ISSN 1337-8481

nedeľa, 23. júna, 2024

Nedožité narodeniny Jaroslava Červenku

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Jeden z najvýznamnejších občanov mesta Sereď – Jaroslav Červenka bol slovenský džezový klarinetista, altsaxofónista, skladateľ, hudobný aranžér, pedagóg, ale hlavne vynikajúci človek s veľkým srdcom, ktorý si vždy našiel čas pre druhých a rád pomáhal aj začínajúcim muzikantom.

Narodil sa 26. apríl 1937 vyštudoval bratislavské konzervatórium, po ktorom nastúpil na VŠMU. Po skončení štúdia vyučoval a neskôr sa stal riaditeľom ĽŠU v Seredi. Od roku 1952 spolu s bratom Jánom hrával so seredským Ali Jazz Bandom.

V rokoch 1970 – 1985 hrával a príležitostne komponoval a aranžoval skladby spolu s Petrom Lipom v Revival Jazz Bande, neskôr s ním pôsobil v Traditional & Revival Jazz Bande, Jaroslav Červenka patril medzi špičkových slovenských džezových a swingových hudobníkov, ktorý aktívne hrával až do svojej smrti. Je držiteľom mnohých ocenení, v roku 1993 dostal od Slovenskej jazzovej spoločnosti Cenu Ladislava Martoníka za celoživotnú propagáciu jazzu.

Jaroslav Červenka zomrel 8. augusta 2006. S láskou na neho spomína jeho rodina a kamaráti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img