ISSN 1337-8481

pondelok, 22. júla, 2024

Poslanec Stareček dotácie pre vlastnú akciovú spoločnosť navrhuje, schvaľuje aj využíva. Svojim nadelil 67% z rozdeľovanej čiastky !!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Poslanec MsZ Stareček z rozdeľovaných 230 000 Eur svojej akciovke navrhol prideliť 153 600. Je to arogancia moci, hanba, absentujúci pud sebazáchovy, alebo len využitie nezáujmu občanov a ostatných záujmových združení o správu vecí verejných?

Sereď / Určite ste už počuli pojem „konflikt záujmov“. Poniektorí možno aj morálka, etika a sem tam niekto ešte aj dnes chápe zásadný rozdiel medzi vlastným, súkromným a verejným (napr. mestským) majetkom.

Preto by (možno) nemalo byť tak náročné odpovedať na otázku, kam sa toto všetko z nášho mesta vytratilo.

Popoludní dňa  31. januára 2022  zasadala komisia, ktorej členovia rozdeľovali 230 000 Eur pre občianske združenia, záujmové kluby a – súkromnú akciovú spoločnosť vlastnenú dvomi akcionármi, inak poslancami Mestského zastupiteľstva v Seredi  Róbertom Starečkom a Dr. Miroslavom Buchom.

V minulosti sa rozdeľovania dotácií zúčastňoval aj poslanec Bucha, tento ale počas poslednej komisie prišiel a oznámil, že sa členstva pre zaneprázdnenosť vzdáva.

Treba povedať, že dotácie na svoju činnosť z rozpočtu Mesta Sereď žiadajú  viaceré organizácie a členmi komisie sú len predsedovia/štatutári niekoľkých z nich. Je potrebné špeciálne vzdelanie k pochopeniu stavu, že tieto organizácie majú mimoriadne zvýhodnené postavenie v udeľovaní dotácií, resp. podstatne vyššie šance dostať neúmerne vysokú dotáciu oproti ostatným žiadateľom?

Povedané inak, ostatné kluby a organizácie sú znevýhodnené, až diskriminované.

Ak sú predstavitelia žiadateľov zároveň poslancami MsZ, tak  komisiou (teda aj sebou samými) výšku navrhnutých dotácií aj schvaľujú. Sami sebe. Nuž, ako to pomenovať slušne… Že by cielená a vedomá diskriminácia ostatných žiadateľov? Zneužívanie volenej funkcie v prospech svoj, alebo v prospech tretej strany?

Problém by bol aspoň čiastočne vyriešený, keby poslanci (v konflikte záujmov) mali v úcte zákony, morálku a etiku a vzhľadom na zjavný konflikt záujmov, by jednoducho boli z rozdeľovania dotácií vylúčení a v predmetnom bode by ani na MsZ nehlasovali. Ale to by sme asi chceli príliš veľa od ľudí, ktorí v zastupiteľstve a komisiách zjavne aj z dôvodu kontroly nad tokom peňazí sú. (možno len z uvedeného dôvodu)

Ďalšou možnosťou je k rozhodovaniu o dotáciách prizvať zástupcov všetkých žiadateľov s tým, že by sa na rozdeľovaní verejných peňazí podieľali a hlas každého z nich by mal rovnakú váhu. Aj tak by ale poslanci mohli výšku dotácií ovplyvniť, no to by už aspoň nebolo tak „na sedláka“.

No a ďalšou, možno ešte zaujímavejšou alternatívou by bolo rozhodovanie širokej verejnosti. Veď je to práve občan, ktorý vie najlepšie, čo potrebuje… (spôsob a systém by sa určite našiel)

Vráťme sa ale späť k súkromnej akciovej spoločnosti vlastnenej dvomi poslancami MsZ Starečkom a Buchom.

Dali sme možnosť poslancovi Starečkovi verejnosti vysvetliť, na základe akého (a)morálneho vzorca on, ako poslanec mal odvahu svojej súkromnej akciovej spoločnosti a ním vedenému klubu navrhnúť prakticky 67% zo sumy, ktorú mesto rozdeľovalo ako dotácie pre šport.

Tu je Starečkova „odpoveď“ občanom, ktorí celý tento špás platia:

Člen komisie rozdeľujúcej finančné dotácie, poslanec MsZ, predseda športového klubu a akcionár súkromnej akciovej spoločnosti  Róbert Stareček napriek zjavnému konfliktu záujmu, sa občanom odmietol vyjadriť a odpovedať na otázku, či svoje konanie považuje za morálne.

    

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Galantny pan ze 1/3 nechal ostatnym. Toto je dlhodoby statny marazmus ze mame normu co ma byt na obale vyrobku a ake vsegky dokumenty ma mat podnikatel vypracovane a chyba nam elementarna legislativa na taketo nemoralne spravanie.

 2. Poslanci MsZ uz zajtra na MsZ maju potvrdit navrh komisie.

  Zoberu si na zodpovednost dotovanie SUKROMNEJ AKCIOVEJ SPOLOCNOSTI kde su akcionarmi DVAJA Z NICH ?

  Nemaju obavy z moznej trestnopravnej zodpovednosti?

  Ide o desiatky tisic Eur…

 3. Priam ukazkove tunelovanie financnych zdrojov mesta. Ludom zvýšia dane, poplatky za smeti aby mali co takto drancovat. Najvyšší cas aby NAKA nebrala len ciganov za fety ale aj takuto zgerbu co len parazituje a drancuje mestský rozpocet na ktory sa skladame cez zvysene dane a poplatky.

 4. Stareček si urobil z MÚ dojnú kravu. A čuduj sa svete, darí sa mu rok čo rok. Ako je to možné, v čom to je asi? Tak si z roka na rok zvyšuje požiadavky, na ktoré si nárokuje. Myslím si, že si už dosť vyčerpal cez tie roky aj do budúcna. Teraz sú na rade iní. Mali by to aj primátor, aj poslanci rešpektovať a predložiť p.Starečkovi podklad o sume, ktorú dostal na úkor iných. Ako sa zdá, že má krátku pamäť, alebo jeho drzosť nemá medze. Alebo, že by sa držal hesla, že „kto sa hanbí, má prázdne gamby“.

 5. aspon jasne vieme preco je pan poslanec akurat v tejto komisii. aby si to postrazil, a to na hulvata a bez hanby. hlasovat by principialne nemal aspon v tekto casti. tu nejde o to ci to je alebo nie je na dobru vec. to p.Majko nespochybnuje. spochybnuje hlasovanie pana o prideleni dotacie de facto sebe. a to je problem. v tomto s nim jednoznacne suhlasim a to napriek tomu, ze mame asi na milion inych veci rozdielny nazor.

 6. keď viete že ŠKF su nielen futbalisti ale aj uspesni pokračovatelia rozvoja tradicii mesta Sered musia to im to pridelit. KTO KED NIE ONI A TERAZ-

 7. Závisť, sprostosť.
  Veď peniaze získal na legálne, boli mu odklepnuté ? boli; tak čo tu furt riešite. Mali ste robiť všetko preto, aby sa tak nestalo, nie teraz fňukať. Keba sa to ešte tak dalo pripísať Ficovi, alebo Bódorovi, to by sme si zmlsli. Ale stalo sa to za igorka, chyba lávky. Veď platia demokratické pravidlá, oči kajúcnikov a bonzákov sú všade; ak učinil p. Stareček trestný čin, tak podajte trestné oznámenie, keď nie o čom sa bavíme ? a idem sa odvolávať na morálku ? Miloš, toto slovo sme v našej demokratickej spoločnosti založenej na príťažlivých hodnotách slobody a demokracie ( ako píšeš v článku vyššie ) pochovali už dávno. Či keď sa nám to hodí, tak to použijeme, ako matovič a spol. a pani prezidentka pred voľbami.
  A mimochodom : Roba Starečka poznám dávno a vaša charakteristika mi akosi na neho nesedí.
  Prajem pekný deň.

 8. pre 7,19 aj ja pána starečka poznám.pán majko ho vyzval aby to vysvetlil.a povedal mu aby to povedal do mikrofónu aby to bolo pre históriu.stareček nemal záujem hovoriť.majko mal obdivuhodnú trpezlivoť.atá učiteľka kramárová sa tam správala jako v škole.majú nás za sprosté ovce robia si čo chcú s miliónmi lebo to poslanci odkývajú

 9. zabudla som ešte že majko si robí na tisíc percent svoju robotu a prečo sa nepýta slahúčková??????alebo tomčányho utajený synak????????????to aká propaganda sa na nás valí na naše peniaze

 10. Dileri a Spoluobcania, ucte sa. Takto sa „zarabaju“ prachy a ne jak vy , ze vam tam kazdy mesiac NAKA rozjebe dvere nasracky a beru vas skafandroch :D. Stareckovi uz len biely golier chyba.

 11. Ak mate podozrenie zo spachania trestneho cinu, tak podajte tresne oznamenie. Inak je to z vasej starny iba tliachanina dve na tri a slova do vetra. Ked mate nieco proti, necha sa paci kandidujte do mestskeho zastupitelstva ako protikanditat menovanym dvom panom, ktorych tu spominate. Ak vyhrate presadzujte myslienky, zaujmy, hodnoty svoje a svojich volicov. Ak nie tak sa mozete vratit na prvu vetu. To plati pre diskutujucich ako aj pre autora clanku. Dakujem

 12. Celú komisiu zrušiť. Ste jedna veľká neskutočná hanba!!!! Vykopať vás odtiaľ, všetkých!!! Súkromnej akciovke nadeľovať každý rok vyše 100tis EUR a tváriť sa, že je všetko v poriadku. Radšej držať hubu a krok, je to pohodlnejšie, že? Robíte si dojnú kravu z občanov, ale že tu chodíme po rozdrbaných chodníkoch a cestách a v meste skapal pes, vás nesere.

 13. Pravda, žiadny zákon sa neporušuje. Ale napriek tomu, že na to nie je zákonný paragraf, tak stále je to konflikt záujmov, A toto konanie by malo byť odsúdené verejnou mienkou a následne sa to má prejaviť vo voľbách. Ale ľudia sa nezaujímajú, málokto vie detail. A volia pri voľbách iba podľa pamäte, iba podľa že šak on vie pekne pozdraviť, alebo sa s ním dobre pije pivo či víno.

 14. @Anonym 17. februára 2022, 9:10
  Co mu mam ist akoze povedat? Ved on je stary harcovnik, ten uz vie ako robit ojeby. Ja to hovorim dilerom a spoluobcanom aby sa odneho ucili, ty blbecek. Nauc sa citat a chapat pisany text 😀

 15. Starecek porusil rokovaci poriadok komisie a dnes aj rokovaci poriadok zastupitelstva. Ani na nom nezahlasil konflikt zaujmov a pri tom mu to rokovaci poriadok uklada. Poslanec je povinny dodrziavat tento rok. poriadok

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img