ISSN 1337-8481

pondelok, 15. apríla, 2024

Vernisáž výstavy Grünberg: Stratené spomienky v Múzeu holokaustu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci s Collective of Memories usporiadali dňa 24. októbra vernisáž výstavy Grünberg: Stratené spomienky.

Podľa organizátorov je výstava zostavená z diel autorov z Rakúska, ktorí fotograficky zdokumentovali miesta, na ktorých žila a pôsobila ortodoxná židovská komunita v meste Zielona Góra (Grünberg) v Poľsku. Tá bola počas holokaustu úplne zničená. Prostredníctvom fotografií a opisného textu autori odkrývajú a približujú svet, ktorý zanikol príčinou vyvražďovania Židov a ničenia miest spojených s výkonom ich náboženského a komunitného života počas holokaustu.

Vernisáže sa zúčastnili významní hostia, medzi nimi Konrád Rigó – štátny tajomník Ministerstva kultúry SR, J.E. Aleksander Heina – veľvyslanec Chorvátskej republiky na Slovensku, Piotr Drobniak – radca-minister na veľvyslanectve Poľskej republiky na Slovensku a Katarína Szabová – riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva.

V meste Grünberg vznikol v roku 1942 aj pracovný tábor pre židovské ženy a v roku 1944 sa stal pobočným táborom koncentračného tábora Gross-Rosen. Odtiaľto sa 29. januára 1945 vydal do mesta Volary pochod smrti, ktorý neprežili stovky žien. Dnes nie je na mieste bývalého pobočného tábora nič, čo by pripomínalo tieto hrozné udalosti.

Jeden z autorov výstavy uvádza: „Dodnes sú na mnohých miestach zločiny národného socializmu zabudnuté alebo ukryté. Pripomínanie týchto zločinov a umiestňovanie pamätných tabúľ na miesta, kde žili a boli vraždení Židia je záležitosťou len posledných pár rokov.“

Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi hovorí: „Predstavujeme unikátnu výstavu. Symbolicky by som povedal, že je oknom do sveta, ktorý počas holokaustu v našom geografickom priestore úplne zanikol. S vraždami ľudí sme prišli aj o jidiš kultúru, ktorú reprezentoval hlavne ortodoxný judaizmus. Autori výstavy nás svojim dielom vrátia do sveta, ktorý mal kvôli zvrátenej ideológii prestať navždy existovať.“ Ďalej dodal, že samotná výstava má hlbší rozmer: tolerancia, medziľudské vzťahy a láska k blížnemu – aj v prípade, že to režim a politická situácia nie vždy umožňujú a akceptujú – ako v minulosti, tak i v súčasnosti.

Výstava potrvá do 25. januára 2020.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img