ISSN 1337-8481

utorok, 16. júla, 2024

Poznávačka Niklovákov do Rumunskej Cluji a Oradei v roku 1987

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

V roku 1987 sme sa spolu s Niklovákmi zúčastnili zájazdu po Rumunsku. Ak si dobre spomínam, boli to mestá Cluj-Napoca a Oradea.

Cestovali sme autobusom legendárnej značky KAROSA a to modelom ľudovo zvaným „Ešelka“, ktorý bol prioritne určený na zájazdy.

Už v tom čase sme veľmi citlivo vnímali Rumunsko, chudobu v tejto krajine ovládanej diktátorom Nicolae Caucescom a tajnou políciou Securitate. Rumuni boli skutočne chudákmi aj na pomery vtedajšieho „Východného bloku“ a socialistických krajín. Mali problém so zabezpečením bežných denných potrieb ako strava, elektrická energia, teplo v príbytkoch, benzín, a samozrejme sloboda slova a pohybu do zahraničia. My sme mohli cestovať aspoň po okolitých socialistických krajinách, teda do NDR, PĽR, Maďarska, Bulharska, Rumunska a ako tak na Ukrajinu a do Sovietskeho zväzu. Rumuni nemali bežne vydané ani cestovné pasy a žiadosť o cestovný pas museli podložiť odôvodnenou žiadosťou, pozvánkou osoby zo socialistickej krajiny ktorú majú záujem navštíviť a pas po návrate museli vrátiť na vtedajšej zložke polície.

Spomínam si na nocovanie účastníkov zájazdu v hoteli v Oradei. Prekvapili nás dvaja vojaci so samopalmi pri vchode na recepciu, teda do hotela. Takáto služba (alebo tajnej služby) bola v každom hoteli, kde sa ubytovávali cudzinci.

Pamätám sa, že vzhľadom na chudobu ktorú sme po ceste videli, na recepcii sa otec spýtal, či je autobus odstavený na inak prázdnom parkovisku pred hotelom počas noci v bezpečí. Recepčná povedala že samozrejme, kývla na jedného vojaka so samopalom, niečo mu povedala a ten okamžite išiel von. Postavil sa k autobusu, vytiahol cigaretu a do rána ho strážil osobne.

Mestá mali Rumuni upravené, aj keď infraštruktúra veľmi moderná nebola. Ale to ani u nás, takže v tomto sme nejaké veľké rozdiely nepostrehli.

Rumunsko bolo teda ďalšou krajinou, ktorú zvedaví a cestovania chtiví Niklováci počas socializmu spolu navštívili.

Opätovne verím, že pripomenutie cesty do Rumunska z pred viac ako tridsať rokov prostredníctvom starých fotografií minimálne účastníkov zájazdu potešilo.

Ak máte fotografie z ciest Niklovákov po poznávacích zájazdoch, neváhajte a pošlite ich na e-mail: majko@majko.sk, alebo nás kontaktujte a ich reprodukciu zabezpečíme.

Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie cestovateľské príbehy z čias socializmu.

Zdroj: FOTO – archív autora

   

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Krásne časy,keď sme cestovávali autobusmi po okolitých krajinách.Neorganizoval to váš otec pán Majko?Už si presne nepamätám ale zdá sa mi tak.Ďakujeme za tieto fotečky.Našla som tam tetu.Mylím že som s vami niekde bola aj ja

  2. Do soc. krajin ani nie, ale tieto zajazdy boli organizovane vacsinou zavodnou org. ROH a tam bolo vhodne, aby ucastnici boli ,,v kolektive oblubeni,,.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img