ISSN 1337-8481

nedeľa, 14. apríla, 2024

Vedenie mesta ignoruje aj štátny sviatok a sídlo samosprávy je bez štátnych vlajok aj dnes.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Sereď  /  Je nedeľa 17. novembra  2019.  Slovenská republika (mestá a obce) po spomienkových podujatiach na mimoriadne významné udalosti z pred  30-tych rokov, dnes oslavuje okrúhle výročie Nežnej revolúcie. Dnes je štátny sviatok.

Zákony SR a vykonávacie predpisy presne určujú kedy, kde a ako sú povinné štátne inštitúcie, samosprávne kraje, mestá a obce používať štátne symboly.

„Štátne orgány ustanovizne a orgány územnej samosprávy používajú štátnu vlajku pri príležitosti štátnych sviatkov a dní významných pre štát. Štátne orgány SR ňou označujú budovy, v ktorých sídlia aj mimo týchto príležitostí. Štátna vlajka sa nesmie používať poškodená ani zašpinená.“

V článku publikovanom pod titulom „Vedenie Mesta Sereď dnešný štátny smútok odignorovalo. Stožiare pred MsÚ sú bez vlajok“ sme sa dozvedeli, že Mesto Sereď si pamiatku dvanástich obetí tragickej dopravnej nehody počas štátneho smútku vyhláseného Vládou SR neuctilo ani len vyvesením štátnej zástavy pred MsÚ.

Ak si občan myslel, že to je asi tak vrchol arogancie, necitlivosti a ignorácie celospoločenského diania vedením mesta, tak sa skutočne mýlil. Mesto  Sereď pod vedením primátora a štatutára  Ing. Martina Tomčányiho evidentne ignoruje aj dnešný štátny sviatok, ktorý je na  17. novembra vyhlásený zákonom.

Dnes ráno krátko po siedmej hodine sa parkovisko pred MsÚ rýchlo zaplnilo autami odparkovanými ľuďmi, ktorí išli do kostola. Asi o 7:10 pred MsÚ bola privolaná hliadka Mestskej polície, ktorá fotograficky zadokumentovala plne funkčné stožiare, no opätovne bez štátnej zástavy.

Zástavy sa nenachádzajú ani na stožiaroch pred starou budovou  MsÚ a úrad ako sídlo miestnej samosprávy nie je  v tento pre krajinu významný deň označené ani štátnymi vlajkami. Ignoruje primátor a štatutár mesta  Tomčányi  štátny sviatok vedome, alebo  aktívnu a intenzívnu sebaprezentáciu svojej osoby pri tejto príležitosti považuje za nadradenú štátnemu sviatku a ako oslavu 30.-teho výročia Nežnej revolúcie za postačujúcu?

Odpoveď na otázky sme sa opätovne pokúsili hľadať  telefonicky  u primátorovho hovorcu a zástupcu, no  Ľubomír Veselický ako obyčajne mobil nedvíhal.

– – –

Čo hovorí príslušný zákon?

Spôsob používania štátnej vlajky

§ 8
(1) Štátne orgány, ozbrojené sily, bezpečnostné zbory, Hasičský a záchranný zbor a orgány územnej samosprávy označujú štátnou vlajkou budovy, v ktorých sídlia, štátne orgány označujú aj úradnú miestnosť najvyššieho predstaviteľa.
(2) Štátna vlajka sa používa pri príležitosti štátnych sviatkov.
(3) Okrem príležitostí uvedených v odseku 2 sa štátna vlajka používa aj na výzvu, ktorú vydáva
a) Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, ak ide o významnú oficiálnu príležitosť celoštátneho charakteru (napr. oficiálna návšteva najvyššieho predstaviteľa iného štátu),
b) obec, ak ide o oficiálnu príležitosť miestneho charakteru (napr. oslavy výročia založenia obce).
(4) Výzva na použitie štátnej vlajky podľa odsekov 2 a 3 obsahuje dôvod vlajkovej výzdoby a údaj o jej začiatku a konci.
(5) Štátna vlajka sa vztyčuje na vlajkový stožiar.
(6) Pri medzinárodných podujatiach v Slovenskej republike sa pri nepárnom počte vlajok štátna vlajka umiestňuje uprostred, pri párnom počte na ľavej strane z čelného pohľadu v prostrednej dvojici.
(7) Ak ide o významnú udalosť Slovenskej republiky alebo o významnú udalosť miestneho charakteru, používa sa vždy štátna vlajka; popri nej sa používa štátna vlajka iného štátu vtedy, ak je prítomná oficiálna delegácia iného štátu. V takom prípade sa používa štátna vlajka na čestnejšom mieste, vľavo z čelného pohľadu.
(8) Ak sa používa štátna vlajka spolu s vlajkou obce, obidve sú umiestnené v rovnakej výške vedľa seba, pričom sa štátna vlajka z čelného pohľadu umiestňuje vľavo.
(9) Na štátnej vlajke, ani na stožiari sa neumiestňujú nijaké ozdoby, nápisy, vyobrazenia, stuhy a pod. Stožiar štátnej vlajky na verejnom priestranstve sa umiestňuje vpravo od rečníckeho pultu pri pohľade od tohto pultu.
(10) Pri štátnom smútku sa štátna vlajka spúšťa do pol žrde. Pri smútočnom obrade sa z rakvy sníma pred jej spustením do hrobu alebo žiaroviska.
(11) Štátna vlajka sa nesmie použiť poškodená, ani zašpinená a nesmie sa zväzovať do ružice.
(12) Štátna vlajka sa vztyčuje a sníma bez prerušenia, pomaly a dôstojne; pri snímaní sa nesmie dotýkať zeme.
(13) Týmito ustanoveniami nie sú dotknuté zvyklosti pri označení budov diplomatických misií, stálych misií a konzulárnych úradov cudzích štátov a zvyklosti pri medzištátnych rokovaniach a pod.
§ 9
Vlajková výzdoba sa začína najneskôr o 18.00 hodine dňa predchádzajúceho slávnostnej udalosti a skončí sa najskôr o 8.00 hodine nasledujúceho dňa. Obce upravujú trvanie vlajkovej výzdoby primerane.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. To už skutočne nie je v tomto meste normalné!
  Primitivizmus.
  Martin zobuď sa!
  Čakajme však aké výhovorky nám možno podá jeho demagóg! Viem si predstaviť. Boli poškodené vlajky, stožiare, mesto to mohlo, alebo nemuselo urobiť, predpis nie je jednoznačný atď.
  Skôr by som očakával priznanie chyby, ale pri ich súčasnom sebavedomý k tomu nepríde!

 2. Sviatok 17. novembra 2019, 10:39 at 10:39 – dnes si uz myslim, ze Martin zobudeny je.
  Ak by totiz spal, mesto by fungovalo normalne…

 3. ….primator je zrejme nesvojpravny arogantny zdegenerovany imbecil !!!!!…zaiste sa vyhovori na svojho skurveneho poslusneho komunistickeho stareho senilneho sudruha poberaca nezakonneho platu,arogantneho vyjebaneho dementa veselickeho…

 4. Ja si myslím, že mestský úrad sa rekonštruuje, bolo tam dlho lešenie na budove, vymieňali sa okná, a možno aj so stľpami sa bude niečo robiť. Načo kydať keď nevieme príčinu, určite nejaká bola. Úcta zosnulým z autobusu sa dá prejaviť aj inak, napr. tichou spomienkou, zapálením sviečky,alebo krátkou modlitbičkou .

 5. sereďan 17. novembra 2019, 19:14 at 19:14 – prebehol som si zakon a asi Vas nepotesim.

  Ani jeden paragraf nepojednava o vynimkach typu „mestský úrad sa rekonštruuje, bolo tam dlho lešenie na budove, vymieňali sa okná, a možno aj so stľpami sa bude niečo robiť“

  Dokonca ani jeden paragraf nepojednava o zapaleni sviecky ci kratkej modlitbicke…

  Takze skuste nieco realnejsie. 😉

 6. Mali tam tie zástavy byť,Ale z ktoréhokoľvek iného perá by to bolo oprávnené,ale Vám pán Majko nejde o obete,Vám ide o Tomcaniho. a to je na Tom to smutné.Je to veľká tragédia,ľudia sa zamýšľajú nad inými vecami,prečo sa to stalo,ako takým veciam predísť,jedine ,čo Vás zaujíma je ,že máte možnosť naložiť Tomcanimu.

 7. Halo 17. novembra 2019, 21:48 at 21:48 – mylite sa. Keby zakon porusil iny primator, postupoval by som rovnako. Bolo tomu tak aj za Vranovica, aj ked ten si nedovolil ani jedno percento toho, co Tomcanyi.

  Tomcanyi mohol, resp. MAL POVINNOST ZAKON DODRZAT a nebolo by o com pisat. Alebo si snad myslite, ze nevyvesenie vlajok a porusenie zakona je moja chyba?

 8. No keby na toto upozornil napr. nejaky živnostnik alebo podnikatel v meste tak by v kratkom case dostal nejaku kontrolu. A to bud od colneho uradu alebo danoveho.

 9. Spolupatričnosť , slušnosť a dodržiavanie zákonov v tomto meste na čele so seredskym kočnerom! Nám tu nepomôže ani kaštieľ ani futbalový štadión. Vo vedení mesta zlyháva elementárna slušnosť ! A to tu majú “kočnerovat “ ešte tri roky!

 10. Keď už tu je reč o kaštieli a štadióne. Treba si pozrieť, čo sa dialo na poslednom zastupiteľstve pri jednom z posledných bodov. Toto tu Majko nenapísal. Škoda, že nás neinformuje o takýchto veciach. To by bolo pekné čítanie. Záznam bol síce strašný, ale na sme si už zvykli. Asi to je účel, aby nebolo počuť, čo sa tam hovorí. Perfektné bolo zvyšovanie daní z nehnuteľnosti. Podľa novej legislatívy, nesmie byť rozdiel medzi daňou z nehnuteľnosti medzi právnickými osobami a fyzickými osobami vyšší, ako desaťkrát. V Seredi to bolo sedemnásťkrát. Prednosta sa s tým šalamúnsky vyrovnal. Podnikateľom zdvihol dať o dvadsaťpäť percent a obyčajným ľuďom o sto percent. No čo na to dodať? Poslanci to schválili a potom si ešte aj krásne odsúhlasili koncoročné odmeny. Juchú. Sú to ale huncútiská. Zaujala ma aj položka stotisíc z mesta na školstvo. Prednosta síce povedal, že môžeme dať do nej aj viac, ale kde ich zobrať. Nuž pán prednosta. Niečo by sa aj našlo, ale to by ste museli chcieť. Veď je vidieť, ako dopadlo mesto pri investíciách. Gratulujem poslancom mesta za to divadlo. Tak dobre som sa už dlho nepobavil. Máme tam riadnych intelektuálov. Moje dieťa chodí na Fándlyho školu. Na stránke školy bežala anketa za rekonštrukciu atletickej dráhy. Podporili ju stovky ľudí. Videl som výzvy rady školy, ktorú mal jeden z poslancov na svojej stránke. Dal tam aj výzvu riaditeľky a výzvu rodičovského združenia. Doslova sa doprosovali. Myslím, že v rade školy sedí aj Dúbrave. A ten sa konečne po rukou prihlásil do rozpravy a spletal niečo o tom, že čo keď je v rade školy, je aj v rade školy na Komenského. Že za dráhu nezahlasuje, pokiaľ nebudú vonkajšie zdroje. Ale keď sa o dráhe hlasovalo v kine, kde sme mohli dostať na dráhu prachy z VUCky, tak sa zdržal hlasovania. Treba len sledovať zastupiteľstvá. Neviem, či bol na rade školy, keď sa schvaľovala výzva poslancom, ale ak sa prijala takáto dohoda, že idú do výzvy, tak ako člen rady mal radšej držať hubu, aby so seba nespravil hlupáka. A ešte povie, že to neznamená, že keď je v rade, schváli všetko, čo rada odsúhlasí. Skúste mi niekto napísať, či bol Dúbravec na tejto rade a či za to zahlasoval. Ako toto číta nejaký člen rady, prosím dajte nám vedieť. A keď začal, že on môže tiež lobovať za svojich voličov. Deti v škole nie sú voliči. Ale boli tu aj iné perly. Prednosta Krajčovič vraj dostáva otázky od členov Pumy. Kde budú hrávať svoje tradičné nedeľné futbaly, ktoré hrajú na ihrisku v areály školy a kosia toto ihrisko? Ej ha. Pán Krajčovič. A kde majú športovať naše deti? Viac ako šesťsto detí chodí do tejto školy. Ale Vás zaujíma to, kde bude hrávať dvadsať dospelých chlapov, ktorí si tam počas futbalu robia posedenie pri poháriku. Napríklad na štadióne? To ste naozaj mysleli vážne? Ale zrejme áno. Veď vedúca školstva Vás podporila a povie, že dráha je nadštandard a vydrží aj dvadsať rokov. Keď sme boli decká, chodili sme bežne na telesnú behávať na dráhu, skákať do piesku, hádzať kriketkou. Odmena bola futbal počas telesnej. To je viac ako tridsať rokov. Vtedy to bolo normálne. A to napredujeme, keď po viac ako tridsiatich rokoch je bežecká dráha pre deti škole nadštandard? Ach jaj pani vedúca. Vy nešportujete? A zaklincuje to primátor Tomčányi keď povie, že bol na atletickom zväze ale nechceli nám dať financie. A čo má so športovým areálom školy atletický zväz? Na futbalové ihrisko v areály školy dá peniaze futbalový zväz? Na telocvičňu basketbalový zväz, na plaváreň plavecký zväz? A nakoniec sme sa dozvedeli, že je v pláne ďalších sedemstotisíc na tenisové kurty. Takže tu máme pár miliónov na futbalový štadión, sedemsto litrov na tenisové kurty a naše deti a ich rodičia chcú nadštandardnú bežeckú dráhu. Toľká drzosť detí a rodičov!

 11. zo záznamu sa možno dozvedeť, že poslanec Dúbravec ako člen rady školy ZŠ Fándlyho tiež zahlasoval za uznesenie, ktorým rada vyzvala poslancov o schválenie investícii na dráhu (veď to povedal Hanus)

 12. Pán Majko primátor Tomčányi si prissvojil celú revolúciu.Videla som tú trápnu spomienku a mám informácie že aj na úrade kde bola diskusia mal narážky podľa slov asi na vás.Prečo sa nebránite?Možno niekto nahrával.Nedovolte mu meniť históriu lebo naše vnúčatá si budú myslieť že tu on bojoval za slobodu.Bola som mladá a pamätám sa ako sa dostal do vedenia klubu kde ste predtým ako sa mi zdá bol aj vy.Chrapúňsky sa dostal aj za riaditeľa kultúrneho domu v meste pri križovatke.Pán Majko je to zápas dobra so zlom a Tomčányi má aj predkov ktorí dostali majetky po židoch ktorých poslali do koncentrákov.Toto je náš primátor ktorého nektorí ľudia zbožňujú.Pán majko napíšte pravdu a skúste sa pýtať pamätníkov pokým nezomrú.S tým on počíta.A nenechajte tak ani tie odmeny pre Veselického lebo hneď keď sa to prevalilo sa v meste stalo verejnou šuškandou že to majú na polícii vybavené.Zistite si jeho kontakty na políciu a mám v rodine aj človeka ktorý vie kto pánovi v polícii ako pomohol do vysokej funkcie.Oni hrabú všetci spoločne a nech sa už konečne ľudia dozvedia čo robia!!!Prepáčte že sa nepodpíšem ale bojím sa lebo aj vaše auto nezhorelo len tak.Pýtajte sa a možno ani neuveríte.

 13. To všetko čo sa deje v meste sereď je už neúnosné a to pod vedením p.primátora tomcanyiho,tiež ho poznáme ešte z detstva,za jeho pôsobenia vo funkcii primátora sa stala sereď ,,štát v štáte“ spomenuli to už niektorí spoluobčania a majú pravdu,neprajeme mu nič zlé,ale veríme že za veľa prešľapov ktoré stále robí,sa dostane pred spravodlivý súd. ,,bez vetra sa lístok nepohne “ p.majko prejeme vám aby sa vám darilo ľuďom otvárať oči a aj uši,a aby občania mesta sereď na mestkom úrade mali možnosť niečo vybaviť,možno by tu žilo viac spokojných obyvateľov mesta sereď,

 14. Mna by zaujimalo preco sa najskor o 100% nezvyšilo najomne v priestoroch mesta teda kine NOVA kde to je defakto v simbolickom prenajme lebo to tam ma Tomcany a Šípka. Tak tu sa kurva produkuje neefektivny prenajom s majetkom mesta cize obyvatelov a na druhej strane si banda darmožračov odklepne zvýšenie dani o 100%pre obyvatelstvo a aj podnikatelov. Banda jedna skurvena je nacase vas odstavit od koryta

 15. Úcta zosnulým z autobusu sa dá prejaviť aj inak, napr. tichou spomienkou, zapálením sviečky,alebo krátkou modlitbičkou, asi tolko k tejto teme ,,vlajka,,. Kazdeho cloveka na Slovensku tato sprava zasiahla, robit tu z toho clanok, akoze..raz za pol rok si precitam tuto stranku a najdem tam toto..nech sa Vam vsetkym dari a budte zdravi a stastni, asi tolko k tejto teme.

 16. naco meno, vidis IP 19. novembra 2019, 8:16 at 8:16 – zakon a usmernenie Vlady SR osobamn povinnym zo zakona NEUKLADA ZA POVINNOST ticho spominat, kratko sa modlit ani zapalit sviecku, ale vyvesit, resp. stiahnut statnu vlajku na pol zrde.

  Mozno tieto konania nie kazdy vie od seba odlisit, no to na zakonnej povinnosti (a jej nesplneni primatorom a statutarom mesta a verejnym cinitelom) nic nemeni.

 17. vsak uz je davno po rekunstrukcii,co tu tliachas?????!!!!….poslusny primatorov a viceprimatorov kamarat??????!!!!!!…..zeby sudruh krajcovic???!!!!…..

 18. Že neboli vyvesené, resp. stiahnuté vlajky, boli sme zaskočení, lebo sme boli ako čierne ovce pre zrakmi celej republiky. Ale smiešne je to, že ako rýchlo odstránili stĺpy. Ako malé deti, keď niečo vyvedú. To si mohli odpustiť. Tým nič nezachránili, len sa zosmiešnili.

 19. Pre Mária 20.11.2019 veľmi pravdivý príspevok,len neviem prečo túto skutočnosť čo sa stala,, všetci občania SEREDE „nevedia pochopiť a prečo chránia takého p.primátora Tomčányiho keď nevie čo sa patrí pri takomto niečom čo sa stalo,to by mal spraviť aj keby to nebol štátny smútok, p.primátor Tomčányi sa možno pozrel z okna svojej firmy a videl že cez cestu na policajnej stanici sú zástavy aj čierna,pomyslel si že to stačí a neunúval sa ,prečo aj ? ,,Zo všetkých druhov nespravodlivosti niet horšieho , ako keď sa usilujú vyzerať poctivo práve tí ľudia , ktorí sa dopúšťajú PODVODU “ Marcus Tullius Cicero

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img