ISSN 1337-8481

pondelok, 15. apríla, 2024

V Piešťanoch vzniká Kultúrno-kreatívne centrum ARTA

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

TT SK |MM|  V sobotu 14. augusta 2021 trnavský župan slávnostne odovzdal areál na Kollárovej 2 v Piešťanoch členom občianskeho združenia Iniciatíva ARTA, ktorá ho bude využívať a zveľaďovať na základe 25-ročnej nájomnej zmluvy. V priestoroch bývalej fabriky na cukrovinky a neskôr strednej školy vznikne kultúrne a kreatívne centrum. Súčasťou podujatia boli prehliadky objektu, prezentácia lokálnych výrobcov, vernisáž výstavy fotografií, ateliér voľnej tvorby aj koncert.

 

„S priestormi, ktoré od roku 2011 zívali prázdnotou, sme sa rozhodli naložiť pomerne netradične. Vybrali sme sa dlhšou a náročnejšou cestou, ako by to bolo v prípade ich predaja za každú cenu. Spojili sme sily s partiou mladých ľudí, ktorí nevyužívanému areálu doslova vdýchli nový život. Arta znamená ďalší typ kultúrneho a kreatívneho centra, teda nový typ inštitúcie s obrovským potenciálom. Som rád, že tento typ inštitúcie je spojením komunitného a župného potenciálu. Doplní v Piešťanoch dôležitú možnosť pre realizáciu vízií a nápadov kreatívnej komunity mesta a celého regiónu,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

 

V roku 2018 prišla skupina mladých ľudí z Piešťan s myšlienkou vytvoriť priestor pre kultúrne a vzdelávacie aktivity, ako aj rozvoj kreatívneho priemyslu. Dali si za cieľ skĺbiť niekoľko funkcií vrátane podpory komunít, udržateľnosti a lokálnej ekonomiky.

 

„S trnavskou župou sme sa skontaktovali prostredníctvom Nadácie Cvernovka. Po nadviazaní spolupráce sme prebrali objekt do užívania a postupne ho oživujeme a zveľaďujeme aj za pomoci dobrovoľníkov. Za ten čas sa nám podarilo zorganizovať výstavy, workshopy, koncerty, susedské grilovačky a komunitné aktivity, literárne čítačky a ďalšie. Sme radi, že dnešným slávnostným odovzdaním a vďaka dlhodobého nájomného vzťahu prechádza objekt na Kollárovej do novej éry,“ povedala manažérka a výtvarníčka Dominika Rusnáková z občianskeho združenia Iniciatíva ARTA, ktorého spoluzakladateľmi sú aj architekt Pavol Pilař a pražiar kávy Peter Dvorský.

 

V súčasnosti prebieha rekonštrukcia striech a výmena okien v hodnote 155-tisíc eur, ktorú hradí trnavská župa ako vlastník objektu. V cieľovom stave bude súčasťou centra kultúrny priestor, obchod s lokálnym dizajnom, kaviareň, zdieľané priestory na prácu, ateliéry, umelecké rezidencie či zero-waste zóna.

 

Kultúrno-kreatívne centrum ARTA je aj jedným z príkladov transformácie nevyužívaných budov na nové verejné funkcie uvedených v publikácii Nepredať! Zveľadiť!, ktorú v roku 2020 vydala Nadácia Cvernovka a Trnavský samosprávny kraj.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img