ISSN 1337-8481

utorok, 23. apríla, 2024

Letná škola hrou na ZŠ Juraja Fándlyho

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Letné dni sa pomaly ale iste blížia ku koncu a tak by sme sa chceli vrátiť na ich úplný začiatok, kedy na našej škole prebiehalo netradičné vyučovanie. Myšlienka netradičnej letnej školy v nás driemala už pomerne dlho. Nápadov na inovácie vo vyučovaní majú naši učitelia dosť, no častokrát počas hektického školského roka (najmä posledných dvoch) nie je čas na to, aby sme si ich i vyskúšali. Grant od Nadácie ZSE vo výške 2000€, ktorý sa nám podarilo získať nám pomohol zrealizovať naše smelé plány a tak sa začiatkom prázdnin uskutočnila prvá a veríme, že nie posledná „Letná škola hrou“ v histórii našej školy.

Letnej školy hrou sa zúčastnilo 34 žiakov 4. až 6. ročníka. Čo všetko zažili sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • Navštívili Energoland v areáli jadrovej elektrárne v Mochovciach, kde sa dozvedeli množstvo informácií o energii, jej druhoch a využití. Na simulátore vytvárali energeticky sebestačné mesto, riešili kvízy a zisťovali koľko energie spáli naše telo napríklad pri obyčajnom bicyklovaní.
  • Nazreli do života včiel, pripravili chutnú medovú nátierku, umelecky stvárňovali medové plásty a úle a dokonca si vyskúšali „hod včelou“ (samozrejme nie živou). Popritom všetkom precvičili i matematiku a slovenský jazyk.
  • Vyšliapali i na samotný vrch Zobor, ktorý sa týči nad neďalekou Nitrou a zahrali sa na detektívov. Hľadali historické a zemepisné informácie na náučných tabuliach, riešili matematické a logické úlohy. Pod „pyramídou“ ich čakal nádherný výhľad, chvíľka oddychu a pátracia akcia.
  • Zablúdili i do učebne techniky, vyrobili si z dreva vlastnú hraciu kocku, použili ju v „boji o územie“, a na tabletoch zakúpených z grantu si zahrali rôzne matematické a logické hry.
  • V učebni chémie spoznávali laboratórne pomôcky, riešili kvízy, objavovali vlastnosti látok, skúmali farby meniaci výluh z červenaj kapusty a trochu i pospíkovali po anglicky.
  • Chodby školy tiež nezívali prázdnotou tak, ako to počas prázdnin zvyčajne býva. Uskutočnili sa tu dokonca i preteky na kolobežkách a veru sa tu i tancovalo. A nebol to obyčajný tanec, ale tanec robotov Photon, ktorých samozrejme naprogramovali naši šikovní žiaci.
  • Program žiakom spestrili i tréneri basketbalu z BK Lokomotíva Sereď. Za spoluprácu im veľmi pekne ďakujeme.

A čo dodať na záver? Hravo sa dá odučiť každý jeden predmet. Počas „Letnej školy hrou“ sme si zopakovali matematiku, slovenčinu, prírodovedu, chémiu, techniku, geografiu/vlastivedu, angličtinu, fyziku, výtvarnú, hudobnú i telesnú výchovu. Zistili sme, že učenie môže byť i zábava a že do školy sa dá chodiť i s radosťou.  Bonusom letnej školy boli i nové kamarátstva, ktoré vznikli a pre nás učiteľov to bol i dobrý pocit z vykonanej práce.

Celou „Letnou školou hrou“ nás viedla myšlienka Jana Amosa Komenského:  „Posláním od začátku do konce budiž hledati a nalézati způsob, který by umožnil, aby učitelé méně učili, žáci se však více naučili, aby ve školách něměl místa křik, pocit ošklivosti, vědomí marné práce.“

Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img