ISSN 1337-8481

nedeľa, 23. júna, 2024

Hodnotenie žiakov počas „školy doma“

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Hoci mnohé školy učia na diaľku ukážkovo, nie všade to tak je a nie všade sa to darí na 100 %. Veľa rodičov vníma, že žiaci nemajú doma rovnaké podmienky na vzdelávanie – či už ide o technické vybavenie, internet, vysvetlenie učiva či komunikáciu so školou alebo učiteľom.

Preto nová riaditeľka ŠPÚ Miroslava Hapalová s tímom pripravili nasledovné usmernenia. Cieľom je školám aj rodinám túto situáciu uľahčiť a pomôcť im to zvládnuť. Verím, že na školách, kde online vzdelávanie fungovalo na jednotku, bude tak isto fungovať aj naďalej. Tam, kde sa žiakov darí motivovať, zapojiť ich do vzdelávania a nadchnúť pre učivo, bude vyučovanie prebiehať tak ako doteraz.

Sme vo výnimočnej situácii a je potrebné zohľadniť to, že nie každý žiak má rovnaké podmienky na vzdelávanie doma. ŠPÚ zároveň neskôr zadefinuje kľúčový obsah učiva, ktorý by mal byť v nasledovných mesiacoch prebratý a učivo, ktoré možno presunúť do vyššieho ročníka, ak sa nestihne prebrať.

Tu sú niektoré z usmernení:


Priebežné hodnotenie počas mimoriadnej situácie (zavretia škôl) sa robí slovne, nie formou známkovania
Záverečné hodnotenie na vysvedčení môže byť známkou, slovne aj kombinovane
Riaditeľ oznámi neznámkovanie predmetov, ktorých ciele nemožno počas zatvorenia škôl naplniť (výchovy)
V prvom ročníku ZŠ prebehne priebežné aj záverečné hodnotenie slovne
Neodporúča sa hodnotiť žiakov na základe testov a písomiek (ale je to možné)
V čase mimoriadnej situácie nemôže byť žiak hodnotený známkou nedostatočný a nemôže opakovať ročník. Je však možné určiť preskúšanie žiakov, ktorí zo subjektívnych príčin neplnili požiadavky vzdelávania na diaľku. Žiaci, ktorí v 1. polroku dostali nedostatočnú aspoň z dvoch predmetov alebo boli neklasifikovaní, môžu absolvovať komisionálne skúšky.


Počas mimoriadnej situácie hodnotenie a klasifikácia žiaka nemôžu byť znížené iba na základe neplnenia požiadaviek vzdelávania na diaľku z objektívnych príčin (napr. žiak nemá techniku na to). Ak ale žiak zo subjektívnych príčin neplnil požiadavky vzdelávania (nespolupracoval, ignoroval zadania učiteľov), je možné určiť jeho preskúšanie (rovnako ako pri ZŠ).
V rámci priebežného aj záverečného hodnotenia je možné využiť známky aj slovné hodnotenie (aj v rámci toho istého predmetu).
Riaditeľ oznámi neznámkovanie predmetov, ktorých ciele nemožno počas zatvorenia škôl naplniť (laboratórne cvičenia, praktické predmety či výchovy).
Neodporúča sa hodnotiť žiakov na základe testov a písomiek (ale je to možné).
Pri opakovaní ročníka platí to isté, čo pri ZŠ (preskúšanie alebo komisionálne skúšky za daných okolností).

Kompletné usmernenia nájdete tu: https://www.ucimenadialku.sk/usmernen…/hodnotenie-v-zs-a-ss/

zdroj: Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny, Fb

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img