ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Ďalšie cenné exponáty z doby socialistickej do múzea venoval darca Rudo

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Srdečná vďaka za ďalšie exponáty venované do Múzea totality znovu patrí Rudovi zo Serede. Dnes doviezol niekoľko krásnych kúskov. Podľa ich stavu je možné vidieť, že o ne doteraz bolo výborne postarané.

Sada Československých známok v originálnom mini albume so štátnym znakom ČSSR.

Spomínate si na POFIS známky v priesvitných sáčikoch pricviknuté na predajný display z kartónu, aké viseli v trafikách a na pošte? Každý malý zberateľ si narýchlo pozrel známky v sáčikoch a vždy si vybral ten svoj…

Tak taký kompletný display   so celou sadou známok teraz vďaka Rudovi máme aj v múzeu.

Ďalšie originálne funglovice bateriek VB (verejnej bezpečnosti) pribudli k tým, ktoré vo vitríne už sú.

Úplne živo si spomínam na žlto bielo pomaľovaný  žigulák obvodného oddelenia Verejnej bezpečnosti s vyblednutým rotačným majákom a starého (vtedy mlaďasa) Jara, ako na ceste s takouto baterkou o dušu mával a zastavoval autá. Skoro ho (vlastne tú červenú v jeho ruke) nebolo vidieť. Ale ešte žije, tak sme asi boli zvyknutí…

Poukážky nahradzujúce peniaze vo väzniciach. Tak toto je unikátna a mimoriadne zachovalá sada. Po takýchto kúskoch som pozeral už dávno, no nik neponúkal takto ucelenú sadu, takže doteraz sa tento druh platidla v múzeu nenachádzal. Vďaka Rudovi je sada pravdepodobne kompeltná.

Dva „BONY“ v nominálnej hodnote po „1 Kčs“ našli miesto vedľa ďalších dvoch TUZEXových poukážok s vyššou nominálnou hodnotou.

Tri akoby nové vlajky ČSĽA  rovnako doplnili ostatné už visiace vlajky vo vitrínach.

Staré socialistické Československé koruny už vo vitríne máme a tak sada od Ruda vhodne doplnila pracovný stôl na ktorom je cyklostyl, rozmnožovacie blany, razítová poduška, kotúčový magnetofón, dobová stolová lampa, písací stroj, popolník, pero a poznámkový zošit -posledné štyri menované veci patrili Mirkovi Košťányimu, ktorý má v múzeu svoju poličku.

Akoby na 100 rokov starý stĺp vždy patril jeden zo starých kinofilmových fotoaparátov, ktorý rovnako skončil v múzeu.

Ešte raz srdečná vďaka za ďalšie hodnotné exponáty patrí Rudovi.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Anonym 20. februára 2022, 23:02 – kazdy pamatnik ma aj na tuto dobu nepochybne pekne aj nie najlepsie spomienky. Dolezite podla mna je hodnotit minulo aj sucasnu dobu realne a bez vytesnovania negativnych spomienok.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img