ISSN 1337-8481

piatok, 21. júna, 2024

Zmena režimu na vonkajších hraniciach

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezídium PZ SR |MM|  Vonkajšími hranicami sú pozemné hranice s Ukrajinou a lety z krajín mimo schengenského priestoru.

Slovenská republika na svojich vonkajších hraniciach uplatňuje Odporúčanie Rady (EÚ) 2020/912 z 30. júna 2020 o dočasnom obmedzení ciest do EÚ, ktoré nie sú nevyhnutné a o možnom zrušení tohto obmedzenia v platnom znení. Zmenou tohto odporúčania schválenou 10. novembra 2021 boli z prílohy č. 1 tohto odporúčania (teda zoznamu krajín, na ktoré sa toto odporúčanie nevzťahuje)  vypustené Ukrajina a Singapur. 

Od 10. novembra 2021 sa na vonkajších hraniciach Slovenskej republiky dočasne obmedzujú cesty do Európskej únie, ktoré nie sú nevyhnutné pre štátnych príslušníkov Ukrajiny (ako aj štátnych príslušníkov ďalších tretích krajín, ktoré nie sú v uvedené v prílohe odporúčania Rady). Vstup cez vonkajšiu hranicu bude aj naďalej umožnený napr. osobám so vzťahom k osobe s pobytom na území Slovenskej republiky alebo k občanovi Slovenskej republiky (manžel/ka, maloleté dieťa, rodič maloletého dieťaťa); osobám, ktoré  majú udelený platný pobyt na území SR, osobám očkovaným vakcínami schválenými Európskou liekovou agentúrou alebo Svetovou zdravotníckou organizáciou; osobám, ktoré spĺňajú všetky podmienky pre uplatnenie niektorej výnimky z povinnej izolácie po vstupe na naše územie uvedenej v § 6, § 7 alebo § 8 platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky č. 255/2021 V. v. (napr. členovia posádky nákladnej dopravy).

Ak neočkovaný štátny príslušník Ukrajiny nepatrí do výnimky z uvedeného odporúčania Rady a chce vstúpiť na územie Slovenskej republiky napr. na turistické účely, bude mu na vonkajšej hranici vstup odopretý.

Aktuálne informácie k vstupu cudzincov na územie Slovenskej republiky počas mimoriadnej situácie sú zverejnené na stránke: https://www.minv.sk/?vstup-cudzincov-do-sr-pocas-mimoriadnej-situacie .

Na štátnych príslušníkov Ukrajiny, ktorým bude umožnený vstup cez vonkajšiu hranicu, ako aj na všetky ostatné osoby vstupujúce na územie Slovenskej republiky zo zahraničia sa vzťahujú  povinnosti uložené Vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky (aktuálna č. 255/2021 V. v.; https://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/vestnik_vlady_sr_rok_2021/vyhlaska%20255.pdf ).

Policajný zbor aj naďalej vykonáva na vnútorných hraniciach Slovenskej republiky náhodné kontroly karanténnych povinností osôb vstupujúcich na územie Slovenskej republiky. Na vonkajších hraniciach sa systematicky kontroluje každá osoba vstupujúca na naše územie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img