ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Koniec týždňa a prvá návšteva v múzeu? Ukrajincov zaujal hlavne Černobyl

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Aj keď priestor ešte nie je ukončený úplne, už koncom tohto týždňa mal prvých divákov. Mladí Ukrajinci s ktorými sa poznáme už takmer dva roky počas návštevy využili šancu a pozreli si už hotovú expozíciu v múzeu, ktoré je ešte minimálne niekoľko mesiacov verejnosti nedostupné.

Ani nie 30 ročný pár zaujali nielen vitríny s vystavenými historickými dátovými nosičmi, ale aj staré kamery a fotoaparáty. Socializmus a časy Sovietskeho zväzu na Ukrajine samozrejme nezažili, preto vývoj propagandy od Československých iskier, cez pionierov až po zväzákov  zaujal, no najdlhšie študovali bohatý obsah vitríny venovanej najväčšej havárii atómovej elektrárne v Černobyle  z apríla 1986 roku.

Vo vitríne sú okrem originálnej literatúry vydanej po havárii v ZSSR a neskôr na Ukrajine postupne počas rokov nakupovanej na mega knižnom trhu priamo v Kyjeve na Petrivke, aj príležitostné známky vydané pri výročiach tejto tragédie. Pozornosť pútajú aj originály odznakov milície v ZSSR z čias socializmu, pamätné medaily s námetom Černobylskej tragédie a samozrejme dva originálne kompletné odznaky tzv. „biorobotov“, teda likvidátorov následkov havárie.

Figurína v plynovej maske a ochrannom plášti určenom do kontaminovaného prostredia vhodne dopĺňa černobylskú výstavku.

Takže prvé referencie máme – pokračujeme ďalej. Múzeum bude online verejnosti prístupné niekedy koncom augusta na samostatnom webe a všetky materiály na štúdium pravdepodobne od konca septembra, alebo začiatku októbra 2021.

Samostatná študovňa je už dnes vybavená nábytkom, zasadačkou, trezorom a študenti zaujímajúci sa o problematiku podrobne, budú mať možnosť študovať nepretržite aj niekoľko dní. Podmienky na to budú vytvorené rovnako v priebehu asi dvoch mesiacov.

Kontakty na web múzea a podmienky štúdia v jeho priestoroch zverejníme v dohľadnej dobe.

          

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img