ISSN 1337-8481

štvrtok, 25. apríla, 2024

„za jeho úsmevmi a sľubmi sa skrýva druhá tvár“ – M. Truban o P. Pellegrinim

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img
Fotka Michal Truban.

Michal Truban

DVE TVÁRE PETRA PELLEGRINIHO
Prvýkrát som naplno zažil pretvárku politika, keď sme bojovali za záchranu slovenskej domény. Firma SWAN, ktorá .sk doménu spravovala, ju chcela predať zahraničnej firme, aby na tom dobre zarobila, rádovo desiatky miliónov. Aby im to vyšlo, potrebovali od štátu predĺžiť ich nevypovedateľnú zmluvu na ďalších 10 rokov.

Tu na scénu prichádza digitálny líder Peter Pellegrini. On mal rozhodnúť o tom, či sa .sk doména vráti späť “ľuďom” – komunite a štátu, alebo či na nej zarobí súkromná firma.

Sedeli sme niekde vo veľkej zasadačke na jeho úrade. Bola tam kopa ľudí z úradov a ja som zastupoval IT komunitu, aktivistov, plus ľudia z nasadomena.sk. Mali sme na svojej strane aj 9700 ľudí, ktorí nám podpísali petíciu za záchranu .sk domény.

Keďže nemám rád také ohováračky, že kto, čo, ako a kde kradne, vravel som si, že veď sa to teraz ukáže, či sa Pellegrini rozhodne pre záujmy súkromnej firmy, alebo vypočuje hlas komunity a ľudí.

Stretnutie dopadlo výborne. Dostali sme prísľuby, úsmevy, že všetko bude super transparentné. Dokoca som si aj chvíľu myslel, že možno to naozaj myslí dobre.

Bolo nás dosť a vedeli sme vytvoriť tlak, aby sme dostali dodatok k nahliadnutiu. Dali sme to právnikom a tí nám povedali právnickou rečou to, čo sme očakávali, že je to totálna katastrofa. Neodradilo nás to a poslali sme pripomienky v dobrej viere, že sa nám to podarí zvrátiť.

Týždeň pred tým, ako mala zasadnúť komisia, ktorá sa mala vyjadriť k našim pripomienkam k dodatku, sme sa dozvedeli, že na Pellegriniho úrade dodatok už podpísali.

Pekne potichu, nikomu nič nedali vedieť. Pellegrini nám ukázal svoju druhú tvár.

Zrazu sa z nás stali džihádisti a Pellegrini sa postavil na stranu SWANu a nie komunity, na ktorú práve naopak začal útočiť, že to je politická akcia Progresívneho Slovenska, že to my chceme na tom zarábať atď. Začal preberať rétoriku a argumenty SWANu. Bolo jasné, kto ho brífuje, keďže bývalý riaditeľ tejto súkromnej firmy bol Pellegriniho pravou rukou. Keď sme ho s tým konfrontovali, konflikt záujmov nevidel.

Dnes, keď vravím, že Peter Pellegrini pre mňa nie je žiadna nová tvár SMERu, myslím práve na túto skúsenosť. Už navždy budem vedieť, že za jeho úsmevmi a sľubmi sa skrýva druhá tvár.

Prečo tento príbeh hovorím práve dnes? Nadácia Zastavme korupciu s právnickou kanceláriou Kinstellar včera oznámili, že podávajú trestné oznámenie a podnet na NKÚ práve za tento nevypovedateľný dodatok, proti ktorému sme bojovali.

Mňa tento boj za .sk doménu utvrdil v tom, že takéto ich praktiky a schopnosť na všetkom nájsť niečo, čo sa dá ukradnúť, zastavíme len vtedy, ak pôjdeme do politiky a vymeníme ich vo voľbách.

Viac sa dozviete v mojich blogoch tu: https://www.truban.sk/pellegrini-pripravil-slovensko-o-mil…/

Zdroj: FB

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Píšeš skoro pravdu Mihal každý taľoš čo je na Slovensku by doma v Taliansku už dávno sedel v base. U nás je Každý Ščal do ríny nedôveryhodný a žiadny bussines s ním neodporúčam.

  2. Autor redakcia ? A čo tak sa neschovávať za redakciou a rovno napísať svoje meno ? Každý vieme kto sa v tomto prípade skrýva a kto tak obľubuje zdielanie statusov z FB. Takto klesnúť …

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img