ISSN 1337-8481

nedeľa, 14. júla, 2024

NÁROČNÁ A NEBEZPEČNÁ OPERÁCIA NA EVAKUÁCIU OBČANOV A SPOLUPRACOVNÍKOV SR Z AFGANISTANU BOLA ÚSPEŠNE SPLNENÁ

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

NÁROČNÁ A NEBEZPEČNÁ OPERÁCIA NA EVAKUÁCIU OBČANOV A SPOLUPRACOVNÍKOV SR Z AFGANISTANU BOLA ÚSPEŠNE SPLNENÁ ✅Išlo o naozaj náročnú operáciu v dramatických podmienkach, pričom pre evakuované osoby nie je problém len dostať sa iba do lietadla, ale vôbec do blízkosti letiska. Vzhľadom na situáciu bola okrem personálu vzdušných síl do operácie nasadená aj špeciálna jednotka OS SR, konkrétne 5. pluku špeciálneho určenia, ktorá zabezpečovala vyhľadanie a bezpečnú dopravu osôb z evakuačného zoznamu do vojenského dopravného lietadla C-27J Spartan.

Proces od prípravy po vykonanie a ukončenie operácie trval 55 hodín. Zároveň ide o ukážkový príklad spolupráce rezortu obrany a diplomacie, preto ďakujeme všetkým, ktorí sa na operácii podieľali. 👍🏻 V rámci operácie bolo celkovo dopravených 24 osôb, najmladší pasažier mal iba 10 mesiacov. Slovenským vojenským špeciálnom sme dopravili 20 osôb, pričom s transportom 4 osôb nad rámec našich transportných kapacít sme o pomoc operatívne požiadali Českú republiku. Ďakujeme za pomoc, aj tieto osoby sú v súčasnosti už na Slovensku.

Z celkového počtu evakuovaných bolo 16 občanov SR a ich rodinných príslušníkov a 8 afgánskych občanov, ktorí počas pôsobenia SR v Afganistane spolupracovali s našimi vojakmi. Afganskí občania už požiadali o azyl a v týchto chvíľach sa nachádzajú v karanténe v záchytnom tábore v Humennom a budú podrobení azylovej procedúre. Všetci boli bezpečnostne preverení spravodajskými službami ešte pred nástupom do špeciálu.

Nateraz ostávame v intenzívnej komunikácii so spojencami.

Zdroj: FB

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img