ISSN 1337-8481

pondelok, 24. júna, 2024

Ako VLK v Levočských vrchoch začal svoju prvú veľkú akciu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Kedysi v svojom praveku, koncom sedemdesiatych rokov, VLK v Levočských vrchoch začal svoju prvú veľkú akciu, záchranu pätnástich senníkov nad dedinkou Tichý Potok. Vďaka obrovskej pomoci Dr. Dostála (strýka Ondrej Dostál) sa podarilo popritom zachrániť aj nádhernú lokalitu výskytu ľalie cibuľkonosnej (Lilium bulbiferum) pod kopcom Bišár. 🐺🐺🐺

Sem tam drobné kosenie či ponechávanie liesok ako ochranného krytu pre ľalie fungovalo roky celkom dobre. Robili sme to zadarmo a radi. Potom nastúpila Štátna ochrana prírody, z tohto priestoru nás vyhnala a nastúpila s vlastným vedeckým manažmentom. Brutálne kosenie a masívne nasadenie pesticídov za niekoľko rokov urobilo svoje. Lilium bulbiferum nájdete všade len tam nie. A na stole sa ocitol projekt zrušenia prírodnej rezervácie Bišár.🌼 🌻🌼 🌻🌼 🌻

Ešte že po VLKu zostalo na levočských lúkach 15 zachránených senníkov.

Na tento príbeh som si spomenul pri dnešnom pohľade na rezerváciu Hostovické lúky, plochu s najväčším výskytom kosatca sibírskeho na Slovensku. Plocha vznikla vďaka kravám,, ktoré kosatec, na rozdiel od všetkého ostatného, nežerú. Aj tu ale nastúpila Štána ochrana prírody (lebo dotácie). Brutálne kosenie, totálny výrub ochranných drevín naholo a ohradenie celého územia. Výsledok si môžete v týchto dňoch pozrieť priamo na mieste. Všade na okolo, na podmočených horských lúkach, kosatec zakvitol pred mesiacom a teraz už odkvitá.

V rezervácii Hostovické lúky sa tlačí k drevenému plotu ako k svojej poslednej nádeji na záchranu. Tam nedosiahnu kosačky a je tu aspoň trochu symbolického tieňa.

Dohodnime sa s Prírodou, spolupracujme s ňou. Neznásilňujme ju!

Nerobme NIČ a kochajme sa jej silou.

10% pre divokú prírodu Slovenska má už viac ako 100 000 podpisov.

www.vsetkoprenic.sk

Fotka Juraja Lukáča.
Zdroj: FB

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img