ISSN 1337-8481

pondelok, 15. apríla, 2024

Úspešná akvizícia diel vo Vlastivednom múzeu v Galante

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

VM Galanta,  Mgr. Erika Slobodová, historik múzea |MM|  Vlastivedné múzeum sa začiatkom roka zapojilo do výzvy Fondu na podporu umenia pod č.8 /2019 –  5.2.2. Akvizícia múzeí;  kde bolo možné uchádzať sa o financie určené na nákup nových umeleckých diel.

Fond vznikol v roku 2016 ako inštitúcia. ktorá zabezpečuje podporu umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu prostredníctvom dotácií a príspevkov na základe podaných projektov. Na základe podaného projektu sa  Vlastivedné múzeum stalo  úspešným žiadateľom a získalo potrebné finančné prostriedky. Zámerom projektu bola kúpa malej zbierky diel regionálneho maliara Antona Dubrovského (1915 – 1982), prostredníctvom dotačného programu Fondu za účelom rozšírenia zbierky umeleckej histórie múzea. Vytvorila sa tak súvislejšia kolekcia diel tohto, pre región významného maliara. Celok obsahuje súbor 19 dosiaľ nezverejnených portrétov.

Získané diela budú predstavené na výstave venovanej umelcovej pamiatke a časť z nich bude umiestnená do stálej expozície múzea. Dubrovský patrí k umelcom z okresu, ktorí tvorili počas prvej polovice 20. storočia. Narodil v roku 23.1 1915 v Šoporni, do rodiny debnárskeho majstra. Na Škole umeleckého priemyslu v Turnove vyštudoval odbor rytec drahých kovov a v Prahe začal študovať na Akadémii výtvarného umenia. Počas druhej svetovej vojny narukoval, padol však do ruského zajatia a do vlasti sa vrátil až v r. 1947. Po návrate sa usadil vo svojej rodnej obci a žil veľmi osamelým a skromným životom. Z radov umelcov mal mecenášov, ktorý mu zadávali zákazky.  Dubrovský bol výborný kresliar, čo sa prejavilo aj na jeho tvorbe. V tvárach  dokázal zachytiť strach, úsmev aj nádej a v pár ťahoch aj materiál či riasenie odevu.  Portrétoval M. Rúfusa, J. Smreka, E. Suchoňa, cirkevných hodnostárov, ale znázorňoval aj ľudové tradície, kroje, miestnu prírodu a vo svojich dielach tak zachytával podobu meniaceho sa regiónu. Zomrel 31.10. 1982 vo veku 67 rokov.

Získané diela si návštevníci budú mať možnosť pozrieť na pripravovanej výstave začiatkom roka 2020.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img