ISSN 1337-8481

utorok, 23. apríla, 2024

Iba niekoľko hodín bola Seredčanom sprístupnená výstava ZLATÝ POKLAD

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

V sobotu 12. októbra bol v Mestskom múzeu iba niekoľko hodín vystavený zlatý poklad, ktorý pred 44 rokmi vykopali robotníci v Seredi na Cukrovarskej ulici. Výstava bola pripravená s OZ VODNÝ HRAD a v spolupráci s Vlastivedným múzeom v Galante. Záujemcovia si zlatý poklad mohli pozrieť v čase od 13:00 do 18:00 hodiny.

Na výstave boli prezentované zlaté a strieborné mince Františka Jozefa I. z rokov 1848 až 1916, ktoré boli razené vo Viedni a v Kremnici. Poklad bol nájdený v roku 1975 pri výstavbe sídliska Sereď-Stred IV. v mliečniku v hĺbke 60-80cm. Následne bol nález uložený a zapísaný do zbierky Vlastivedného múzea v Galante a mince boli vystavené iba ojedinele. Súbor obsahuje 517 mincí a nebol podľa slov Rastislava Petroviča z OZ Vodný hrad, v mieste jeho nájdenia nikdy verejnosti prezentovaný, stalo sa to až po viac ako štyroch desiatkach rokov.

Nález zo Serede je vzácny predovšetkým ako historický prameň. V roku 1916 mal súbor hodnotu okolo 860 korún a je to jeden z najväčších nálezov mincí z obdobia korunovej meny. Dokladá rozvoj priemyslu, remesiel a obchodu v Seredi a okolí od konca 19. storočia..

Súčasťou výstavy bola aj prednáška numizmatika Jána Hunku z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied z Nitry.

Vystavené boli zároveň aj  platidlá Rakúsko – Uhorska z čias, kedy mince ich majiteľ v Seredi ukryl a tiež československé platidlá z doby, kedy ich stavebníci odkryli pri bagrovaní.  K nim mal výklad Martin Chmelík, správca fondu papierových platidiel a finančníctva Múzea mincí a medailí v Kremnici.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img