ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Vysielačka z vozidla socialistickej Verejnej bezpečnosti skončila v múzeu totality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Koniec týždňa okrem pekného slnečného víkendu priniesol aj nové exponáty do múzea.

Marek z Prahy priniesol mimo iné niekoľko vlajok z čias socializmu, ale aj ďalší pol storočný odznak seredských futbalistov, železničiarsku lampu – hrdzavú, ale plne funkčnú vyrobenú v roku môjho narodenia a originálnu vysielačku TESLA pochádzajúcu z auta Verejnej bezpečnosti z obdobia pred rokom 1989.

Výborným exponátom  sú aj dochované originály novín RUDÉ PRÁVO z roku 1986, v ktorých je mimo propagandy danej doby viditeľné, ako sa havárii jadrovej elektrárne v Černobyle venovala naša oficiálna a komunistami kontrolovaná tlač.

Vlajky Dolov Klementa Gottwalda sú výborným doplnkom a vlastne aj súčasťou originálnej baníckej helmy s identifikačným číslom.

Z vlajok je pre nás nepochybne najžiadanejšia vlajka bývalého národného podniku Niklová huta NHS, ktorý v Seredi ukončil svoju prevádzku v roku 1992. Vážne environmentálne záťaže žiaľ po ňom zostali dodnes.

My starší si veľmi dobre pamätáme baterky v kovovom vyhotovení na dve šulcové batérie s klasickou dožlta svietiacou žiarovečkou. So súčasnými LED batériami síce nemajú nič spoločné, no to ani ledky so socializmom. Preto aj tieto dve staré svietidlá našli miesto v expozícii.

Všetky exponáty bude možné vidieť aj osobne v múzeu, ktoré je v štádiu dokončovania.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img