ISSN 1337-8481

nedeľa, 19. mája, 2024

Lavínovému nebezpečenstvu na horách sa dá vyhnúť

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MV SR |MM|  Zimná turistická sezóna je každoročne sprevádzaná lavínovým nebezpečenstvom, na ktoré pravidelne upozorňujú aj horskí záchranári. Horská záchranná služba (HZS) sa prostredníctvom Strediska lavínovej prevencie stará aj o bezpečný pohyb na horách.

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS) každý deň monitoruje situáciu, robí pozorovania priamo v horských oblastiach a stanovuje stupeň lavínového nebezpečenstva podľa medzinárodných štandardov, robí tiež preventívne odstrely lavín v blízkosti lyžiarskych stredísk, cestných či železničných komunikácií, kde hrozí bezprostredné ohrozenie ľudí a majetku. SLP HZS prevádzkuje 42 meteostaníc v horskom prostredí, checkpointy – kontroly funkčnosti lavínových prístrojov na vstupe do turisticky frekventovaných dolín a meteoportál, kde si turisti nájdu aktuálne informácie o stave na horách: https://www.hzs.sk/typy-aktualit/novy-meteoportal-hzs/. V neposlednom rade HZS zachraňuje turistov či už z lavín, alebo aj pri vzniku iných nešťastí.

HZS je aj vďaka predchádzajúcemu riaditeľovi p. Janigovi, postavená na pevných základoch, ktoré chceme posúvať ďalej. Plánujeme sa zamerať na zefektívnenie v pátracích akciách, a to lokalizáciou mobilných telefónov pre osoby aj bez mobilného signálu. Verím, že aj pomocou integrácie moderných technológii sa nám podarí posunúť horskú záchranu v prospech pacienta,“ povedal novozvolený riaditeľ HZS Marek Biskupič

Pri plánovaní zimnej túry je možné sa nebezpečenstvu i lavínam na horách vyhnúť, no iba v prípade dodržiavania rád skúsených horských záchranárov:

 • Vyhýbať sa lavínovým terénom a dráham hlavne v dňoch po snežení alebo silnom vetre
 • Byť obozretný a sledovať lavínovú predpoveď
 • Nechodiť nikdy sám do horského prostredia – základné pravidlo, bez ktorého sú všetky opatrenia zbytočné
 • Nedeliť sa počas túry
 • Do lavínového terénu vstupovať po jednom a vzájomne sa sledovať
 • Mať základnú lavínovú výbavu – t. j. lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú lopatku a lavínovú sondu. Nutná výbava aj na túry na horské chaty. Vedieť túto výbavu efektívne použiť
 • Mať nabitý mobilný telefón
 • Mať lavínový airbag batoh, ktorý pomôže zostať na povrchu lavíny. Pri jeho aktivácii sa šanca na prežitie výrazne zvyšuje
 • Vedieť sa zrieknuť túry, v prípade nepriaznivých podmienok, alebo zmeniť svoj ambiciózny plán na kratšiu a ľahšiu túru.

„Je dôležité načúvať odborníkom, riadiť sa ich radami a najmä nepreceňovať svoje sily. Ďakujem za ich každodennú prácu v náročnom horskom teréne,“ dodal minister vnútra Roman Mikulec.

Milovníkom zimnej turistiky HZS odporúča tiež absolvovať kurz lavínovej záchrany. V prípade lavínovej nehody ide už o život, nastáva stres, strach a panika. V takýchto situáciách je každá sekunda veľmi cenná:

 • V prvotnej fáze je nutné pokúsiť sa z lavíny vylyžovať, ak sa človek nachádza v odtrhovom pásme, teda lavína sa odtrhla pri jeho nohách. Ak lavína podtrhne lyže a začne človeka ťahať, ideálne je prevaliť sa na bok, ruky zaboriť do snehu, snažiť sa o kotrmelec a dostať sa opäť na lyže a vylyžovať.
 • V ďalšej fáze, kedy lavína naberá rýchlosť, snažiť sa zaujať polohu polosed – poloľah, pokrčiť nohy a „pádlovať“ proti prúdu. Tesne pred zastavením sa pokúsiť o vytvorenie čo najväčšieho priestoru pred tvárou.
 • Je dôležité zachovať pokoj, šetriť si vzduch a energiu a čakať na záchranu. Dýchacia dutina je kľúčový prvok pre ďalší vývoj situácie. Bez dutiny nastáva fáza dusenia (15 – 35 minút). S dutinou je možné v lavíne prežiť aj niekoľko hodín, v závislosti od jej veľkosti.

 

Najväčšie šance na prežitie v lavíne sú prvých 15 minút. Horská záchranná služba preto opakovane pripomína jedno z najdôležitejších pravidiel, a to, že do lavínového horského prostredia nikdy nechoďte sami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img