ISSN 1337-8481

sobota, 20. júla, 2024

O živote v socializme sa všetko potrebné dozviete v Múzeu totality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Sereď / Počas posledných asi dvoch týždňov nám nedostatok času nedovolil uverejňovať prírastky do Múzea totality, ktoré de facto tohtoročným 17. novembrom bolo sprístupnené verejnosti.

Ako sme avizovali už v minulosti, nie sú prioritou osobné návštevy (vstupné vyberať nebudeme), ktoré v plnej miere neumožňujú ani protiepidemické opatrenia, ale dostupnosť exponátov v online podobe na internete.

Aj keď interiéry múzea sú upravené kompletne, exteriér úpravy ešte len čakajú. Tie však budú postupne realizované spoločne s ostatnými budovami ako štúdio a ďalšie  nie malé priestory.

Pýtate sa teda, či je možné exponáty vidieť osobne? V podstate áno, no nateraz len po individuálnej dohode a hlavne na akciách, ktoré budú súčasťou nahrávania rozhovorov s významnými ľuďmi a disidentmi.

Pýtate sa, či má fyzické vystavenie exponátov zmysel? Áno má, pretože priestory sú zároveň priestorom na stretanie pri káve a v diskusiách už dávno fungujúceho Klubu demokracie. Niet nad posedenie v štýlovom súkromnom priestore poskytujúcom dostatočné súkromie, pohodu a príjemnú atmosféru.

Pýtate sa, či sú všetky exponáty online? Nie, nie sú a ešte dlho nebudú. Online je zatiaľ cca 5 % exponátov a kníh. Spracovávanie je totiž náročné časovo. Chceme, aby každý online vystavený exponát mal svoj čo najpodrobnejší popis, fotografiu, či dokonca video dokumentujúce jeho využitie v praxi. Špeciálne sa tešíme na cyklostyl, k funkcii a význame ktorého pre šírenie informácií (v totalitnom režime aj zakázaných)  väčšina ľudí dnes už ani len netuší.

Špeciálnym priestorom je študovňa slúžiaca ako servis pre študentov a zázemie na odpočinok. Áno, snažili sme sa vytvoriť komplex, ktorý bez najmenších pochýb zabezpečí praktické využitie zozbieraných a neustále dopĺňaných exponátov a prínos múzea pre zachovanie pravdy o totalitnom režime.

Porevolučný vývoj a totalitné praktiky niektorých politikov po ´89 sumarizujeme a pripravujeme do ďalšej expozície.

Samostatnou expozíciou je Sereď, vývoj v meste a závody, ktoré tu fungovali počas socializmu. Neopomenuli sme ani osobnosti a tých, ktorí sú so Sereďou spájaní aj dnes.

Práve tu majú možnosť pomôcť aj obyvatelia mesta -artefakty z minulosti (aj drobnosti) a pamiatky na Niklovú hutu, Pečivárne, Kávoviny a ostatné firmy v podobe fotografií, drobných predmetov, vlajok, plagátov, odznakov či iné dochované veci, môžete vystaviť v múzeu.

Ja potrebné uvedomiť si, že od Nežnej revolúcie uplynulo 32 rokov a doba sa zmenila natoľko, že bežný dnes už štyridsiatnik ani len netuší, čo socializmus reálne bol a ako sa v podnikoch v danej dobe pracovalo.

Kde nájdete múzeum online?

Pre socializmus ako taký sme spustili web na  https://socializmus.sk/

a samotné múzeum nájdete tu: https://www.muzeumtotality.online/

Na webe pribudne bazár s možnosťou predaja starých, retro a zberateľských  predmetov a projekt možnosti prezentovania vlastných zbierok, ktoré by mala vidieť verejnosť.

Osloviť nás môžete aj e-mailom na adrese: info@muzeumtotality.online alebo info@socializmus.sk

a samozrejme telefonicky na +421 907 277 777.

O stretnutiach  Klubu demokracie, ako aj iných akciách (diskusie s disidentmi a pod.) budeme samozrejme vopred informovať v našich médiách.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Pekný deň všetkým želám, Výborne zrealizované, na malom priestore umne s vysokou dávkou estetiky priblíženie tohto časového obdobia. Skutočne sa oplatí ísť pozrieť.

 2. Súhlasím s vami pani Eva.Bola som s manželom u pána Majka v štúdiu a zobral nás do vedľajšej budovy ale dva týždne nazad.Ohúril ma priestor zvnútra ako je využitý.Použité sú zo všetkých strán rovnaké presklené vitríny asi z ikei.Je ich plných ale pätnásť kusov.Všetko má tam podelené tématicky.Osvetlenie robí moc a aj s tým sa vyhral ako aj v jeho štúdiu.Stovky kníh a novín,stroje,prístroje.A ten veľký Lenin.Asi v životnej veľkosti.Neviem ako to má veľké kde vystavuje alemá tam ešte dve miestnosti na kanceláriu a takú malú obývačku na oddych.Vysoké to je že by mohlo byť nižšie poschodie.Je úžasné že niekto urobil pre verejnosť takýto priestor.Sedieť sa tam dá na káve pri barovom stole aj v koženej sedačke.Teším sa na akcie čo tam budú robiť.Zoberiem tam aj deti.Nech vidia ako žili naši rodičia.

 3. Bohuš 22. novembra 2021, 12:22 – Bohus, v casopise Zivot je jasne definovany vydavatel a pri clanku jeho autor, ako aj fotograf.

  Preto som aj Obyvatela vyzyval, aby sem nelinkoval clanky bez uvedenia autora zverejnene na weboch bez uvedenia vydavatela a kontaktov na neho.

 4. Jozef 22. novembra 2021, 14:34 by si sa čudoval koľko lekárov číta Z a V. Naposledy moja zubárka riešila nejaky článok.ešte že som dostal pretým injekciu 😷😂

 5. Jozef 22. novembra 2021, 14:34 – asi 5 ci 6 rokov dozadu by som nechal.

  Vtedy som dokonca Rostasovi dal priestor aj v studiu – rozhovor je dostupny online. A to napriek tomu, ze ani vtedy som NEsuhlasil s materialmi a sposobom ich podania v ZaV. Nasledne ale T.E.Rostas presiel do publikovania materialov, s ktorych obsahom sa skutocne ani teoreticky stotoznit neviem a dokonca ich nepovazujem ani za tolerovatelne. Nakoniec Rostas bol aj uznany vinnym z TC.

  Takze dnes nie.

 6. pre Miloš Majko 22. novembra 2021, 19:46
  Citoval Štúrovcov, a keďže bol prokurátorom Honz, tak sa divím, že ho rovno verejne nevešali. Náš milý prokurátor, v Izraeli školený, už zaujatejší ani nemôže byť. Začo jedných s radosťou trestá, to iným v pohode prechádza. Napr. taký Arpád Šoltész, hanobí národ ale podľa Honzíka je to ok, veď je novinár a liberál k tomu. No v prípade citácie národných buditeľov je to už strašný prečin. Ach ten krásny dvojitý meter. 😀 A tak si tu žijeme.

 7. Eva Melegová 22. novembra 2021, 9:21 – vdaka a som rad, ze ste cas nepovazovali za premarneny.

  Dana s rodinou 22. novembra 2021, 12:08
  Samotny vystavny priestor ma rozmery zhruba 9×6 m o svetlej vyske takmer 4m. Ide o miestnost bez stlpov, takze v priestore bolo mozne vyborne riesit ako plavajucu podlahu v kombinacii s dlazbou, tak nasledne umiestnenie vitrin.

  Knihovna ma rozmery cca 360 m x 3 m. Onedlho bude naplnena kompletne.

  Vitriny su skutocne z IKEA, su rovnake, len farba vrchu a spodnej casti je doladena k ostatnemu zariadeniu.
  Ziada si to ich osvetlenie – testujeme nieco, co nebude posobit velmi rusivo.

  Ano, sedenia su ucelne a „vyhrali“ sme sa s nimi. Neposobia rusivo a kazdy si najde „svoj“ kut.

  Samozrejme ze je k dispozicii TV s videom, DVD a dalsou technikou, projektor a pemietacie platno.

  Pripravenych je aj rovnakych 20 stoliciek pre pripadnu diskusiu, prednasku a pod.

  Vedlajsia miestnost je zariadena ako kancelaria a studovna.
  Dalsia miestnost ma socialky a skutocne sluzi na oddych.

  Pripominam a zdoraznujem – ide o sukromny priestor, muzeum nie je komercnou aktivitou, ale nasim osobnym zaujmom a relaxom. Prezentujeme vlastne zbierky s ucelom poskytnut moznost vzdelavania sa a realneho pohladu na dobu totality.

  Najblizsie stretnutie klubu bude zavisiet na protipandemickych opatreniach a budeme o nom vcas informovat.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img