ISSN 1337-8481

nedeľa, 23. júna, 2024

HOAX: Na tragédii vo Vrútkach sa priživujú pochybné stránky, ktorých jediným cieľom je vyvolať nenávisť

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Hoaxy a podvody – Polícia SR / Stránka Spravodajstvo INE zverejnila ešte včera večer, pár hodín po tragédii vo Vrútkach, informácie o útočníkovi. V časti informácie sa odvolala na instagramový účet https://www.instagram.com/planetajednoduchost/.

Za 15 hodín ich status získal 652 reakcií (lajkov atď.), 334 komentárov, a predovšetkým viac ako 2 700 zdieľaní. Všetky informácie, ktoré boli o útočníkovi zverejnené, sú nepravdivé. Status bol napísaný schválne tak, aby rozpútal vášne a vyvolal nenávisť voči určitej skupine obyvateľov.

Čo je pravda? Overili sme v spolupráci s Polícia SR – Žilinský kraj:

➡️ v minulosti mu bola udelená pokuta vo výške 10 eur za fajčenie v priestoroch vlakovej stanice
➡️ v decembri 2019 sa nožom vyhrážal vlakvedúcej a výpravcovi
➡️ na základe toho bol v ten istý deň obvinený pre trestný čin nebezpečného vyhrážania
➡️ deň po vyhrážkach polícia ukončila skrátené vyšetrovanie v super rýchlom konaní návrhom na podanie obžaloby
➡️ muž na výsluchu pôsobil ticho, vyrovnane, uvoľnene, svoje konanie považoval za srandu, nevykazoval znaky agresívneho správania, policajnej hliadke sa dobrovoľne vzdal, pri výsluchu spolupracoval, občas sa pousmial
➡️ nebol rómskej národnosti

Uvedené informácie sme zverejnili nad rámec našich povinností a zvyklostí, avšak toto zverejnenie považujeme za verejný záujem, keďže sú masovo šírené dezinformácie, ktorých jediným cieľom je vyvolanie nenávisti, čo by mohlo mať za následok agresívne fyzické útoky voči istej skupine osôb, čo mu chceme takýmto proaktívnym prístupom eliminovať.

Z uvedeného statusu tak nie sú pravdivé všetky jeho časti o mužovi:
„dobodal ho Róm“
„roky fetoval“
„roky prepadával“
„polícia to vedela
„tajili to“
„vždy sa všetko ututlalo“
„lebo veď Róm“
„médiá nechcú povedať kto vraždil“

K poslednému bodu môžeme dodať len toľko, že na základe nášho monitoringu viaceré médiá dnes informovali o osobe páchateľa.

Zdroj hoaxu: https://www.facebook.com/Spravodajstv…/posts/147374036887968

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img