ISSN 1337-8481

pondelok, 22. júla, 2024

„PRAVDA VÍTĚZÍ“

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Čachtice / Sereď / Ľudia majú doma skutočné historické klenoty, len o tom nevedia…

Dnes sme sa o tom presvedčili osobne pri preberaní dvoch ceruziek, ktoré niekto doma (našťastie) nepoškodené zachoval viac ako pol storočia. Presnejšie od pohnutej doby a pre vývoj Československa tak závažného roku  1968.

Musím povedať, že ceruzku zverejnenú ako ponuku na inzerát  som dôverne poznal už od svojho detstva, nakoľko obdobnú spolu s fotografiou  Alexandra Dubčeka a originálmi mimoriadnych vydaní novín z dní okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy zachoval aj môj otec. Vtedy neskutočne cenné a zakázané materiály mi otec daroval, no ceruzka bola zastrúhaná.

O čo teda ide?

V roku 1968 bola v obehu ceruzka s fotografiami Ludvíka Svobodu, Alexandra Dubčeka, Oldřicha Černíka, Josefa Smrkovského a s trikolórou a nápisom „PRAVDA VÍTĚZÍ“.

Možno ide o ceruzku pre množstvo ľudí úplne bezvýznamnú, no tí, ktorí takéto predmety odkladali počas obdobia „normalizácie“  po roku 1968, riskovali basu, minimálne trvalé perzekúcie v práci, zákaz cestovania či prenasledovanie vtedajšou Štátnou bezpečnosťou (ŠTB).

Len vďaka takto odvážnym ľuďom ale došlo k zachovaniu týchto skvostov novodobej histórie a len vďaka nim ich už čoskoro budú vidieť aj návštevníci našej študovne – múzea totality a to nielen osobne, ale aj v online podobe na webe, ktorého príprava je v súčasnej dobe vo finálnej fáze.

Ešte raz vďaka za exponáty a výzva pre ostatných ľudí – ak nájdete zaujímavé predmety z čias socializmu a máte záujem o ich zachovanie do budúcnosti a vystavenie v múzeu, kontaktujte nás. Predmety je do múzea možné aj zapožičať. Pomôžete tým študentom a hlavne mladým ľuďom pochopiť systém a spôsob života počas éry socializmu.

Ďakujeme…

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Pekný titulok ale je to utópia. Pravda dostáva na frak ako nikdy. Kto sa snaží napr. aj na Slovensku aby sa ľudia dozvedeli pravdivé informácie, nielen z domova ale aj zo zahraničia? Nikto. Médiá, novinári aj politici pustia do éteru len to čo im vyhovuje.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img