ISSN 1337-8481

sobota, 13. júla, 2024

Prišiel, aby poskytol pomoc zranenému. Odišiel brutálne zbitý. Kedy sa dokáže spoločnosť vysporiadať s útokmi na záchranárov v službe ?

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ich existenciu registrujeme denne. Väčšinou podľa húkajúcej sirény vozidla záchrannej služby, ktorému normálni a slušní vodiči uvoľnia cestu, aby mohli včas poskytnúť pomoc tým, ktorí ju v danom momente potrebujú.

Drvivá väčšina z nás – povedzme si na rovinu, že našťastie, s ich prácou prakticky nikdy do bližšieho kontaktu neprídu. No tí, ktorí sú v ohrození života počítajú sekundy do ich príchodu. Hovoríme o záchranároch Rýchlej lekárskej a zdravotníckej pomoci.

Ich práca začína telefonátom z tiesňovej linky 112, prostredníctvom ktorej sú na základe oznámenia občanov vyslaní na pomoc ľuďom v núdzi. Tým, ktorí havarovali na diaľnici, ľuďom so srdcovým infarktom, mozgovou príhodou, či deťom, ktorým ide o život. Jednoducho každému, kto pomoc potrebuje.

Práca záchranára je náročná – a to bez toho, aby sme čokoľvek chceli zveličovať. Nehovoríme totiž o úradníkovi, či predavačke, kde zdržanie pri káve neznamená nič hrozné. V prípade záchranára a jeho včasného príchodu k pacientovi môžu rozhodovať skutočne sekundy.

Záchranári a to nielen RZP a LSP ale aj hasiči nepoznajú voľno počas sviatkov, keďže úrazy a náhle príchody dátum v kalendári nerešpektujú. Tak tomu bolo aj počas Silvestra 2019.

Na tiesňovú linku volali príbuzní občana, ktorý mal potrebovať pomoc. RZP zo Serede bola vyslaná do Sládkovičova, do lokality s obyvateľmi, ktorých korektne zvykneme nazývať neprispôsobivými. Záchranári hneď po príchode videli, že informácia o zranení človeka bola mylná, nejedná sa o prípad vyžadujúci si zákrok záchranky, nakoľko „pacient“ bol opitý a spal na posteli. Tento záver sa nepáčil rodine, ktorá záchranárov privolala a ako na mieste prítomní, tak privolaní ľudia na základe dostupných informácií záchranára fyzicky napadli a dobili. K inzultácii privolaného záchranára sa mal zapojiť aj samotný „pacient“, ktorému prišli záchranári pomôcť. Útok na záchranára bol natoľko brutálny, že rany do hlavy a hrude schytával aj v čase, kedy sa brániť nemohol, nakoľko mal záchranársku uniformu prevlečenú cez hlavu. Záchranár skončil v nemocnici so zlomeným rebrom, zlomeným nosom a zranenou rukou, čo si vyžiadalo jeho práceneschopnosť na niekoľko týždňov. Treba povedať, že údery schytala aj jeho kolegyňa záchranárka, no podľa slov samotného dobitého záchranára, žena „partnerka“ pacienta útočníkov brzdila s tým, že hovorila „ju nebite“, takže hlavnú „nakladačku“, teda bitku schytal samotný záchranár Martin Sojka zo Serede.

Zdá sa vám toto absurdné ? Zdá sa vám nepochopiteľné, že rodina „pacienta“ a dokonca aj samotný pacient zbije záchranárov, ktorí mu prišli pomôcť ? Žiaľ, na základe slov záchranára Martina, ale aj vyjadrenia vedenia záchranárov, brutálne útoky voči nim sa stupňujú a to, čo do intenzity, tak ich počtu.

S dobitým záchranárom Martinom Sojkom sme urobili rozhovor, v ktorom nám podrobne popísal k čomu došlo. Je smutné, že 30 rokov po revolúcii musíme hľadať slová, ktorými vyjadríme pravdu a fakty tak, aby sme sa náhodou niekoho nedotkli. Faktom je, že v službe brutálne zbitý záchranár Martin Sojka na záver rozhovoru vyzval svojich kolegov, aby sa bránili oznamovaním útokov na nich a podávali trestné oznámenia na arogantných útočníkov, pretože ignorovaním a zľahčovaním takéhoto konania sa môže stať, že onedlho ožratý „pacient“ alebo jeho príbuzný privolaných záchranárov dopichá nožom.

Zasahujúci záchranári sú podľa legislatívy tzv. „chránenými osobami„, čo znamená, že nepoužívajú síce štatút verejného činiteľa, ale ochranou sú na úrovni detí a starých ľudí, ktorí sú zákonom vo vyššej miere chránení ako bežní občania a v prípade ublíženia  týmto ľuďom (chráneným osobám) hrozí útočníkovi vyššia trestná sadzba zo zákona. Vo vyjadreniach kompetentných dokonca zaznelo, že pravdepodobne bude nutné aby záchranári prechádzali kurzom sebaobrany, aby sa pri zákrokoch mohli brániť. Keby takéto úvahy neboli tragédiou, tak by boli skôr komické. Prečo ? Nuž spoločnosť by mala nájsť právne páky na ochranu zasahujúcich záchranárov inou účinnou formou, ako ich pripravovať na výkon povolania pozostávajúceho zo záchrany života tam, kde je to nevyhnutné, aj fyzického bránenia sa voči útokom ľudí, ktorým tolerancia spoločnosti voči porušovaniu zákonov určitou formou navodila pocit beztrestnosti.

Je nevyhnutné, aby sa na danú tému otvorila verejná a odborná diskusia, aby sa problémom vážne zaoberali represívne zložky štátu a samotný zákonodarca. Je totiž neprijateľné, aby komukoľvek, nielen neprispôsobivým občanom bolo dovolené alebo tolerované akékoľvek útočenie na záchranárov, ktorí mnohokrát riskujú vlastné zdravie a životy na to, aby pomohli iným.

Aj pre otvorenú verejnú výzvu brutálne zbitého záchranára Martina Sojku je nevyhnuté vyzvať policajný zbor k razantnému zakročeniu v každom prípade, kde je záchranár (a nielen záchranár) napadnutý, aby útočníci vedeli, že v takýchto (a nielen v nich) prípadoch príde trest veľmi rýchlo.

Každý normálny občan si musí uvedomovať nevyhnutnosť verejného postavenia sa za záchranárov, ich práva a bezpečnosť. Nikto z nás totiž nepozná dňa a hodiny, možno dokonca minúty, kedy ich pomoc bude potrebovať sám, alebo nám blízky človek.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. znenie zakona je presne:zasahujuci zachranari su podla legislativy chranene osoby,ja mam pocit a to nie len ja,ze ta prasiva cvarga su chranene osoby.

  dalej pisete:vo vyjadreniech kompetentnych zaznelo,ze zachranari by mali prechadzat kurzom sebaobrany,tu je vidiet aky su kompetentny primitivny asi ako ta banda co utoci ako svorka divych psov,to si skutocne myslia ti kompetentny ,ze nejakym kurzom niekto dokaze odvratit utok 5-10 agresorov,vedia vobec kolko rokov trva aby ste zvladli take nieco?to by bolo v zivote velmi jednoduche aby za par tyzdnov z nas bol bruce lee.

 2. On je arogantný ku každému? Ako si to dovolíš tvrdiť jedine tak ze taktiež si si zavolal sanitku keď si bol najebany a asi ta nepomojkal že ti je napicu…

 3. Ten človek nemá čo robiť v RZP. Ako záchranár, takýto človek ako je p. Sojka by nemal pracovat v RZP. Ako záchranar ved to je alkoholik

 4. Pan Sojka ma zenu a deti ktoré potrebuje živiť a starať sa o ne. Nie je vhodné osocovat ho a diskutovať o tom aky je v súkromí. To je snáď jeho vec. Zachraňuje denne životy. Myslím si a mam potvrdene, že aj veľa životov zachránil a veľa ľudí je medzi nami aj vďaka nemu. Toto si zaslúžil? Myslím si, že nie. Skúsme byť ľudský a empaticky. Nikto si nezaslúži to co sa stalo jemu. Spamätajme sa. Takí ľudia čo zneužívajú záchranku si zaslúžia platené výjazdy. Zamyslime sa nad tým, že raz budeme potrebovať my záchranku a možno práve pan Sojka bude na zbytocnom výjazde a k nám príde záchranka z Galanty alebo Zavara a nedajbože z Nitry ktorá nám už život nezachráni lebo príde neskoro….

 5. Vidim ze komentovat niekoho a nedat si sem meno aby mal aspon tolko odvahy ze ja som to povedal je podla mna najvacsia slabost a uplna ubohost. Ak niekto chce nieco povedat nech sa pod tym aspon podpise a ma na to gule si za svojim tvrdenim stat. A pre tych co tu urazaju. Nic zle vam nezelam, ale raz pride aj na Vas a potom sa budete hambit ked Vam tento clovek pride pomoct. Hamba vam vsetkym co viete len urazat a sami na seba sa nepozriete. K…y spinave

 6. Anonim 8. januára 2020, 23:56 at 23:56 a tiez Anonim 8. januára 2020, 23:59 at 23:59 – Vy ste dokonalou ukazkou moralneho a etickeho upadku casti spolocnosti.

  Zijete a konate v sulade s trendom primitivnych degeneratov vychovanych krcmou a virtualnym zivotom na socialnych sietach, kde si ludia zvykli dovolit si ku kazdemu cokolvek.

  Len Vy ste pokrocil do dalsieho levelu – ANONYMNE kludne dehonestujete aj vlastnu mater, ak Vam to nieco – mozno len upokojenie donesie.

  O Vasej intelektualnej urovni svedci aj to, ze v jedinom na SOL nespocetne raz zopakovanom slove urobite chybu.

  Nie, nie je najhorsim Vas nazor. Je Vas a na konkretnu osobu. Primitivne a podle je, ze sa pod taketo vazne vyjadrenie nepodpisete, aby kazdy mohol vidiet, kto o inom hovori a ci on sam nie je tym alkoholikom a mozno aj sfetovanou troskou, ktorej zachranar zachranil zivot.

  Je mi uplne jedno, co si o mne budete mysliet, podstatu clanku ako ani fakt, ze zivot zachranujuci zachranar bol brutalne zbity nezmenite.

  Zmenite iba (a nastastie) pohlad normalnych ludi na chudakov neschopnych ani len pod vlastny nazor sa podpisat. A to je dobre. Spolocnost najde obranne mechanizmy na eliminaciu ludi ako ste Vy a ja verim, ze verejnou diskusiou o samotnej podstate problemu a tlakom na kompetentne organy, bezpecnost zachranarov bude riesena.

 7. V tomto state už nefunguje takmer nič. Polícia súdnictvo prokuratúra sa aj podľa prezidentky dajú kúpiť. Útok na záchranárov a iné záchranné zložky len dokazujú ako hlboko padla naša spoločnosť

 8. Neznámy asi patrí k tej cvarge ktorá si z nás robí dobrý deň… Hamba ti skovavat sa pod anonyma a osočovať druhých ktorý ešte k tomu zachraňujú životy a dostanú zato nakladačku… To je už neuveriteľné jaký sú ľudia, hlavne čo sa stáva záchranárom v teréne a potom ich tu ešte urážajú dementi ktorý sa nevedia ani podpísať , to ich v špeciálnej škole nenaučili… Skore uzdravenie…

 9. Výborný článok, ale človek sa po jeho prečítaní akurát tak naserie. A presne ako je spomenuté v článku, „je smutné, že 30 rokov po revolúcii musíme hľadať slová, ktorými vyjadríme pravdu a fakty tak, aby sme sa náhodou niekoho nedotkli.“.

  Nech žije falošná humanitná spoločnosť.

 10. Netreba nič sledovať, nič čítať, lebo človek sa len naserie. Čím míň víš, tím líp spíš. Tak sa vyhneme takýmto srdcervúcim príhodám. No je mi to treba? Musím to vedieť?

 11. Kiezby ste nikdy nepotrebovali pomoc od záchranárov.
  Takto tu pisat o cloveku, ktoreho napadli pri pomoci inemu, moze len ten, kto ešte zachrániť nepotrenoval!

 12. Ak aj by bol záchranár arogantný to nedáva nikomu právo zlomiť mu rebrá, nos a vykĺbiť rameno. Ak je záchranár arogantný, riešim to tak,že zavolám jeho šéfovi a budem sa sťažovať.
  Ešte ste sa nestretli s arogantným úradníkom či predavačku? Hneď ste im zlomili nos?

 13. Dobre si to napísal. Sám by som to lepšie nenapísal. Keď je záchranár drzý, budem na neho drzý aj ja. Keď mi jednu natiahne, vrátim mu to. Ale nebudem niekoho za neochotu a drzosť lámať.

  pre Majka. Miloš, už sa spamätaj. Označovať ľudí invektívami za ich, hoci aj takýto názor, ako degenerovaných, primitívnych a pod., ako je to u teba v diskusiách zvykom, je úplne cez a takto sa dostávaš na úroveň ľudí, ktorých takto pomenúvame. Staviaš sa do pozície, já, já, já, jenom já. Všetko zmysluplné, čo na tomto svete je, si len ty a len ty máš pravdu a len tvoj názor je správny. Takto to ale nefunguje.

 14. obyvateľ 10. januára 2020, 7:32 at 7:32 – to som pocuval a moja rodina spolu so mnou asi 4 roky od momentu, kedy som zacal VEREJNE kritizovat dianie ohladom tepelneho hospodarstva. Postavil som sa verejne za Kurbela, lebo sme si na rozdiel od inych precitali zmluvu, zistili fakty a narabali sme s informaciami.

  Dokonca aj POSLANCI dvihali paprce a rozhodovali zmanipulovani a s informaciami, ktore im boli podsuvane.

  Az musel prist nenazraty Holjencik, nasledne kontrola v mestskej firme a vsetko je inak.
  Ani Kurbelovi a ani mne nikto nepovedal ani bozajte nas v rit. To, ze sme po roky hovorili pravdu a to sme este nevedeli ani vsetko, zobrali ako fakt. A poslanci nasledne dvihli znovu paprce, aby akoze „legalizovali“ nezakonnosti a svojvolne konanie za stovky tisic eciek a ako inak – na mestskom majetku.

  Dnes a v dalsich pripadoch pisem o veciach, o ktorych pozadi netusi 99% ludi. A pisem tak ako pisem, lebo chcem a viem, ze na zaklade mne znymych informacii ZIAL nikomu odtrhnut hlavu nemozem, no nazvat veci, zlodejov, tunelarov a polodeboilov pravym menom mozem. Tak to robim.

  A kedze to robim na rozdiel od anonymov pod svojim menom, tak vidis, ze to funguje. Ale nazor Ti neberiem.

 15. V prvom rade,človek ma vykonávať prácu,ktrora neohrozuje jeho zdravie,kedže výjazdy to týchto asiocialnych zon ohrozuju zdravie záchranárov,treba to odmietnuť…a jazdiť tam iba s políciou..

 16. Gulak 10. januára 2020, 16:01 at 16:01 – zlyhava system a prevencia.

  Ked spinavec politik vidi, ze moze kradnut, ma krytie a nic sa mu nestane, – kradne stale viac.

  Ked nasilnik bije zenu a deti a vidi, ze nasilie toleruje ci ignoruje spolocnost, policia a ostatne organy, represia neprichadza – intenzitu nasila a utrpenie tyranych zvysuje.

  Ked asocial vidi, ze stat a policia si nevie poradit nielen so zneuzivanim zachraniek, ale ani s bitim zachranarov v sluzbe, budu mu na naklady ostatnych stale vyzsich odvodov platiacich pracujucich ludi nosit acylpyrin domov zachranari s majakmi a ked sa pri tom nebudu usmievat, dostanu nakladacku.

  Takto to chceme mat?

 17. S tým acylpyrinom a úsmevom je to fakt dobre. Ako nápad sa mi to veľmi páči. Pred včerom som u lekárky presedel dve hodiny. Na budúce si zavolám záchranku. A beda im ak sa nebudú usmievať. Neviem či odídu po svojich.

 18. Svoj názor si povedať môžem a aj keď je veľmi agresívny. A to co som napísal som tomu záchranárovy prajem od srdca. To nezmeníte nikdy.

 19. Inak len ta pre info na Sojku je podaných 8 trestných oznámení takže sa dlho hrdina robiť nebude 😉 A na Súde je už žaloba na neho takže uvidíme či sa ešte bude hrať na hrdinu a to čo sa mu stalo tak hadku vyprovokoval on s jeho rečami takže takéhoto záchranára ma sereď bože ochraňuj človeka ku ktorému ide 🤦‍♂️ a polovicu toho čo uviedol v rozhovore nieje pravda a len sprostý mu uveria 🤣🤣🤣 Moze sa hambit pán „záchranár“

 20. Elena 24. júla 2020, 2:15 – pri takto obsahovo zavaznom verejnom prispevku by ste mali uviest svoje meno a priezvisko. Necudoval by som sa, keby sa zachranar branil pravne.

 21. Je to NAJ AROGANTNEJŠÍ ZÁCHRANÁR aj s tou jeho starou TOMCSÁNYIOVOU.Kvoli nim mi zomrel otec,kvoli ich nedbalosti,dzrosti ako zaobchádzali snim pri infarkte.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img