ISSN 1337-8481

pondelok, 22. júla, 2024

Ilegálne držané blany do cyklostylu pred ŠTB skrýval na tajnom mieste vlastne do súčasnej doby

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Motto: „Pán Boh mi zobral strach ešte v mladosti. To, čo bolo treba, to som robil.“

Ďalším, no zároveň jedným naozaj z najcennejších exponátov múzea, sa stali dve rozmnožovacie blany na cyklostyl venované Františkom Petrášom zo Šenkvíc.

František Petráš st. so synom. O kom hovoríme? Najlepšie informácie o činnosti Petrášovcov počas totality nájdeme na Ústave pamäti národa:

„Samizdaty sa tlačili v dome u Petráša, ale aj u jeho mamy na povale. A to Náboženstvo a súčasnosť, skriptá pre farské úrady a pre vdp. Jozefa Opralu, SJ. Rodinné spoločenstvo pre Vlada Ďurikoviča vyšlo prvýkrát v Šenkviciach.“

https://www.upn.gov.sk/sk/pribeh-pamatnika-frantisek-petras-1931/

Hodnota týchto blán spočíva v ich autenticite a vo fakte, že pán Petráš ich pred  ŠTB schovával v konštrukcii podomácky vyrobeného preša na hrozno nielen v časoch hlbokej totality, ale aj po Nežnej revolúcii a to až do súčasnej doby.

Našiel ich náhodou iba nedávno a spolu s ďalším exponátom (popíšeme samostatne) ich do múzea venoval pri našej osobnej návšteve 30. septembra 2021.

Nenápadný a skromný František Petráš priamo pri amatérsky vyrobenom preši na víno vysvetľuje, prečo a kam schovávali pred komunistickou  ŠTB blany na tlač samizdatov.

 

Tieto po takmer štyri desaťročia pánom Petrášom zachované rozmnožovacie blany teraz nachádzajú svoje miesto v múzeu a to v expozícii Samizdatu pri originálnom manuálnom Cyklostyle zo sedemdesiatych rokov minulého storočia. Práve na podobnom stroji boli pánom Petrášom a jeho otcom používané pri nelegálnej tlači vtedy zakázanej náboženskej literatúry.

Za tento unikátny dar pánovi Petrášovi patrí aj týmto spôsobom veľké  ĎAKUJEME.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Tibi 3. októbra 2021, 17:16 – zial, je to tak.

    Jedno nas ale moze tesit – my ludia rozhodujeme, kto bude hrdinom a vzorom hlavne pre mladez a kto zostane spolocnostou ignorovany.

    Ak sa rozhodneme zle, ponesu nasledky dalsie generacie.
    Je to ako s ucitelmi. Ked nebudu nase deti ucit mudri ucitelia, budeme mat hlupe deti. Preto ucitel znovu musi ziskat v spolocnosti status, ktory mu prinalezi.

    Vdaka aj za dalsi exponat od pana Petrasa, o ktorom si napiseme inokedy.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img