ISSN 1337-8481

utorok, 23. apríla, 2024

Allan Mikušek: knižka Príbehy pesničiek

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

O Allanovi Mikušekovi, slovenskom country spevákovi, hudobnom skladateľovi, textárovi, hudobníkovi a producentovi, som sa dozvedela vo svojom teenagerskom veku vďaka jeho hudbe. Jeho pesničky ma sprevádzali radostnými i bolestnými etapami života. Hoci niekedy som ich vnímala iba na pozadí bežných dní, stále tam boli a nebolo ich možné vymazať. Tak to už s pesničkami býva.

Počas zlých čias koronavírusovej pandémie bez živých kultúrnych podujatí Allan Mikušek svojim fanúšikom ponúkal aspoň internetové hudobné live streamy. Neskôr ho začal sprevádzať na dobre ďalší vynikajúci slovenský hudobník Henrich Novák. Svoje live streamy spestrovali hovoreným slovom a Allan Mikušek rozprával predovšetkým príbehy a zaujímavosti spojené s jednotlivými pesničkami, ktoré v rámci internetových prenosov zazneli. Na toto rozprávanie som sa vždy tešila rovnako ako na samotné pesničky a súdiac podľa komentárov na sociálnej sieti, u ostatných fanúšikov to bolo podobné.

Dnes si už môžeme mnohé z týchto príbehov prečítať aj v knižnej podobe, vďaka Tiborovi Skalovi, fanúšikovi a kamarátovi Allana Mikušeka. Nedávno totiž uzrela svetlo sveta útla knižka s názvom Príbehy pesničiek Allana Mikušeka alebo Nikdy nezabudnem, ako… (skrátene Príbehy pesničiek). Leví podiel na vyjdení knižky má Tibor Skala. Veď, ako je v nej uvedené, príbehy, ktoré Allan Mikušek porozprával počas live streamov i súkromných rozhovorov, Tibor Skala zaznamenal, zozbieral, spísal, editorsky upravil a sem-tam aj informačne doplnil. Autorom príbehov je Allan Mikušek a sú zároveň jeho osobnými spomienkami. Text knižky dopĺňajú jemné čiernobiele ilustrácie Moniky Zoe Kučerovej a čiernobiele fotografie z archívu Allana Mikušeka, dodávajúce tejto publikácii tak trochu nostalgický ráz.

Z príbehov sa čitatelia môžu dozvedieť napríklad to, ako sa začala kariéra Allana Mikušeka, ako niektoré jeho pesničky vznikli, ako sa nahrávali či aké príhody s nimi zažil, hlavne, ako na ne zareagovali fanúšikovia. Niektoré príbehy sú o jeho spolupráci s americkými hudobníkmi. Nechýbajú ani s láskou formulované riadky o detstve, rodine a deťoch. Viaceré príbehy sú venované muzikantským kolegom a priateľom Allana Mikušeka, z ktorých mnohí už nie sú medzi nami, ako napríklad Michal Tučný, Peter Dula, Karel Zich či František Nedvěd. Pekné vyznanie patrí aj obľúbenému koníkovi z mladosti. Preto sú Príbehy pesničiek rozmanité ako život: niektoré veselé, iné s nádychom smútku, ale všetky s nehynúcou spomienkou a podfarbené hudbou, znejúcou v mysli pri čítaní. Allan Mikušek sa tu s čitateľmi delí napríklad o príhody, ako ho na pódiu postihol mikrospánok, ako nechtiac vyrobil faux pas na predvolebnom mítingu či ako dostal do daru klobúk Michala Tučného. Ku každému príbehu je pridaný i text konkrétnej pesničky, no keďže sa nejedná o spevník, sú to len texty bez akordových značiek. Kto dočíta knižku až do konca, dozvie sa z doslovu Tibora Skalu i to, ako Allan Mikušek prišiel k svojmu nie celkom obvyklému krstnému menu a prečo sa vlastne píše s dvoma el.

Knižka Príbehy pesničiek je veľmi príjemným a informačne cenným dielkom, predovšetkým pre fanúšikov country hudby. A pretože hudobná kariéra Allana Mikušeka stále úspešne pokračuje, je možné, že sa môžeme tešiť na druhé doplnené vydanie alebo na druhý diel knižky niekedy v budúcnosti.

 

Ružena Šípková

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img