ISSN 1337-8481

sobota, 24. februára, 2024

Keď sme nemuseli sedieť doma… – Poľsko, Gdaňsk 2019

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Je to len minulý rok, čo sme sa letecky vybrali na sever Poľska. Jednou z plánovaných destinácií bolo mesto Gdaňsk, ktoré pred revolúciou v Poľsku bolo známe hlavne aktivitami Solidarity pod vedením porevolučného prezidenta, vtedy odborového predáka Lecha Walesu.

Gdaňsk ale nebol cieľom našej cesty. Tým bol Kaliningrad, teda mesto ležiace v Kaliningradskej oblasti Ruskej federácie, ktorá ale je od RF teritoriálne oddelená územím Litvy a Lotyšska.Gdaňsk je dnes moderné mesto s historickými koreňmi s významným prístavom a lodenicou. Prechádzka v historickej časti mesta a pri pobreží zátoky je zážitkom, aj keď Baltické more zrovna atmosféru Stredozemného či Čierneho neponúka. Nie, nejde o zvyk, ale o teplotu vody a teda aj prímorského vzduchu, keďže Baltik je predsa len o hodný kúsok severnejšie. Napriek tomu ale more je more a čaro prístavov s kotviacimi loďami je pre nás suchozemcov stále lákadlom.

Z Gdaňska sme do Ruského Kaliningradu odišli presne podľa plánu autobusom. Cestovné poriadky s reklamnými letákmi platné v roku 2019 zverejňujeme. Predpokladáme, že aj po koronakríze bude spojenie do Kaliningradu zachované, aj keď pravdepodobne vzhľadom na vyostrujúcu sa situáciu medzi EÚ, Pobaltskými krajinami a Ruskou federáciou, bude návšteva tohto mesta asi zložitejšia.V každom prípade Gdaňsk odporúčame nielen pre cestovateľov, al aj ako klasickú turistickú destináciu, aj keď od nás asi len letecky, nakoľko prejsť celé Poľsko autom nemusí baviť každého.

Do Gdaňska sme leteli leteckou spoločnosťou WIZZ AIR z Viedne.

Z cesty do Gdaňska a ako som už spomenul aj Kaliningradu a následne na poloostrov Hel, publikujeme v prvej časti reportáže dostatok fotografií ako pozvánku na netradičnú poznávačku – samozrejme, keď to bezpečnostné opatrenia zavedené v súvislosti s COVID-19 dovolia.

V ďalších častiach zverejníme reportáž z pokračovania cesty ďalej na sever.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img