ISSN 1337-8481

streda, 24. apríla, 2024

Ako sa Vám (nám) zvyšujú ceny tepla v Seredi

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Variabilná zložka ceny tepla sa skladá z ceny energií napríklad ceny plynu, elektriny, vody a podobne. Túto cenu dodávateľ v podstate nevie ovplyvniť, nakoľko tieto komodity nakupuje a napríklad nákupná cena plynu je závislá od svetových cien.

Fixná zložka ceny tepla ktorú dodávateľ tepla vie ovplyvniť sa skladá z ostatných položiek potrebných na výrobu tepla. Ako napríklad mzdy, odvody, investície, autá, kancelárske potreby, pohonné hmoty, zisk spoločnosti a podobne.

Zisk si Energetika Sereď navrhovala sama sebe na úrovni asi 100 000 eur ročne.

Spravidla platí, že variabilná zložka ceny tepla predstavuje asi 70% z celkovej ceny tepla a fixná zložka ceny tepla asi 30% z ceny tepla pre domácnosť.

To čo mohla Energetika Sereď priamo ovplyvniť je fixná zložka ceny tepla.

V roku 2011 Mestský bytový podnik mal od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) stanovené nasledovné ceny:

Variabilná zložka ceny tepla pre domácnosti                   0,0522 eura/kWh

Fixná zložka ceny tepla s primeraným ziskom                124,6522 eura/kW

 

V roku 2012 investoval 1 800 000 eur do geovrtu a na základe toho stúpla cena tepla nasledovne:

Variabilná zložka cena tepla pre domácnosti                  0,0572 eura/kWh

Fixná zložka ceny tepla s primeraným ziskom                153,1029 eura/kW

 

Pri investícii 1 800 000 eur je to navýšenie fixnej zložky ceny tepla o 28,45 eura/kW

to znamená o 22,82%. Mestský bytový podnik dodával teplo ešte celý rok 2013.

 

Od januára 2014 teplo a teplú vodu pre obyvateľov Serede dodávala Energetika Sereď a jej nástupca. Prakticky okamžite (od 8.1.2014 došlo k zvýšeniu fixnej zložky ceny tepla a to na 171,3908 eura/kW. Táto cena sa v roku 2016 zvýšila na 192,1094 eura/kW a v roku 2017 sa znovu zvýšila na hodnotu 208,2546 eura/kW

Aj v tomto roku platí cena 208.2546 eura/kW

Navýšenie fixnej zložky ceny tepla od roku 2014 do roku 2018 je 54,78 eura /kW, čo predstavuje 38,18% tné zvýšenie ceny.

Aj Energetika Sereď investovala napríklad aj do takých, podľa mňa zbytočností, ako je napojenie Mestského úradu, či ZŠ J. Fándliho, alebo ZŠ Komenského a to niekoľko sto tisíc euro. Po tomto pripojení platia školy oveľa viac za teplo, ako keď si vykurovali samé. A aj tieto investície sa prejavili na zvýšení fixnej zložky ceny tepla pre obyvateľov Serede.  Energetika však dodáva viac tepla a tak viac zarobí.

No a skúste sa odpojiť. Bez súhlasu Energetiky to nie je možné. Takže len plaťte a plaťte a plaťte. Veď zisk zhruba 100 000 eur ročne musí niekto zaplatiť.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img