ISSN 1337-8481

nedeľa, 23. júna, 2024

Najstarší a zároveň jediný spievajúci hrab (Carpinus betulus) v Slovenskom krase.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Najstarší a zároveň jediný spievajúci hrab (Carpinus betulus) v Slovenskom krase. Hotový Matuzalem. Rastie v tak špecifických podmienkach, že len ťažko možno odhadnúť jeho vek, ktorý je však určite trojciferný. Na záberoch vidno aké „špáradlá“ predstavujú jeho okolostojací súkmeňovci. A keď si prisadne človek, tá majestátnosť priam vyráža dych. Ešte v devätnástom storočí rástli v povodí Hornádu na návrší pri Nižnej Myšli – prakticky na nížine – obrovské stáročné dubiská (Quercus sp.), pri spílení ktorých museli použiť lešenie, aké vídať na fotkách zo začiatku 20. storočia dokumentujúcich spiľovanie gigantických sekvojovcov (Sequoiadendron giganteum) v Sekvojovcovom národnom parku v Spojených štátoch. Inak, tam to barbarstvo odsúdil aj vtedajší osvietený americký prezident Theodore Roosevelt. Tu, oproti mne, na Bradle, v masíve rovnomenného stratovulkánu v Slanských vrchoch, rastie obrovský jaseň (Fraxinus sp.) s obvodom až cca 4,5 m. Niekoľko jeho približne rovnako veľkých súkmeňovcov, žiaľ, spílili relatívne nedávno v masíve Popričného vo Vihorlatských vrchoch. Nížinné obry ma obzvlášť fascinovali – trojica mohutných stáročných dubov rastúcich priamo na nive Idy predstavuje idylický obraz nížinnej krajiny spred priemyselnej revolúcie alebo vynárajúcej sa z výjavov na obrazoch Ľudovíta Čordáka či Ladislava Medňanského (Mednyanszkého), akú už v Košickej kotline nenájdete, a ak, tak len v dožívajúcich fragmentoch. Každého príchodzieho, ktorý vyjde z košickej železničnej stanice, upúta dlhé roky verejne psami i opilcami hojne obštievaný a biblickému Goliášovi podobný topoľ biely (Populus albus), ktorému sa fyzickej (nemám na mysli tej staršej – administratívnej) ochrany a úcty dostalo až v deväťdesiatych rokoch min. storočia. A teraz si predstavte, že jeho obrovití súkmeňovci dodnes tíško rastú nadivoko v Abovskej pahorkatine, kde lemujú brehy nezregulovaných ľavostranných prítokov Idy. Na fotkách vedátorov v zožltnutých geologických zborníkoch vidno, že starými solitérmi je posiata celá vtedajšia Košická rovina i priľahlá Abovská pahorkatina (do polovice 50-tych rokov min. st.). Obrovský dub-matuzalem rastie dodnes v povodí Konotopy (Kaňapty), v katastri Janíka, tiež na svahoch Abovskej pahorkatiny. Voľakedy sa vravievalo, a ešte i dnes tak ľudia hovoria, že podľa záchoda poznáš kultúru národa. Po tom, čo som videl v Číne, si myslím svoje. Poviem len, že podľa mňa národ je plne kultúrny (lebo velikánov z našich radov si ctíme; napr. dnes uplynulo 101 rokov od úmrtia M.R.Štefánika), až keď sa pred takýmito nemými velikánmi skloní v hlbokej úcte.

Zdroj: FB

Fotka Gabiho Lešinského.
Fotka Gabiho Lešinského.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img