ISSN 1337-8481

piatok, 19. júla, 2024

Rodičom a deťom utekajúcim pred vojnou pomáhajú v teréne intervenčné psychologické tímy

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MŠVVŠ SR |MM|  Jedným z okamžitých opatrení, ktoré rezort školstva zrealizoval v súvislosti so situáciou na Ukrajine sú aj intervenčné psychologické tímy. Tých je aktuálne 62 a nachádzajú sa v každom kraji na Slovensku. Ich cieľom je poskytnúť adekvátnu starostlivosť o deti a žiakov. Pomoc však poskytujú aj rodičom týchto detí či školám, ktoré chcú žiakov z Ukrajiny vzdelávať. K dispozícii sú aj ukrajinsky hovoriaci odborníci. Poskytovať zároveň budú aj metodickú podporu pre ukrajinských učiteľov či odborných zamestnancov škôl, ktorí sa budú chcieť zamestnať na školách.

Intervenčné tímy tvoria psychológovia, špeciálni pedagógovia či odborníci, ktorí majú skúsenosti s krízovou intervenciou. K dispozícii je aktuálne 62 tímov, pričom v každom sú 3 až 8 odborníci a nachádzajú sa v každom kraji na Slovensku. „Ich úlohou je venovať sa všetkým deťom bez rozdielu, teda aj deťom, ktorých poznačila vojna, pomáhajú so socializačnými, adaptačnými aktivitami a zvládaním posttraumatického syndrómu. Venujú sa však aj ich rodičom a pedagógom,“ priblížila štátna tajomníčka pre inklúziu, národnostné školstvo a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová. Škola sa môže na nich obrátiť buď priamo, alebo prostredníctvom Regionálnych úradov školskej správy (RÚŠS) či emailovej adresy ukrajina@minedu.sk.

„Našou úlohou je pracovať v oblasti edukácie, poradenstva alebo prevencie. Tak, ako spolupracujeme v prípade krízových intervencií na školách, tak sme pripravení pomôcť aj v tejto náročnej situácii v rámci celého Slovenska. Spolupracujeme s ministerstvom školstva, RÚŠS alebo aj s komunitnými centrami Úradu práce a rodiny, sieťujeme sa aj v rámci okresov. Verím, že všetci vnímame ako našu povinnosť a zodpovednosť vytvárať v spolupráci s pedagógmi a odbornými zamestnancami škôl prijímajúce prostredie, v ktorom sa budú naše deti cítiť predovšetkým bezpečne,“ priblížila Zuzana Matejčíková Šareková, líderka intervenčných tímov v Žilinskom kraji.

Okrem toho zabezpečujú metodickú podporu pre učiteľov alebo asistentov z Ukrajiny, ktorí by chceli pôsobiť aj na slovenských školách a pomôcť tak novým žiakom prelomiť jazykovú bariéru a vyrovnať sa s novým prostredím. Zamestnať ukrajinských učiteľov či iných zamestnancov v školstve je možné vďaka „Lex Ukrajina“. Problémom doteraz bolo preukázanie bezúhonnosti, po novom ho však nahradí čestné vyhlásenie doplnené odborným znaleckým posudkom psychológa.

Ďalšími krokmi z dielne rezortu školstva je aj finančný príspevok 200 eur na každého ukrajinského žiaka, ktorý sa bude vzdelávať na základných alebo na stredných školách. Preplácané budú školám aj jazykové kurzy pre týchto žiakov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img