ISSN 1337-8481

štvrtok, 13. júna, 2024

Posledný občan Sovietskeho Zväzu alebo tiež „sovietska kozmonautická anomália“

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Sergej Krikalev je nazývaný Posledným občanom Sovietskeho Zväzu alebo tiež „sovietska kozmonautická anomália“. Do vesmíru odišiel ako sovietsky kozmonaout v rakete Sojuz. Pripojil sa k stanici MIR.
Keď sa Sovietsky zväz rozpadol, bol vo vesmíre a sledoval zrútenie ZSSR prakticky online. A keď sa Sovietsky zväz v roku 1991 rozdelil na 15 samostatných štátov, Krikalevovi bolo povedané, že sa nemôže vrátiť domov, pretože krajina, ktorá mu prisľúbila, že ho vráti domov, už neexistuje. Keď zdesený žiadal hovoriť s veliteľstvom vesmírnych letov, bolo mu povedané, že na jeho vrátenie na Zem nie sú peniaze. O mesiac neskôr dostal rovnakú odpoveď: kontrola misie ho požiadala, aby tam zostal o niečo dlhšie. Uplynul ďalší mesiac, ale nič sa nezmenilo. Nakoniec bol na obežnej dráhe dvakrát dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. Jednoducho ho odmietli priviesť späť. Keď sa 25. marca 1992 vrátil, pristál prakticky v cudzej krajine v meste Arkalyk v Kazachstane
PIKOŠKY: Mesto, kde žil, sa už viac nenazývalo Leningrad – namiesto toho sa stalo Petrohradom. Kým vo vesmíre obiehal približne 5 000 krát okolo Zeme, územie jeho vlastnej krajiny sa zmenšilo o viac ako 5 miliónov kilometrov štvorcových. Komunistická strana Sovietskeho zväzu, ktorá v krajine vládla 70 rokov, prestala byť politickým monopolistom a namiesto toho bola len jednou z mnohých strán. Jeho mesačný plat 600 rubľov, ktorý sa v čase jeho odchodu do vesmíru považoval za dobrý plat pre vysokopostaveného vedca, bol znehodnotený. Teraz vodič autobusu zarobil dvakrát toľko.
Výraz tváre kozmonauta po pristátí v Kazachstane hovorí za všetko.
Zdroj: FB

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img