ISSN 1337-8481

piatok, 14. júna, 2024

Zníženie platu primátora v súvislosti s COVID 19

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Vzhľadom na potrebné opatrenia mesta z dôvodu zmiernenia dopadu vplyvu COVID-19 na rozpočet, prijalo mesto viacero opatrení.

Primátor mesta Martin Tomčányi navrhol ešte v mesiaci marec zaradiť do programu na najbližšie MsZ zníženie svojho platu. Tento návrh bol prekonzultovaný aj s predsedníčkou legislatívno-právnej komisie JUDr. Editou Červeňovou a s predsedom finančnej a majetkovej komisie Ing. Bystríkom Horváthom. Plat primátora sa skladá z dvoch častí, zo základného platu ktorý mu patrí zo zákona a z druhej časti – zvýšenie od (0 do 60 %). O znížení súčasného 50 % zvýšenia platu primátora môže rozhodnúť len mestské zastupiteľstvo. Preto bol tento návrh predložený aj na rokovanie MsZ dňa 28.4.2020.

Pre vysvetlenie uvádzame, že primátorovi patrí podľa zákona plat, ktorý je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve vyčíslenej Štatistickým úradom SR za predchádzajúci kalendárny rok ( za rok 2019 to bolo 1092 € ) a násobku podľa §4 ods. 1 zákona t. j. v prípade primátora mesta Sereď násobkom 2,81. Na základe vyššie uvedeného je základný plat primátora mesta Sereď v zmysle § 3 ods. 1 zákona č. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov: 1 092 x 2,81 = 3 069 €. V súlade s § 4 ods. 2 zákona môže mestské zastupiteľstvo tento plat rozhodnutím zvýšiť maximálne o 60 %.

Poslanci na svojom rokovaní MsZ 28.4.2020 postupovali podľa zákona a zrušili pôvodné 50 % – né navýšenie platu primátora. Zároveň odsúhlasili zvýšenie platu o 35%. Zjednodušene povedané, pôvodné navýšenie platu primátora bolo znížené o 15 % na obdobie 5 mesiacov od 1. mája do 30. septembra.

Pokiaľ bude situácia s Covid-19 pokračovať aj naďalej, poslanci sa k tomuto bodu môžu vrátiť a termín predĺžiť.

Okrem toho bol taktiež znížený plat viceprimátorovi a zamestnancom MsÚ. K úsporným opatreniam prispeli i poslanci. Prijali uznesenie, podĺa ktorého sa vzdávajú mimoriadnych odmien za rok 2020.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img