ISSN 1337-8481

piatok, 23. februára, 2024

Pre prečin marenia úlohy verejným činiteľom, obžalovaný starosta obce Šoporňa Adrián Macho sa zajtra znovu postaví pred sudcu OS.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Šoporňa /  Ešte v prvej polovici roka 2019 sme v článkoch v súvislosti s obcou Šoporňa písali pojednávaniach vedených Okresným súdom v Galante v trestnej veci prečin marenia úlohy verejným činiteľom §327/1 TZ.,  kde je obžalovaným starosta a štatutár obce Šoporňa Mgr. Adrián Macho.

Na februárovom  pojednávaní ktorého sme sa zúčastnili, inak suverénny a výrečný starosta Macho pred prokurátorkou Okresnej prokuratúry a sudcom veľmi sebavedomo nevyzeral. Práve opačne. Bol až príliš nesvoj. Bolo vidieť, že situáciu, kedy bude sedieť na lavici obžalovaných on, akosi nečakal.

Po prednesení obžaloby prokurátorkou OP, sudca dal slovo obžalovanému starostovi Machovi. Tento sa však rozhodol “držať Bobríka mlčanlivosti” a vypovedať odmietol.

Zato po pojednávaní bol aktívny jeho advokát, neskoršie neúspešný kandidát na post sudcu Ústavného súdu  Mgr. Slavomír Trnkócy.

K čomu došlo?

Po pojednávaní sme obžalovanému starostovi Machovi chceli položiť zopár otázok na kameru, no obetavo pred neho skočil už spomenutý  jeho (aj obecný) advokát, zabránil nám vo vykonávaní novinárskej práce chytením fotoaparátu a následné atakovanie ním sa uvoľnilo až v momente, kedy tento trápny pokus o znemožnenie informovať verejnosť o prebiehajúcom súdnom pojednávaní na telefón zaznamenával prítomný občan.

Obžalovanému starostovi Machovi sa nechcelo ísť ani pred objektív kamery ani na základe ďalších výziev  napriek tomu, že na SOL sa ešte pred niekoľkými rokmi ukazoval rád nielen v rozhovoroch s ním, ale aj ako autor samostatných článkov.

Ďalšie pojednávania veľa nového nepriniesli. Teda okrem verejného ponižovania a urážania prokurátorky OP, ktorú verbálne niekoľko krát atakoval Machov advokát Trnkócy. Akoby advokát nepochopil, že „hlavnou postavou“ a súdenou osobou je jeho klient, verejný činiteľ, starosta a štatutár obce Šoporňa  Adrián Macho a nie prokurátorka (svedkyňa) v danom konaní zastupujúca štát.

V článku z novembra 2019 sme napísali toto:

Snaha o bagatelizovanie samotného pojednávania v trestnej veci  Marenia úlohy verejným činiteľom, ktorého sa mal svojim konaním (či nekonaním) dopustiť starosta obce a verejný činiteľ Macho je bezprecedentné už aj v vo verejnom mediálnom priestore, nieto ešte na samotnom súdnom pojednávaní. Arogancia niektorých ľudí evidentne nepozná hranice a nám sa zdá, že konajú preto tak, lebo široká verejnosť ani len netuší, o čo vlastne ide. Ak zastávate názor, že nejde takpovediac “o fazuľky”, tak sa nemýlite.

Keďže  v Šopornianskych novinách vydávaných za peniaze občanov samotnou Obcou Šoporňa sa o veci veľa nedozviete, je znovu len na nás, aby sme vo verejnom záujme obyvateľom a občanom zverejnením faktov priblížili, prečo bol prokurátorkou Okresnej prokuratúry starosta Macho obžalovaný.

Obžaloba v podstate  hovorí, že starosta Macho mal “mariť povinnosti uložené mu (obci) zákonom” a to tým, že ignoroval oprávnené požiadavky Okresnej prokuratúry na vydanie dokumentov súvisiacich s vecami verejnými, teda chodom obce.  Obec v zastúpení zodpovedným starostom dlhodobo nereagovala na výzvy prokuratúry a nereagovala ani po písomnom upozornení, že takého konanie je protizákonné.

Následne prokuratúre “došla trpezlivosť” a v záujme zabezpečenia potrebných materiálov na Obecnom úrade v Šoporni vykonala prehliadku nebytových priestorov. Jeden by povedal – hanba ako svet! – no iný  takéto konanie voleného zástupcu vysoko nadštandardne plateného občanmi považuje za bežné a dokonca na súde verejne znevažuje a zosmiešňuje svedkyňu (inak tiež prokurátorku OP).

Aby boli publikované informácie čo najkompletnejšie a aby sa občan vedel v problematike orientovať musíme doplniť, že Okresný súd už v roku  2018 vydal Trestný rozkaz, v ktorom  starostu a štatutára obce, verejného činiteľa   Mgr. Adriána M. odsúdil nasledovne:

 

 

 

Tento Trestný rozkaz bol zrušený na základe odvolania sa odsúdeným  starostom a štatutárom obce  Adriánom Machom a bolo nariadené pojednávanie, ktoré bude pokračovať ďaľším pojendávaním na Okresnom súde v Galante už zajtra o 13:00 hodine.

Ďalšie články týkajúce sa Obce Šoporňa nájdete v tejto rubrike:

https://www.archiv2.seredonline.sk/kategoria/obce/soporna/

a v archíve SOL: http://archiv.seredonline.sk/obec-soporna/

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Nie, tá ešte len príde v lete!
  Pre mňa je zarážajúca skutočnosť, že 21.9.2018 bol OS v GA vydaný trestný rozkaz, podľa ktoré sa starosta Šoporne odsudzuje… Odvtedy prešlo takmer 17 mesiacov, a p. starosta si žije „nad pomery“ z peňazí, na ktorésa mu skladajú Šoporňania. Tragédia je v tom, že z materiálov predložených súdu je isté, že na konečnom verdikte súdu sa k lepšiemu v prospech starostu asi nič nezmení. Čo sa však deje, je, že úrad starostu zastáva aj naďalej. A to môže trvať až do konca jeho funkčného obdobia. A starostovský plat bude pre impotentný zákon (tuším že č. 369/1990) o obecnom zriadení poberať aj naďalej.

 2. Etela 9. februára 2020, 19:54 at 19:54 – ale kde, Etelka… 😉 Macho bude zase sediet pred prokuratorkou a sudcom OS a jeho advokat sa bude snazit zasluzit si odmenu. 😉

 3. No,to je úžasný zločin,čo ten Macho má na svedomí
  Neposlal nejaké listiny,kto to asi len zorganizoval,niekto si tu myslí,že ľudia sú už ozaj jebnuti.Nebolo v Soporni zmarenie referenda?To už bol inakší priestupok,nezačali sa tam voľby o koľko času neskoršie,to by ma teda viacej zaujímalo.Farizeji!!!!

 4. Haló. 10. februára 2020, 3:05 at 3:05 – aky dovod ma starosta a statutar obce Macho TAJIT pred PROKURATUROU akekolvek listiny tykajuce sa chodu obce, teda spravy veci verejnych?

 5. Majko Majko. Keby si bol prokuratorom asi by si mu dal dozivotie vsak? A vsetci v obci vieme preco. Tebe vobec nejde o obec lebo ine tu nieje nic. Iba sud z Machom. Dufam ze vyhra sud a porom som zvedavy na tie clanky. Ak nejake budu.

 6. Je to tak 10. februára 2020, 6:48 at 6:48 – keby som bol prokuratorom? Neriesme, nie som.

  AK prvostupnovy sud vyhra, docitas sa tu o tom, ze mu sud nedokazal vinu. Neznamenalo by to to, ze sa skutok nestal. Skutok, konanie starostu a statuitara obce je totiz popisane v samotnej obzalobe a tu mame na zazname. Preto tieto clanky.

 7. Pán Majko máte svätú trpezlivosť .Macho o vás nič slušné nepovie.Minule ste napísali ako vás obec podviedla a vy tu ešte niečo vysvetľujete.Načo?My vieme a pre nich to je zbytočné.

 8. abcd 10. februára 2020, 11:13 at 11:13 – dakujem za informaciu, no NEZAUJIMA MA to, co o mne hovori v tejto veci obzalovany a Okresnym sudom v Galante sudeny Macho.

  Netvrdil by som, ze ma podviedla obec, no samotny starosta NEDODRZAL ZMLUVU ktorej pravidla ako starosta a statutar obce ON OSOBNE AKCEPTOVAL, PODPISAL A POTVRDIL PECIATKOU OBCE.

  Takyto voleny zastupca a funkcionar plateny z dani obyvatelov ma nezaujima AKO CLOVEK a ako voleny zastupca ma zaujima VYLUCNE profesionalne s tym, ze je povinnostou medii kontrolovat pracu a konanie tychto ludi.

  V zasade preto komentujem a pisem clanky, aby som obcanom ukazal SVOJVOLU a AROGANCIU niektorych volenych zastupcov, ktori si verejnu sluzbu obcanom pomylili a podla mojho nazoru nekonaju vo verejnom zaujme.
  V podstate ma nezaujimaju invektivy zo strany ludi patazitujucich na systeme vytvorenom neserioznymi a arogantnzmi politikmi, primatormi a starostami. Chapem ich zapajanie sa do anonymnej diskusie – medium zverejnuje veci im neprijemne, poukazujuce na netransparentne a pre verejnost nevyhodne konanie mnohych volenych zastupcov obcanov a tak ich primitivne ynonymne utoky su pochopitelne. Otazkou vsak zostava, do akej miery su a budu administratorom tolerovane.

 9. že mám malý monitor. Nejak s tou veľkosťou fotky to pán novinár preháňa. A či je to predvolebný plagát?

  Zaujímavý za každú cenu.
  Senzácia musí byť 🙂

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img