ISSN 1337-8481

utorok, 16. júla, 2024

Pravda o Seredi – časť 2. – jediné, pred čím majú rešpekt, je verejná mienka

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Sereď / Niečo viac ako deväť rokov stačilo na to, aby o samosprávu priemerne sa zaujímajúci človek  pochopil, ako veľmi sa zmenil prístup vedenia mesta nielen k informovaniu občanov prostredníctvom SOL, ale všeobecne – k informovaniu občanov akýmkoľvek spôsobom, ktorý nemá primátor Tomčányi priamo či nepriamo pod kontrolou.

A pritom dostatok, včasnosť a kvalita informácií je dôležitá nielen pre občanov, ale aj poslancov  MsZ a vlastne každého z nás. O to, či a kto sa k akým informáciám kedy dostane, veľakrát závisí to, ako sa bude mať, ako sa bude dariť jeho firme, či dokonca bude mať šancu v niektorom obore v budúcnosti podnikať. Svoje o tom by vedeli povedať tí poslanci, ktorí sa k informáciám z pozície zastávaných funkcií dostali včas, zariadili sa a následne zbohatli  napríklad na predaji dovtedy viac menej bezcenných pozemkov.

– – –

Súčasné vedenie mesta „zdedilo“ tlačené periodikum  „Seredské novinky“.

Nie sú novinky ako novinky…

Na začiatku prvého volebného obdobia primátora Tomčányiho v podtitule tohto média stálo „Noviny obyvateľov mesta Sereď“. Jedna vetička oznamujúca, aké preiodikum sa čitateľovi dostalo do rúk.

 

 

Onedlho po nástupe primátora mesta Ing. Martina Tomčányiho, priamo v novinách bol oznam o „novom šate novín“. V tomto čísle ešte stále s podtitulom  „Noviny obyvateľov mesta Sereď“

Aj výber nového „prevádzkovateľa“ Seredských noviniek priniesol do média ďalšie pre občanov mimoriadne závažné zmeny.

Jedným vážnych zásahov do Seredských noviniek pod vedením Tomčányiho,  bola zmena takpovediac už od základu – noviny dostali podtitul „Noviny pre obyvateľov mesta Sereď“. Zmena v jedinom slovku, no významovo mimoriadna vrátane následkov, ktoré občan cíti dodnes. Pýtate sa, ako sa mení význam obsahu novín? Nuž, predstavte si váš byt – je váš, alebo je byt pre vás. Teda už vám nepatrí, je niekoho iného. A logicky, keď nepatrí vám, nemôžete s ním ani nakladať. (V prípade novín je to hlavne o obsahu.) Akurát tak ho môžete platiť a keď chcete, môžete v ňom bývať. Rovnako je to s tými novinami – platíme ich, no o ich obsahu rozhoduje vedenie mesta a redakčná rada, zložená z členov de facto závislých na meste. Ono (vedenie mesta) predsa „najlepšie vie, čo občan vedieť musí a čo by ho zbytočne znepokojovalo…“  Alebo ste snáď niekedy v SN čítali o desiatkach porušeniach platných zákonov v mestskej eseročke, o „výhodách“ zmluvy na prenájom tepelného hospodárstva podpísanej bez súhlasu zastupiteľstva? Čítali ste o stovkách tisíc Eur poskytnutých formou pôžičiek MsBP firme Energetika Sereď, ktorá naše tepelné hospodárstvo podľa vyjadrení primátora a prednostu prišla zachrániť pred krachom? Čítali ste v SN o trestných oznámeniach podaných na vedenie mesta, o vyšetrovaniach  NAKA vyšetrujúcich podozrenia z korupcného sprvanania niektorých volených funkcionárov, bolo snáď v mestskom médiu publikované čokoľvek faktami spochybňujúce prácu súčasných predstaviteľov mesta?

Podľa našich informácií, vedenie Seredských noviniek v mestskom médiu platenom z daní nás občanov neuverejňuje články ani len regulérne zvoleným poslancom MsZ. Čím to asi bude?

Jeden by povedal, že sa tomu hovorí cenzúra. Alebo iné záujmy?

 

 

V súvislosti so Seredskými novinkami a uverejňovaním článkov v nich, sa ale nejedná o jediné obmedzenia, ktoré je možné bez najmenších problémov nazvať cenzúrou.

Vo vzťahu k môjmu úplne bežnému článku  o dianí v meste za účelom uverejnenia v SN  zaslanom na MsÚ, úradník Branislav Koričanský bez najmenších problémov  VEREJNE v e-maili napísal, že vykonal cenzúru a nič v SN neuverejní.  Opakujem a zdôrazňujem – úradník Koričanský občanovi ktorý ho platí, štvrť storočie po Nežnej revolúcii úmyselne vykonal CENZÚRU !!

Problém je, že cenzúru zakazuje Ústava Slovenskej republiky. Možno by bolo dobre, keby na úrad nejaký výtlačok tohto závažného dokumentu konečne zakúpili, keďže naštudovať si ju potrebuje aj prednosta Krajčovič, ktorý na jednom z verejných stretnutí vyhlásil, že poškodený občan sa má obrátiť na súd, či verejne priznaná cenzúra samotným úradníkom, skutočne bola cenzúrou. Písomné priznanie zamestnanca teda Krajčovičovi nestačilo. A prečo odporúčanie obrátiť sa na súd?

 

Nezávislosť súdov a ovplyvňovanie konkrétnych sudcov mafiánmi, politikmi a volenými zástupcami je samostatnou témou. Tých trinásť sudcov ktorí vymenili sudcovský talár a pojednávaciu sieň na súde kde mali za peniaze občanov čestne a spravodlivo súdiť za dočasný priestor väznice, určite hovorí za všetko.

A to ešte z ďaleka nie je koniec…

Dôvodné podozrenia vychádzajúce ako z vyjadrení svedkov, tak výsledkov konkrétnych pojednávaní  o ovplyvňovaní napríklad galantského Okresného súdu – „nezávislej“ inštitúcie konkrétnym významným predstaviteľom samosprávy mesta, nepochybne spustia ďalšie vyšetrovanie. Rovnako tomu dúfajme že už onedlho bude aj na prokuratúre.

Podrobnosti o  tomto  konkrétne sa dozvedia čitatelia určite až neskôr, kedy nebude hroziť zmarenie vyšetrovania.

O cenzúre vykonanej mestským úradníkom Koričanským sme písali tu:

http://archiv.seredonline.sk/clanky/na-dnesnom-stretnuti-bolo-vedenie-mesta-oproti-obcanom-vo-vyraznej-prevahe/index.html

Zaujímavá je diskusia pod článkom a pripomíname, že článok je ešte z roku 2012 !!

Seredské novinky definitívne zaklincovali poslanci MsZ hlasovaním, v ktorom potvrdili vydávanie novín spoločnosťou  majúcou dosah aj na regionálny týždenník a biznis pre túto spoločnosť vo forme inzercie. Povedané inak, naši poslanci majú talent z mestských, teda našich spoločných peňazí vytvárať pre súkromné spoločnosti výrobné prostriedky, platiť im náklady z mestských peňazí a následne mať možno „len“ dobré vzťahy, ktoré v krízových situáciách môžu zabezpečiť nezáujem média o nepríjemné témy. Jednou z nich bola téma odmien primátorom vyplatených prednostovi Krajčovičovi v závratnej výške  65 000 Eur. Spýtajte sa redaktorky ktorá napísala o prednostových odmenách článok, ako dopadla. My to vieme presne a aj toto máme zadokumentované.

Pred hlasovaním na MsZ sme na nezmyselnosť a riziká takéhoto vzťahu a biznisu upozornili  aj niektorých poslancov. Nepomohlo. Jediný Pavol Kurbel s odstupom času uznal, že pri hlasovaní netušil čo je hlavným dôvodom takéhoto prepojenia a aj príjem profitu z inzercie nie pre mesto označil za nesprávny. Prečo poslanci nerozmýšľali racionálne pred samotným hlasovaním? Možno by sa zbadali, keby z mestských peňazí mali odsúhlasiť otvorenie a prevádzkovanie mestskej  predajne na bicykle, pizzerie, predajne na vodoinštalačný materiál, mestského projekčného  ateliéru, mestskej realitnej kancelárie, alebo mestskej stavebnej firmy…

Samozrejme ani dotácia súkromnej televízie už tretie volebné obdobie obnovovaná bez akéhokoľvek výberového konania nie je v poriadku, no to je už len doplnkom, ktorý vzhľadom na preukázateľnú sledovateľnosť nestojí za bližšiu pozornosť.

Prečo sa v tejto časti venujeme novinám a médiám? Možno by bežnému občanovi na túto otázku najlepšie odpovedal napr. Marián Kočner, či iní ľudia pri moci, ktorí pochopili, že ak nemôžu médium rovno vlastniť, musia ho mať aspoň pod kontrolou finančne. Ak sa im toto nepodarí, tak im síce plánované „veci“ možno nepadnú úplne, no majú ich značne komplikované a predražené. A tak je ich cieľom každé nezávislé médium aspoň sa pokúsiť skompromitovať a ak sa to nepodarí, tak ho likvidovať ekonomicky.

Najskôr, teda po nástupe do funkcie  zámer Tomčányiho v informovanosti občanov nebol zlý. Boli zriadené tlačovky a verejné stretnutia vedenia mesta s občanmi na mesačnej báze. Skončili ale veľmi rýchlo, lebo práve vedenie mesta rovnako rýchlo pochopilo, že dostať sa pred kameru a čeliť pripomienkam a otázkam občanov pred kamerou dáva nielen nám, ale aj samotným občanom do rúk materiály neoceniteľné hlavne v budúcnosti. Práve na základe otázok a odpovedí primátora na týchto stretnutiach vznikla rubrika v novinách pod názvom  „Klamstvá primátora Tomčányiho“. Už po jej založení som po prvý raz začal od viacerých ľudí počúvať postrehy, že to som zaťal vysoko a na takúto otvorenosť doplatím. A že mám jediné šťastie a to rešpektovanosť a všeobecnú popularitu novín nielen v meste ale aj v regióne, inak by som bol už dávno zabetónovaný do niektorého z diaľničných pilierov.

V druhom volebnom období sa teda primátor a vedenie mesta vo vzťahu k občanom komunikačne výrazne obmedzilo. K médiu však úplne a primátorov zástupca a hovorca  Bc. Ľubomír Veselický začal s úplnou ignoráciou média a to napriek tomu, že komunikáciu s médiami má priamo v popise práce za ktorú ho mesto na základe (nezákonného) rozhodnutia  primátora Tomčányiho platilo.

Práve ten istý  Ľubomír Veselický ako poslanec  a zodpovedná osoba za Seredské novinky, sa ešte za čias primátora Vladimíra Vranoviča ostro ohradil proti SN, demonštratívne sa od SN svojim spôsobom dištancoval  a participoval na vzniku SOL.

Veselický aktívne napomáhal pri vytvorení konceptu slobodného média založeného na princípoch demokracie, slobody slova a vyjadrovania sa v diskusii, no s výlučne plne identifikovanými autormi článkov. Dodnes je Veselického celý úvod a idea pre  SOL platným „zákonom“, ktorým sa riadime.

Viac ako 12 rokov starý text  Veselickým vyhotoveného „zákona“ SOL:

Každý subjekt na mediálnom poli vznikol z konkrétnej príčiny, či podnetu. Tieto noviny nie sú výnimkou. Mohli byť vydávané pod záštitou oficiálnych mestských inštitúcií. Nestalo sa. A tak vznikli na báze neoficiálnej.

Nemajú ambíciu ihneď nahradiť klasické tlačové periodiká. Sú snahou o vytvorenie alternatívneho zdroja informácií pri maximálnom využití všetkých možností, ktoré internet ponúka. Teda flexibilitu, rýchlosť a najmä interaktivitu, ktorú tlačové média nikdy mať nebudú. Dostupnosť našich novín možno dnes označiť ako menej než polovičnú. Lenže kto z nás vie, koľko domácností bude mať prístup na internet o rok alebo o tri ? Do ich charakteru sme pri ich zrode vložili niekoľko vlastností. Otvorenosť, kritickosť, adresnosť, serióznosť a nezávislosť.

Otvorenosť znamená, že budeme mať záujem hovoriť aj o veciach, o ktorých by niektorí jednotlivci, či skupiny najradšej mlčali.

Kritickosť zaručuje, že zistené skutočnosti budú nazvané pravým menom.

Adresnosť ponúkame v tom, že každý z článkov, ktoré si tu prečítate bude mať podpísaného autora a zistené nedostatky budú adresované konkrétnym zodpovedným osobám.

Serióznosť je zabezpečená osobnou zodpovednosťou každého autora za celý obsah článku.

Nezávislosť vnímame ako možnosť uverejňovať vlastné názory bez ohľadu na názor tých, čo dnes a rozhodujú o veciach verejných a teda o nás samotných.

Tieto noviny chcú byť Vašimi novinami.

Z uvedeného vidieť, že Ľubo Veselický nebol vždy taký, ako ho poznáme dnes. Už pred 12 rokmi sme spolu urobili niečo, čo násobkami intenzívne žije aj des a to nie s utajovaním vydavateľa či zodpovedných osôb ako je tomu v inom médiu – opačne! Nám ide o to, aby čitateľ presne vedel, kto konkrétne za ktorým článkom, reportážou či videozáznamom stojí. Takýto postup totiž vedie k plnej zodpovednosti za publikovaný obsah a nik z autorov si jednoducho nedovolí publikovať niečo, čo by následne nevedel obhájiť aj pred už spomenutým súdom.

SOL sa nezmenilo. Zmenil sa iba Ľubo Veselický a to tým, že po obsadení postu viceprimátora, vedeniu mesta otvorenosť, adresná kritika a poukazovanie na nespravodlivosti začali vadiť.

– – –

Pravda o Seredi – seriál

V ďalšom pokračovaní sľúbeného seriálu „Pravda o Seredi“ nazrieme do histórie. Pripomenieme si začiatky fungovania vo verejných funkciách súčasného primátora  Ing. Martina Tomčányiho, voľby v ktorých kandidoval na post primátora po prvý raz a rodinné podnikateľské aktivity v mestskej budove sídliacej v centre mesta. Povieme si aj čo to o lukratívnych pozemkoch v centre mesta a snahách získať ďalšie.

Po prevalení sa káuz obludných rozmerov vo vysokej politike je najvyšší čas poodhaliť fungovanie tej nám najbližšej. Teda v meste, v ktorom žijeme, bývame, pracujeme či podnikáme a kde nám vyrastajú deti.

V ďalších častiach seriálu sa dozviete o vývoji „ovládnutia mesta“ z pozície moci, o presune majetku mesta na obchodnú spoločnosť a z toho vyplývajúcich možných následkoch do budúcnosti, zvláštnom dianí a nezákonnostiach v mestských eseročkach,  „obieľovaní“ nezákonného stavu niektorými poslancami MsZ a možných dôvodoch takéhoto konania. Budeme sa venovať zmluvám na prenájom mestského majetku na dobu  50 rokov so záväzkom mesta na úhradu energií, o zbavení sa lukratívnej mestskej budovy pod cenu znaleckého posudku, prispôsobovaniu územného plánu zámerom spriatelených firiem, ťaženiu jednotlivcov pri moci z nezákonnej diskriminácie občianskeho združenia poukazájúceho na konanie v samospráve. Ale aj zvýhodňovania tých, ktorí sa na nezákonnostiach podieľali či podieľajú, alebo ich „len“ tolerujú, aby neboli v nemilosti vedenia mesta. A budeme sa venovať aj porušovaniu zákonov v meste a pri správe majetku mesta, ale aj závažnými zisteniami, pri ktorých NEriešení vzniká podozrenie z korupcie či nadržiavaniu kompetentných orgánov.

Čitatelia  SOL sa dozvedia, ako to bolo s manipuláciou poslancov MsZ a verejnosti  primátorom Tomčányim na ním zvolanom rokovaní MsZ a z toho vyplývajúcich dôsledkoch pre jednotlivcov, mestský majetok a občanov.

Dozvedia sa, ako je to v zákulisí komunálnej politiky a o veciach, ktoré pred občanmi mali zostať utajené. A všetko sa dozviete s uvádzaním mien a funkcií ľudí za stav zodpovedných presne v ducho slov Ľubomíra Veselického:

Otvorenosť znamená, že budeme mať záujem hovoriť aj o veciach, o ktorých by niektorí jednotlivci, či skupiny najradšej mlčali.

Kritickosť zaručuje, že zistené skutočnosti budú nazvané pravým menom.

Adresnosť ponúkame v tom, že každý z článkov, ktoré si tu prečítate bude mať podpísaného autora a zistené nedostatky budú adresované konkrétnym zodpovedným osobám.

– – –

Od podpálenia osobného auta patriaceho našej rodine uplynuli štyri roky. Aj tento brutálny spôsob zastrašovania nás doteraz na SOL ani v iných médiách úmyselne nebol preberaný podrobne, nakoľko naša snaha bola nechať pracovať orgány činné v trestnom konaní a kriminálny čin objednaný a vykonaný v organizovanej skupine  vyšetriť tak, ako to predpokladá právna spoločnosť. Čas ale ukázal, že s najväčšou pravdepodobnosťou aj tu sa s právom a spravodlivosťou mimoriadne špinavo, podlo a nezákonne zahrali konkrétne osoby vo funkciách s menami a priezviskami uvedenými nielen na obvineniach, obžalove či rozsudkoch, ale aj v ďalších vyšetrovacích spisoch.

Náš seriál je a vždy bude podložený faktami, písomnosťami, videozáznamami, audiozázmami, svedectvami a podkladmi, ktoré máme k dispozícii.  

Aj tieto články sú zároveň podkladom na knihu, ktorá je už dlhšie pripravovaná a jej vydanie čaká na moment, kedy obsah knihy bude dostatočne zaujímavým a pre občanov poučným čítaním  o neskutočnej arogancii moci a prispôsobovaní si práva a spravodlivosti volenými funkcionármi vo svoj prospech nielen v orgánoch štátu, ale aj v samotných samosprávach, ktoré sú občanom najbližšie.

Na záver snáď len citát prokurátora Špeciálnej prokuratúry Vasila Špirka:

Priatelia, mesto v ktorom žijeme a vychovávame deti, ako aj stav celej spoločnosti závisí od toho, ako sa budeme zaujímať o veci verejné. Dnes, ale aj v budúcnosti. Všetko je na nás…

 

Sledujte nás aj na instagrame:

https://www.instagram.com/seredonline.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Výborne napísané pán Majko!!!!!Ani som si neuvedomil keď ten Tomčányovský plátok čítam.Potrebujú dobré PR a preto vás nenávidia.Poslanci sú predajné štetky vidieť to na schôdzach.Dostávajú dotácie na svoje zábavy a preto sú kúpený.Aj ja viem na veľa z nich čo majú na svedomí.Teším sa na pokračovanie.

 2. ak vieš tak to posuň Majkovi
  pan Majo toto je otvorená vojna, Vykopal ste vojnovú sekeru. Ak zverejníte všetko čo ste sľúbil tak noste vo vačku aspoň železnú maticu aby policajti pomocou detektora kovov mohli zistiť v v ktorom mostnom pilieri ste zabetonovaný. Tí traja zmrdi vás budú nenávidieť ešte viac ako dnes. Vaše auto to bola len drobná epizóda oproti tomu čo príde. Naozaj perfektný článok. Chcel by som vidieť Tomčányho ksich po jeho prečítaní.

 3. toto je pre ľudí asi najlepší článok. Takto poznám primátora aj ja.Podrazy a sľuby.A ohováranie Kurbela s Majkom aj keď si za to môže sám.Poctivo čítam všetky články a vidím že ich nerobí len Majko. Asi je už veľa nahnevaných ľudí a rozumejú tomu.Lebo proti uverejneným dôkazom veľa nezabojuje. Pán Majko dávajte si pozor keď im hrozí väzenie budú kopať ako topiace sa potkany. Už sa teším kedy od primátora začnú odskakovať kamoši aby sa nezašpinili.Ako spáva Tibor????

 4. Je dobre obyvatelom napisat a ukazat fakty a pravdu. Preto ze nieje horsieho ako viera v zajatí učelovej nevedomosti ktora je vedenim mesta prezentovaná

 5. Sledujem tieto útoky a podozrenie niekolko rokov ale zatial su to len prazdne slová, kde su dôkazy? Preco pan redaktor neda vsetky tieto podnety ako trestne oznamenie? Strach, ziadne dôkazy, neschopnost, silne reči? Raz sa asi dozvieme kde je pravda. Treba konať a nie len vyplakávať ako malé decko.

 6. som presvedčený, že obecný kecal Veselický by mal tiež problém s jeho záverečnou prácou Bc., neviem či ešte funguje tá almamáter v Sládkovičove, ktorá chrlila narýchlo nakysnutých „vzdelancov „

 7. Seeker 23. júla 2020, 7:05 – napiste co KONKRETNE z uvedeneho v clanku je podla Vas „prazdnymi slovami bez dokazov, utokom a silnymi recami“. Dakujem.

 8. Zmena primatora, zmena vsetkych najomnych zmluv ked ma svoje firmy a vystahovat bicygle aj restiku aj setko odtial prec. A sposobenu skodu mu dat zaplatit !!!

 9. Tomci aj s Krajcovickom budu k nihe, tam sa nedostane len tak hoci kto 👍👍👍.
  Aspon ostane pamiatka aj pre dalsie generacie, aky su ludia v nasom meste a ako bacovali s peniazmi obcanov. Tlieskam 👏🏻👏🏽👏🏿

 10. Miloš Majko 23. júla 2020, 8:20
  Ja Vam nemusim nic pisat, Vy ste toho uz napisali dost, vediete politicku vojnu sialene dlho a stale nic. Asi sa niekde stala chyba…

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img