seredi pripravilo v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR výstavu Židovský kódex – temný príbeh histórie. Slávnostné otvorenie sa konalo 4. apríla za prítomnosti podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky Gábora Grendela ,  podpredsedu Trnavského samosprávneho kraja Mareka Neštického, riaditeľa Múzea holokaustu Martina Korčoka  a prítomní boli aj predstavitelia Slovenského národného archívu na čele s riaditeľom Ivanom Tichým.

Výstava dokumentuje zásah zákonov, vládnych nariadení či vyhlášok do každodenného života židovského obyvateľstva, vrátane obmedzenia občianskych, náboženských, spoločenských a osobných práv. Riaditeľ múzea Martin Korčok k výstave povedal: „Temné príbehy žiaľ píše aj súčasnosť. Pre nás je to signál k zintenzívneniu vzdelávania v oblasti ľudských práv. Nie táto „minca“ nemá dve strany! Zlo je zlo a našou úlohou je ho odsúdiť a rázne sa proti nemu postaviť. V opačnom prípade ho v tichosti legitimizujeme. No a kam to môže zájsť, vidíte aj v našom múzeu.“

Židovský kódex bol prijatý slovenskou vládou 9. septembra 1941. Išlo o vládne nariadenie obsahujúce súbor protižidovských predpisov. Nezavádzal len povinné označenie Židov žltou hviezdou ale nariaďoval aj desiatky ďalších diskriminačných a ponižujúcich opatrení a zobral im veľkú časť ľudských a občianskych práv. Židia boli definovaní na etnickom aj náboženskom princípe. Osoby spĺňajúce definíciu Žida boli pozbavené viacerých základných práv, všetkého nehnuteľného a časti hnuteľného majetku, vzťahovala sa na nich „pracovná povinnosť“.  Práve vystavené exponáty majú za cieľ priblížiť návštevníkom jedno z najtragickejších období histórie Slovenska prostredníctvom zachovaných archívnych dokumentov. Návštevníci múzea si môžu pozrieť výstavu do 10. mája 2022.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img