ISSN 1337-8481

nedeľa, 25. februára, 2024

B. Gröhling: Vzdelávanie učiteľov budú robiť učitelia a riaditelia z praxe, nie úradníci

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MŠVVŠ SR |MM| Vzdelávanie učiteľov čakajú kľúčové zmeny. Po novom ho budú realizovať samotní učitelia a riaditelia z praxe v regionálnych centrách. Vzdelávanie ďalej budú môcť oficiálne poskytovať aj mimovládne subjekty, zavádza sa tiež dotácia na vzdelávanie učiteľov a podporuje sa šírenie inovatívnych učebných metód. V Pláne obnovy je na vzdelávanie učiteľov vyčlenených cez 50 miliónov eur.

„Vzdelávanie učiteľov sa dlhodobo zanedbávalo. Považujeme ho však za nevyhnuté pre reformy. Práve s reformou obsahu vzdelávania vzniká priestor na zlepšenie vzdelávania učiteľov a na to, aby sme sa zamerali na inovatívne a moderné prístupy k výučbe. Preto vo vzdelávaní učiteľov zavádzame niekoľko zmien,“ uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Najzásadnejšou má byť to, kto bude vzdelávanie učiteľov realizovať. „Vzdelávanie učiteľov nebudú mať na starosti úradníci, ale samotní učitelia. Už teraz postupne vznikajú centrá, v ktorých pôsobia. Sú to skúsení učitelia a riaditelia z praxe a tí odovzdávajú svoje skúsenosť ďalej a sú mentormi pre svojich kolegov. Takto šírime najlepšiu prax zo škôl ďalej,“ približuje minister.

Takto postupne vzniká 40 regionálnych centier, kde budú pôsobiť riaditelia či učitelia. Ich úlohou je vzdelávať pedagógov v príslušných okresoch (každé centrum pokryje asi 2 okresy), pripravovať ich na zmeny vo vzdelávaní a oboznamovať ich s inovatívnymi metódami výučby a novými prístupmi k vzdelávaniu.

„Druhou zmenou je to, že vzdelávanie učiteľov otvárame pre neštátnych poskytovateľov. Doteraz aj mimovládne organizácie či občianske združenia robili veľmi kvalitné kurzy pre učiteľov, ale tie neboli z pohľadu ministerstva uznávané. Po novom budú aj tieto kurzy či školenia oficiálne uznané,“ ozrejmuje šéf rezortu školstva.

Pre učiteľov sa tiež zavádza možnosť dotácií na vzdelávanie, ktoré doposiaľ neexistovali. Už tento rok rezort prepláca dva typy vzdelávania. Tým prvým je rozširujúce štúdium pre učiteľov, čo je napríklad štúdium pre učiteľov, ktorí učia dva predmety a pridávajú si tretí predmet. Ďalej ministerstvo prepláca aj doplňujúce pedagogické štúdium. To je určené pre pedagógov, ktorí vyučujú na školách, ale nemajú pedagogické vzdelanie a doplňujú si ho.

Štvrtou zmenou je systémová podpora inovácií vo výučbe. Inovatívne učebné metódy sa budú šíriť prostredníctvom regionálnych centier aj prostredníctvom ostatných poskytovateľov vzdelávania. Všetky budú zhrnuté v takzvanom „katalógu inovácií“. „Je to miesto, kde sa združia všetky osvedčené moderné metódy a spôsoby vzdelávania. Učitelia a školy ich môžu automaticky zavádzať do výučby bez ďalšieho schvaľovania. Na jednej strane odbúravame byrokraciu a na druhej podporujeme šírenie nových prístupov k výučbe – napríklad blokové vyučovanie, medzipredmetové vyučovanie, tematickú výučbu a podobne,“ uzavrel Gröhling.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Nevzdelanec, je ministrom školstva, vedy, výskumu a športu sportu, Takáto ostuda tu nebola ani za komunistov. Čo by na to, povedal Ján Amos Komensky?

  2. sexuálna orientácia tu nehrá fakt rolu, ale že je to plagiátor, ktorý nebol schopný napísať ani poondenú diplomovku a teraz ide robiť reformu školstva, to je fakt hnus…

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img