ISSN 1337-8481

utorok, 25. júna, 2024

8. apríl – Medzinárodný deň Rómov

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MV SR |MM|   Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity si spolu so svetovou verejnosťou dnes pripomína Medzinárodný deň Rómov. Presne pred 49 rokmi sa v Orpingtone pri Londýne stretli významní rómski predstavitelia z celého sveta a prvýkrát sa zjednotili na medzinárodnej úrovni. Založili prvú medzinárodnú rómsku organizáciu — Medzinárodnú rómsku úniu (IRU) a požiadali o rešpektovanie vlastného etnického označenia Róm/Rómovia, prihlásili sa k Indii, ako ku krajine svojho pôvodu a prijali rómsku vlajku a hymnu. Medzinárodný deň Rómov je príležitosťou pripomenúť si, že Rómovia sú súčasťou európskeho spoločenstva po stáročia. Aj v Slovenskej republike prestavujú Rómovia jednu z najvýznamnejších menšín.  Odhaduje sa, že u nás žije približne 440-tisíc Rómov a Rómok.

„Tohtoročný Medzinárodný deň Rómov bude iný ako po uplynulé roky. Dnešný deň nebudeme môcť spoločne oslavovať a stretávať sa. Ale želám si, aby sme tieto ťažké dni využili ako príležitosť na presadenie potreby znižovať rozdiely medzi Rómami a väčšinovou populáciou vo vzdelanostnej úrovni, v zamestnanosti, v dostupnosti bývania a v neposlednom rade v zdravotnom stave. Odkladanie riešenia týchto problémov a sociálna vylúčenosť majú za následok negatívne vnímanie obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít. Aj preto je jednou z najnaliehavejších úloh, ktoré pred Úradom splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity stoja, vytvoriť podmienky pre zlepšenie sociálnych a ekonomických podmienok, ako aj zachovanie identity a rozvoj kultúrnych hodnôt Rómov. Prospech z takejto zmeny bude mať  určite celá spoločnosť,“ uviedla Andrea Bučková, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity.

Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity sa prioritne zameriava na opatrenia proti prípadnému šíreniu koronavírusu v prostredí vybraných obcí s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít. Intenzívne spolupracuje na prijímaní efektívnych a rýchlych krokov s viacerými inštitúciami a organizáciami. V súčasnosti prebieha testovanie v 33 rómskych komunitách.

„Považujem za dôležité aj dnes, keď sa všetci sústredíme na boj s ochorením Covid-19, pripomenúť si Medzinárodný deň Rómov. Pre mňa osobne je to deň spolupatričnosti a rovnosti. A kedy inokedy, ako v čase krízy, sa ukáže ľudské dobro a túžba pomôcť. Ďakujem všetkým zástupcom a zástupkyniam samospráv, pomáhajúcim profesiám, ktorí  sú tam, kde ich je najviac treba“,  doplnila splnomocnenkyňa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img