ISSN 1337-8481

sobota, 13. júla, 2024

Prajem príjemné prežitie zvláštnych Vianoc zvláštneho roka 2020…

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Už po niekoľko rokov čo i len letmým pohľadom na denné správy zo sveta pozorujeme výrazné zmeny klímy a to doslovne všade vo svete. Roztápanie milióny rokov starých ľadovcov v Antarktíde, otepľovanie na Sibíri ohrozujúce asi 200 metrov hrubý permafrost na ktorom sú postavené mestá ako Jakutsk, stále častejšie a intenzívnejšie monzúnové dažde spôsobujúce povodne, tsunami hlavne v oblasti Indonézie, častejšie a silnejšie hurikány doslovne pustošiace mestá na juhovýchode USA a v Karibskej oblasti, zvyšovanie hladiny spôsobujúce zaplavovanie Benátok, Bangkoku a intenzívne  miznutie živočíšnych druhov z povrchu Zeme.

A ľudia stále žijú na spotrebu. Denne chcú vyrobiť a predať viac áut, televízorov, počítačov, náradia, spotrebného tovaru a vlastne všetkého na čo si spomenieme, lebo len tak budú firmy prosperovať, zamestnanci budú mať vyššie výplaty a kolobeh spoločnosti založenej na spotrebe bude akcelerovať.

Výroba a spotreba tvorí odpady, ktorými sú zasypané lesy, moria, ulice mnohých miest a len v pomerne malej časti sveta sa ľudia skutočne zamýšľajú nad tým, ako odpady účinne separovať a recyklovať tak, aby sa dostali späť do výrobného procesu namiesto na skládky či do spaľovní.

Máme problém, svet má problém. Už aj jedna generácia si totiž pamätá zmeny klímy, ktoré sú podľa mnohých svetovo uznávaných odborníkov prakticky nezvratné. Likvidujeme si to, bez čoho nedokážeme prežiť…

Tento rok bol akýsi prelomový a to z viacerých pohľadov. Ľudia si uvedomili, ako veľmi sú zraniteľní neviditeľnou „potvorou“ šíriacou sa stále a všade a to napriek neskutočnej  sile deklarovanej nielen vyspelou technikou, vedomosťami, vedeckým pokrokom a samozrejme modernými a účinnými zbraňami s potenciálom niekoľko krát zničiť celú planétu Zem.

Uvedomili, no nezabrzdili sa. Lebo pri takto nastavenom spôsobe života je akékoľvek výraznejšie brzdenie likvidačné na ekonomiku úzko prepojenú globalizáciou a v tak konečnom dôsledku na samotných ľudí.

A odpady tvoríme stále. Čím viac tovaru prepravujeme a prenášame, tým viac obalov a teda aj odpadu. Kolobeh, ktorý akosi nevieme zastaviť. Stále chceme viac, nové a krajšie. Ľudia sú pre peniaze, luxus a moc schopní podvádzať, kradnúť, lúpiť a zabíjať.

Čo s tým?

Musíme zmeniť myslenie, v našich životoch znovu musí nájsť miesto zodpovednosť, morálka a etika. A musíme si uvedomiť, že nie majetok, najnovšie technológie, či pohodlie je cestou pre prežitie za Zemi, ale ľudskosť. Áno tá ľudskosť, ktorá sa aj vďaka už spomenutým technológiám, novým komunikačným možnostiam a zvyku na pohodlie naozaj z našich životov vytratila. Je čas zamyslieť sa nad tým, či to tak necháme už na veky, alebo sa pokúsime aspoň čo to z našej ľudskej podstaty zachrániť…

V tieto sviatočné dni si želám hlavne zdravie a zamyslenie sa, aby ľudí v utrpení si želajúcich rýchlu smrť cez videá na sociálnych sieťach bolo čo najmenej. Lebo aj toho utrpenia ak bude veľa, stane sa všedným a spoločnosť na neho prestane reagovať. Rozmýšľal niekto nad tým, čo bude potom?

Prajem príjemné prežitie zvláštnych Vianoc zvláštneho roka 2020…

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Co bude potom je jasne. Najskôr kolaps tohoto skurveneho systemu a ostatne je kolobeh vesmíru. Otepľovanie planéty je dosledok cyklu, zmena polarizacie planety, znižovanie magnetického pola nasej planéty a naopak zvýšenie slnečného žiarenia je dôsledok oteplovania a nie to co povie Greta a napise Milos🙂

 2. veľmi sebecké rozhodnutie cirkvi že budú omše verejné v kostole.ohrozujú tých najzraniteľnejších.je nespravodlivé že musíme zatvoriť podniky,reštiky,kaviarne,obchody a kostoly kde sú ľudia pri sebe sú otvorené.zlyhanie veľké to je a korona si nájde ďalších starčekov.radšej mali vysieľať omšu cez internet.a v jabuári bude treba nové opatrenia.hanba vám

 3. sa trva atmosfere, kym sa dostane do „normalu“ po starte vesmirnej rakety?
  Kolko litrov paliva spali vyletna lod za 10 dni, ked tankovanie obra trva 5 hodin a prietok je 60 litrov za sekundu?
  A my, ti malicki, mame zachranit klimu pred tymi velkymi, ktorym ide o biznis?
  Myslenie musia zmenit ti mocni. Ak sa bude menej vyrabat, bude sa menej kupovat a o to menej vyhadzovat, teda tvorit odpad.
  Alebo sa mylim?

 4. Koľko paliva spáli jedna loď prevažujúca skvapalnení plyn z USA do EURÓPY. Plynovod do nemecka je takmer hotový. Aká je uhlikova stopa z USA vieme, z Ruska takmer žiadna. Itriganstvo USA už pozná celý svet. Všetky konflikty vo svete vyrába USA.

 5. A co take poucne v televizii davaju?
  Filmy? Sama nezmyselna ckotina.
  Serialy? Nieco poucne a prospesne?
  Aleba sa pozeras na nekonecne reklamy?
  Poviem ti, ze tie sviecky su viac zaujimave, ako TV vysielanie.
  Porovnavaj logicke veci. Vsetci by chceli byt uz 23 storoci a lietat na sarkanovom kk, ups, drone, ale nestarate sa o to, aky bordel samy ludia tvoria. Keby aspon kazdy po sebe upratal. Ci?

 6. Škoda, že si ani len nepochopil pointu o tom televízore. Alebo si sa nad tým ani nepozastavil preto, že si snáď videl televízor frčať bez elektriny. Mimochodom v tv nesledujem nič, ale aj tak ťa do toho trt. To sa musíš spýtať iných čo vidia na reklamách a seriáloch alebo či chcú lietať na šarkanovej tzitzine.

 7. Pán Majko, zamyslel ste sa aj vy pri písaní tohto článku? Napríklad koľko letov ste doteraz v živote absolvovali? 300? 400? Precestovali ste takmer celý svet a nebolo to na bicykli ani na kolobežke. Prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov.

 8. Anonym 25. decembra 2020, 9:57 – s poctom letov ste sa zhruba trafil, tych 300 je realne cislo. Pri stretnutiach tykajucich sa cestovania v buducnosti sme sa zhodli, ze kasleme na lietadla a najblizsiu cestu do Japonska planovanu na jar 2026 abslvujeme peso. Prva skupina nas starsich vyraza hned po uvolneni opatreni v polovici januara 2020, mladsi o 4 mesiace neskôr… 😉

  Ale teraz vazne. Vsetko znecistuje ovzdusie a spodne vody. Aj sprchovanie sa a pranie oblecenia, co vsak neznamena, ze to dame na bezdomovcov.

  Su veci, ktore v 21 storoci tazko ovplyvni jedinec, no su veci – napr. separovanie odpadov v domacnosti, ktore u jedinca musia zacat.

  Pripravujem clanok o obaloch, ktore sposobila korona v porovnani vycistenia ovzdusia obmedzenim leteckej dopravy.

  Jeden clanok o „genialite“ statu, resp. uradnikov vymyslajucich nezmysly sposobujuce zbytocne plytvanie je tu:

  https://www.archiv2.seredonline.sk/2019/10/28/30-cm-dlhy-ucet-z-registracnej-pokladne-na-jednu-polozku/

  Cesta je v novych technologiach, nizsich emisiach a obmedzdeni dennej tvorby odpadov. Nie v cestovani krizom po zemeguli na pesaka…

 9. Miloš. Zase tu kritizuješ životný štýl iných a obhajuješ svoj. Cestovať sa da fakt aj pešo alebo na bicykli. Vieš koľko sa takýchto zbytočných letov ročne uskutoční? Asi vieš .Zatiaľ do ekológie tlačia len obyčajných ľudí smotánka na to kašle

 10. Bohuš 25. decembra 2020, 13:07 – povazujem za nezmysel ist zpoza jednej strany mantinelu za mantinel na strane druhej. Nemam zaujem nezmyselne tarat o nerealnych veciach, ktore nikdy nenastanu. Zaujima ma skutocne a pouzitelne riesenie problemu. Cesta nie je v navrate o 100 rokov dozadu, ale v rozmyslani, ako dnes robit veci tak, aby nas nepreklinali nasi vnuci.

 11. na to kasle. Kazdy kto ma Moc a prachy na to kasle. Pan Majko mozno len chcel poukazat na „smotanku“, ale on ju nevytvoril.
  To ze cestoval, tak to uz teraz mozeme povedat, ze bola trocha ina doba. V roku 2020 sa zial zmenila. Hadam by ste nechceli kritizovat tvorcu Titanika. Vsetko velke raz skonci.
  No a tu „smotanku“ sme si predsa vytvorili sami. Ci nie?

 12. Cestovanie bude aj po 2020 rovnako, ako po 2001. Cestovanie je normalne od momentu, kedy su na Zemi ludia.

  Tak, ako aj migracia. Otazka je, ako bude narocne a ake bezpecnostne opatrenia budu nevyhnutne.

  Odpady tvorime od nepamati a budeme ich tvorit aj v buducnosti. Ked ale budeme chciet prezit, budeme musiet separovat a recyklovat.

  To je vsetko, evoluciu nezastavime…

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img