ISSN 1337-8481

sobota, 13. júla, 2024

Priestor autobusovej stanice a reštaurácie SLOVAN z roku 1955

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Táto dnes už historická fotografia vznikla niekedy v roku 1954 alebo 55. Fotografovaným objektom je stánok rodiny  Švrčkovej stojaci na mieste dnešného pamätníka UNPROFORu na autobusovej stanici a na pozadí  sa nachádza bývalá reštaurácia  SLOVAN. Fotograf ktorý snímku vyhotovil, mal stáť niekde na mieste prevádzky bývalej TATRA BANKY.

Tieto staré fotografie mesta, ulíc a dnes už nejestvujúcich budov majú a vždy budú mať svoje čaro.

Záber je súčasťou expozície Múzea totality.

– – –

Iba zopár dní dozadu pri scanovaní tisícok hlavne ČB negatívov, ale aj farebných diapozitívov a negatívov sme si uvedomili, ako dôležité je hlavne mladým ľuďom ukazovať umenie minulosti, kedy neboli digitálne fotoaparáty, počítače a možnosti retušovania nafotených fotografií v rôznych počítačových programoch, či dokonca úprava fotografií už počas ich fotografovania rôznymi filtrami napríklad v mobilných telefónoch.

Preto sme znovu oživili a dopĺňame vybavenie fotokomory, kde chceme záujemcom priblížiť dobu, kedy sme na fotenie mali k dispozícii výrazne obmedzený počet záberov (kinofilm 36, veľký formát 12) a kedy bolo okrem odfotografovania objektu nutné film a fotografie aj vyvolať. 

Ak máte zostatky z technického vybavenia fotokomory dajte vedieť. Technické zariadenie vzhľadom na svoj vek si vyžaduje zálohovanie. 😉

Ukážky vyhotovovania fotografií vo fotokomore pre záujemcov o toto umenie oznámime vopred.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Pár rokov dozadu a žiadne bmw audi mercedes, teraz ľudia nevedia čo zo sebou a nevážia si toho čo majú a ani človek človeka si neváži…

  2. V pozadi je Terneny – Slovan. Ale zmrzlinar urcite nestoji na mieste dnesneho pamatnika Unproforu a fotograf urcite nestal na mieste byvalej Tatrabanky. Je to nerealne 😉
    To je taka hlupost, ako ked poviem, ze stojim pri Hutniku a v skutocnosti stojim pri AB-cku… Jednoducho ked neviem o co ide , tak poviem ze stojim na svetelnej krizovatke a nepustam sa do podrobneho vysvetlovania ked neviem miesto presne urcit… 😅 alebo odporucam pouzit “ priblizne „

  3. pre upresnenie ty si obyčajný ko…..ot čo len hejtuje po diskusiách. Možno to je o dva metre ďalej ale to neurčíš ani nikto iný

  4. Máte pravdu, že sa tu vedú žabomyšie vojny kde predajca stojí so zmrzlinou. Ale skôr by ma zaujímalo, či tá slečna čo pri ňom stojí nie je Valika Holičová. Keď sa niekto pamätá, jej mamička bola v starom kine myslím ako uvádzačka, jej tety boli také maličké bývali v tom dome na zákrute A.Hlinku a Čepenská, kde sú časté havárie.

  5. No ešte toto, keď si muža zamieňame za ženu. Treba ísť očnému, keď ani to nevidí, že zmrzlinár je muž a to dievča si zmrzlinu ide kúpiť.

  6. Ja na fotografii nevidím spomínanú Valiku H., ale som kedysi dávno počul, že bola veľmi dávno výborná študentka na terajšom gymnáziu, potom vyštudovala na UK farmáciu…

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img