ISSN 1337-8481

piatok, 1. marca, 2024

Kým odpad nebude dostatočne zabezpečený, medvede budú naďalej hodovať pri kontajneroch

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MŽP |MM|  Mesto Vysoké Tatry neprejavuje zodpovedný prístup pri zabezpečení komunálneho odpadu na svojom území, a to aj napriek opätovným výzvam Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) a Správy TANAPU. Dlhodobým zanedbávaním povinností, vyplývajúcich zo zákona o odpadoch, vedenie mesta znemožňuje účinné zvládnutie problematiky výskytu medveďa hnedého v intravilánoch tatranských osád. Upozorňuje na to generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska v liste, adresovanom primátorovi mesta, a vyzýva ho na bezodkladné riešenie situácie.

Aj v týchto dňoch rieši zásahový tím pre medveďa hnedého zo ŠOP SR  rieši problém synantropnej skupiny medveďov, avšak bez podpory a spolupráce mesta ich úsilie vychádza nazmar. Okrem dlhodobého zberu dát, monitorovania a vyhodnocovania správania sa jedincov je úlohou tímu aj operatívna reakcia po nahlásení výskytu medveďa. Nasleduje celonočné hliadkovanie, odplašenie medveďa a vytláčanie ho z intravilánu. Len v meste Vysoké Tatry zásahový tím za uplynulý mesiac realizoval 19 výjazdov. Osobné nasadenie pracovníkov ocenil tiež Ján Budaj, minister životného prostredia, ktorý ale zároveň zdôraznil nezastupiteľné zodpovedné správanie sa predstaviteľov dotknutých oblastí: „Veľmi si vážim zodpovednú prácu orgánov ochrany prírody v rámci zaistenia bezpečnosti obyvateľstva a majetku. Základom prevencie a dlhodobého riešenia problému však vždy bude prístup obcí.

Na základe zistení členov tímu totiž možno konštatovať, že šelmy sú pozorované najmä pri konzumácii zvyškov potravy z nezabezpečených odpadových nádob, ktoré sú napriek značnej finančnej podpore štátu nevyhovujúce. Hlavným nedostatkom vybudovaných kontajnerových stojísk sú príliš veľké rozostupy mreží. Lákadlom pre medvede sú aj otvorené brány stojiska, prípadne vrecia plné odpadu, opreté o mreže z vnútornej strany a teda dostupné pre medvede. Koncepčným riešením problematiky je dôkladné zabezpečenie komunálneho odpadu, aby sa vylúčilo akékoľvek prilákanie medveďov.

Začiatkom októbra sa nočného zásahu zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Michal Kiča. „Pri stretnutí s medveďom ľudia okamžite žiadajú odstrel tejto vzácnej a chránenej šelmy, ktorá nie z vlastnej viny stratila plachosť. Veď kto by neprijal pozvánku na výdatnú hostinu? Riešenie je pritom veľmi jednoduché. Dôkladné zabezpečenie kontajnerových stojísk. “ zdôraznil štátny tajomník.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img